ביקורת הספרים של טלי | איש השלג | יו נסבו

"זה ספר קר ומותח. חוץ מהמתח התאהבתי מזמן בדמותו של המפקח. הוא מוצא חן בעיני. אם למישהו יש טלפון שלו אשמח לקבל. כך הוא הופיע גם בספרים הקודמים, אבל העלילה בספר הזה היא זו שעושה את הכל כל כך מעניין".

תקציר: הארי הולה הוא מפקח לא-שגרתי במשטרת אוסלו, נורבגיה, שממשיך במאבקו ברשע ובמקביל נאבק גם בהתמכרותו לאלכוהול. הפעם הוא יוצא בעקבותיו של איש השלג. האם הוא באמת קיים? כל זה ועוד מתרחש בנובמבר, שידוע בתור החודש בו יורד השלג הראשון בנורבגיה, וגם החודש בו צצות בובות השלג המסתוריות שמישהו, אולי "איש השלג", מותיר אחריו במקומות שנבחרו בקפידה. כשאיש השלג בונה בובה, זה סימן שאמא של מישהו עומדת להיעלם. אך האם זה סימן שצריך לקרוא את הספר?

לב הביקורת: כמי שאוהבת ספרי מתח ובמיוחד אוהבת סופרים (וגברים) סקנדינביים, מצאתי שלא טעיתי גם הפעם. דמותו המסוקסת של הארי הולה לא מאכזבת, כמו גם יוצרו, יו נסבו, שכתב את 'העטלף', 'התיקנים' ו'אדום החזה', כולם מסדרת ספרי 'הארי הולה'. גם הפעם, בספרו השביעי בסדרה, הוא מצליח לשחזר את הצלחותיו והצלחותיהם של סופרי המתח הסקנדינביים המעולים. אלוהים יודע איך פעם אחר פעם הסקנדינבים האלה מפגינים יכולות משובחות בתחום ספרות המתח. אולי כי חייהם כל כך מוארים עד שהם מתגעגעים להפסקת חשמל אפלה? בכל מקרה, יו נסבו הוא אחד הסופרים המשובחים שבהם.

זה ספר בו כל דמות היא עולם ומלואו, שהחוקר המוכשר (והשיכור) נכנס לעולמותיהם באל כורחו ואוסף אותנו לביקור מרתק ביחד איתו. הוא לא עושה זאת מרצון, אלא רק מפני שזו העבודה שלו. המתח שמורגש בין דפי הספר מצליח לתאר גם את החיים הסטנדרטיים של מפקח שהתגרש מאשתו ואיבד את דרכו בחיים, ומשתמש באלמנטים הסביבתיים של נורבגיה כדי להזריק את הקור שסורר בנובמבר הסקנדינבי עמוק אל תוך עצמותיו של הקורא. הארי מיצה את תפקידו ומוצג כאן כחסר אחריות. הוא טרוד בענייניו, ברחמיו העצמיים, אך נשלף משינה ומשכרות עמוקה, אי שם בדירתו הזנוחה, כמי שלא רוצה אבל מחויב לתפקידו. כמו כל נורבגי מצוי. הרי זה מוסר עבודה נורבגי שכל מי שביקר שם מכיר. התבשיל הזה יוצא יותר מסתם מעניין. כמו בסדרת האיכות המפחידה 'פארגו', שמצליחה להפוך לך את הבטן בכל פעם מחדש, גם הספר הזה מצליח לעשות קרקורי קיבה של פחד.

אהבתי בספר: כאמור זה ספר קר ומותח. חוץ מהמתח התאהבתי מזמן בדמותו של המפקח. הוא מוצא חן בעיני. אם למישהו יש טלפון שלו אשמח לקבל. כך הוא הופיע גם בספרים הקודמים, אבל העלילה בספר הזה היא זו שעושה את הכל כל כך מעניין. לא כל עמוד עמוס במתח, אבל הרגעים המתאימים פורצים החוצה בשאגת אימה שמטלטלת את הספר בידי.

פחות אהבת בספר: הסוף קצת נמרח. אחרי שהכול נפתר והאמת יוצאת אל האור הספר קצת מאבד כיוון. למעשה זