ארבעה מורים לכתיבה יוצרת מסבירים תהליכי כתיבת ספרים

האם עליך 'לבטל' את חייך כדי לכתוב ספר? אולי יש דרך פחות תובענית? ארבעה מורים לכתיבה יוצרת עונים על השאלה.

ליאם מאריי בל, אוניברסיטת סטירלינג:

ארבעה מורים לכתיבה יוצרת מסבירים תהליכי כתיבת ספרים

"כותב המחזות והסופר, אדגר וואלאס, היה ידוע בכתיבת רומנים במהלך סופי שבוע ארוכים. הוא פרש לחדר עבודתו ביום שישי בערב ולא ייצא עד שני בבוקר, מכתיב את רעיונותיו למזכירה ועוצר רק מדי פעם לשתיית כוס תה. מי שבאמת מסכנה היתה המזכירה שלו. הדבר היחיד שאני יכול לקחת ממשטר הכתיבה (או ההכתבה) הברוטלי הזה הוא הצורך העז בכמות גדולה של תה.

"בשבילי יום פרודוקטיבי גובה כארבע שעות כתיבה. ארבע שעות של זמן ממוקד, ללא הפסקה, על לוח המקשים. הבוקר כתבתי במשך שעתיים והצלחתי להתקדם רק עם 1,000 מילים. אבל גם זה יום הגון, אפילו יציב. כדי להיאבק למען אותן שעות של כתיבה חופשית, אני דוחה את הכנת יום ההוראה של מחר עד הערב. יותר מכל דבר אחר שעוזר לזה לקרות – אני עושה את מיטב יכולתי להתעלם ממיילים…

"בזמנים מסוימים, כמו למשל כשאיום הדד-ליין נח על צווארי, אני כבר יודע למתוח עד שש או שבע שעות של כתיבה. אבל לא יותר, כי אז המילים מפסיקות להישמע הגיוניות וצריך פטיש להכות על כפתור ה-Delete כל הזמן. זה שלב בו אני מתחיל להסביר את העלילה לשולחן שלי ומנהל דיאלוגים אפשריים עם החתולה. אז אני נמנע מזה ובמקום זאת הולך לעשות משהו אחר. זה מדהים איך לעתים קרובות בהירות הכתיבה מגיעה תוך שטיפת הכלים, חיתוך ירקות או טיול עם הכלב. הסופרים שאני מכיר מלאים באנקדוטות של רעיונות סיפוריים, מקשקשים עלילות על כרטיסי אוטובוס, או עוצרים את המכונית בצד הדרך כדי לכתוב פרק שפתאום קפץ להם לראש. נדיר שזה קורה להם מול המקלדת.

"בדרך כלל כשאני יוצא למטלות צהריים אני מוצא את עצמי מהרהר במה שכתבתי באותו בוקר או מאתר קצה חוט לסצנה שאכתוב מחר. הסופר היפני, הרוקי מורקמי, מדבר על פעולות שדורשות ריכוז וסיבולת, וטוען שיש דמיון בין ריצה למרחקים ארוכים לכתיבת רומן. באוניברסיטה של ​​סטרלינג, למשל, יצרו קבוצת מחקר שבוחנת את הקשר בין כתיבה יצירתית לפעילות גופנית, כי כל כך הרבה סופרים הם גם רצים או רוכבי אופניים או שחיינים.

"הגישה שקובעת כי כל יום כתיבה הוא יום מרוץ, מקשה על האדם הממוצע להחזיק מעמד. 'לעתים קרובות אבל לא הרבה' היא המנטרה שלי לתהליך כתיבה טוב. אם התקדמת ב-200 מילים היום, אלו 200 מילים שלא היו לך אתמול. זה עלול לקחת לך 15 דקות או שזה עלול לקחת שש שעות. כך או אחרת – זו התקדמות. המטרה היא לא לכתוב כמה שיותר מילים בדף במהירות האפשרית – אלא לכתוב את המילים הנכונות על הדף, ייקח כמה שזה ייקח".

Ferrari 308 GTB

£35,999.00
End Date: Thursday Jun-4-2020 9:35:00 BST
Buy It Now for only: £35,999.00
Buy It Now | Add to watch list

שרה קורבט, אוניברסיטת לנקסטר:

"אני מצטערת לומר, אבל אין נוסחה לכתיבת רומנים, אז אין צורך לקנות את ספרי ה'איך לכתוב רומן בחמישה צעדים' כי הם לא יעזרו לכם. רק עבודה קשה, כוח סיבולת, אמונה עצמית ונכונות לפגוש את השטן ולהערים עליו, בכל פרשת דרכים של כתיבה, מאפשרים לכתוב רומן. וגם מוכנות לכתוב, ולכתוב, ולכתוב מחדש, ואז שוב לכתוב, ואז שוב לכתוב מחדש, ולכתוב, ולכתוב מחדש…

"אולי אלה לא עצות מועילות במיוחד למתחילים, ואני חייבת להודות שרק עכשיו, אחרי חמש שנות כתיבה, אני מסיימת את הרומן הראשון שלי, אבל אחרי שלימדתי כתיבה יצירתית במשך כמעט 20 שנה, בכל הז'אנרים, אלה העצות שאני יכולה לתת מניסיון:

"לקרוא ספרים והרבה. אין דרך לעקוף את זה: צריך לקרוא המון כדי לכתוב מעט, לקרוא ולשים לב מה קוראים ולחקור איך הסופר עושה את מה שהוא עושה בספר. כדאי לקרוא הרבה סוגים של ספרים ולגלות סקרנות אינסופית.

"לתרגל, לתרגל, לתרגל. לכתוב באופן קבוע גם אם יש לך רק שעה בערב או אחר הצהריים או בסוף השבוע. לרוב הסופרים יש מקומות עבודה נוספים, משפחות, חיות מחמד, משקי בית, צרות ומשימות משנה, ותהיו מופתעים עד כמה גם הכתיבה שלהם נעשה 'רק בין לבין'.

"ממליצה לעבוד על טכניקת הכתיבה בכל רמה של פירוט, החל מבניית משפטים ובחירת מילים, עבור דרך בניית דמויות אמינות, סביבות מעניינות, וכלה בסצנות דינמיות ודיאלוגים אותנטיים.

"כדאי לכתוב את כל מה שעצוב, משמח, מפחיד או מדליק אותך. ואז את הכתיבה לבצע עם כל כולך, כל מה שהנך, ועם כל החושים שלך. אולי אפילו להצטרף לקורס, או לפתוח קבוצת כתיבה, לכתוב כי זה עושה לך הנאה, כי אפילו האתגר שבכתיבה גורם לך הנאה, לכתוב מתוך מודעות לכך שמותר יהיה לך לקרוע ולמחוק את מה שכתבת ולהתחיל מחדש אם צריך, לכתוב מתוך הבנה שכתיבה היא עבודה, הסוג הטוב ביותר של עבודה שמגדילה ומפתחת אותך, לכתוב ולכתוב ללא הפסקה ובעיקר לכתוב חוקי כתיבה משלך.

"אז איך כתבתי את הרומן שלי? לאט-לאט. פרסמתי שני אוספי שירה באותה תקופה, לימדתי הרבה, הוצאתי לעצמי את הקישקעס ושכתבתי את עצמי עד שהייתי שבעת רצון; בכל פעם התחננתי בפני חברים מנוסים שיקראו את מה שכתבתי, ושיתנו לי את העצות הקשות והכנות ביותר, ואז פעלתי על פי ההמלצות שלהם, גם אם הדבר דרש קיצוצים בבשר החי של הספר ושינויים דרסטיים… אני עדיין מוסיפה סצנות לספר, מעיפה סצנות ומכווננת כל שורה. אני עדיין עובדת על הדרך הטובה ביותר לספר את הסיפור, אבל אני יודעת שאני כמעט מוכנה לתת לספר הזה ללכת, כי הרעיון לספר הבא כבר הגיע".

אדוארד הוגאן, האוניברסיטה הפתוחה:

"לשם כתיבת הספר שלו שיצא בשנת 2006, הסופר ויועץ עמק הסיליקון, אלכס סוג'ינג קים פאנג, אסף את פרטי השגרה של אנשים יצירתיים לאורך ההיסטוריה. מההרגלים של סופרים כמו צ'ארלס דיקנס, אנתוני טרולופ, ואליס מונרו, והגיע למסקנה שארבע שעות ביום הוא זמן הכתיבה האופטימלי, ושצריך להתעורר מוקדם כדי להשיג את זה. טרולופ, למשל, קם מדי בוקר בשעה חמש. משרת הביא לו קפה בחמש וחצי, כן, היו אז משרתים, וכתב עד 8:30 בבוקר, לפני שהמשיך לעבודה הקבועה שלו במשרד הדואר. הודות ללוח הזמנים הזה הוא פרסם למעלה מ 40 רומנים.

"כסופר עם משפחה ועבודה נוספת במשרה מלאה, אני הולך על שיטת ה-5:00 בבוקר, אם כי אין לי משרתים ואני עושה לעצמי את הקפה. לעתים קרובות זו גישה שנראית פשוטה: הרי אם תכתבו 500 מילים ביום, תהיה לכם טיוטה ראשונה תוך חודשים ספורים, נכון? האמת היא שזה לא כל כך פשוט. הרומן הראשון לקח לי שמונה שנים, אבל השלישי נכתב תוך 40 ימים. מצאתי שכתיבה דורשת שני מצבים של מחשבה: אתה זקוק למוח של חוקר או של עורך בעל חשיבה חדה ובהירה, אבל אתה גם חייב להיות פתוח לבלגן האפל של עולם הבריאה. שגרת הכתיבה שלי משתנה כל הזמן, כי עדיין לא הבנתי איך לעשות את זה נכון. בכל מקרה, כנראה אפרוש כשאדע.

"השגרה של כותבים מורכבת מחששות מעשיים שפוגשים את נושא ההשראה. עליך להחליט איזה סופרת את רוצה להיות. ג'ני קולגן, למשל, מייצרת שני ספרים בשנה, וזה כרוך בעמידה ב'דד-ליינים' כך שהרומנים שלה חייבים להופיע ביום האם ובחג המולד. הרי כתיבה היא עבודה, מרדף יומי אחרי מילים חדשות. סופרת אחרת, הילארי מנטל, טוענת שסוג עבודה כזה נשמע לה חייזרי. היא מדברת על 'ימי זרימה' בכתיבה, כשאין לה מושג מה כתבה עד שהיא קוראת את זה. אבל לשתי הסופרות הללו יש מכנה משותף – שתיהן צמודות לשולחנות הכתיבה שלהן מדי יום".

דוד בישופ, אוניברסיטת אדינבורו נאפייר:

"לכל סופר יש את המקום המתוק הייחודי שלו, זמן ומקום שבו הוא יכול לייצר מילים שיהיו מוכנות לקריאה מהנה יום אחד. הטריק הוא למצוא את הגישה האישית שלך, וגם להכיר בכך שהשיטה הזו לא יכולה להתאים לכל פרויקט.

"יש אנשים שאומרים שצריך לכתוב כל יום כדי להיות סופר. אולי, אבל הכתיבה היא לא רק הקלדה של מילים על נייר או מסך. יש כל כך הרבה מעבר בתהליכי יצירת סיפורים מהדמיון הפרטי שלך. קריאה רבה היא לעתים קרובות סימן לסופרים רעבים, אם כי תמיד יש בכך סכנה שהפרויקט שלך יהיה נגוע בסגנון שאתה בדיוק קורא.

"זה גם מיתוס שצריך לכתוב מספר מסוים של מילים בכל סשן כתיבה. סופרים מסוימים נהנים מיעד יומי או שבועי, אבל אחרים מעדיפים להקדיש כמות קבועה של זמן לכתיבה, וסומכים על כך שהמילים יגיעו. הרגשת אשמה על אי התאמתך לפרודוקטיביות של סופר אחר היא בהחלט לא טובה לבריאות הנפשית שלך. חוץ מזה, הכמות היא לא מידה של איכות. היו לי פעם 600,000 מילים שפורסמו בשנה קלנדרית אחת, אבל הן בהחלט לא היו העבודה הכי טובה שלי.

"כשכותבים – רגעי אי הכתיבה חשובים בדיוק כמו הכתיבה. לעולם אין לזלזל בחשיבות הבהייה מהחלון או ביציאה לטיול. לעתים קרובות פלונטרים של כתיבה נפרמים כך. אם כל השאר נכשל, נסו ללכת לישון ולתת לתת ההכרה שלכם לעשות את העבודה. זה מדהים כמה הדעת התת-הכרתית יכולה לפתור בעיות שהמחשבות האקטיביות לא מצליחות.

"עבור רוב הסופרים הדרך הטובה ביותר לכתיבת רומן היא ניסוי וטעייה. יש סופרים שמשרטטים קווי מתאר מפורטים של הסיפור כמו היו רשת ביטחון נרטיבית. אחרים מעדיפים מסעות לגילוי עצמי. יש סופרים שעובדים בתנאי דממה. אחרים צריכים צלילי רקע כגון מוזיקה או המולה. בכל מקרה הרעיון הוא לעורר את הדמיון שלך ולעקוב אחר מסלולו, וכל מה שקורה הלאה תלוי בך.

"לסופרת חרוצה שאני מכיר יש ​​שלט במשרד: "אין נסים – רק משמעת". היא טוענת שאת עשרות הספרים שכתבה היא כתבה מדי יום, כשהיא יושבת 22 שעות ליד המקלדת. כדי להיות סופר לא צריך 22 שעות ליד שולחן הכתיבה בכל יום, אבל זה נכון שלסופרים אין נסים, בעיקר משמעת. מי שרוצה להיות סופרת צריכה פשוט לשבת ולכתוב. איך שלא תעשה את זה, אין מכך מנוס".

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך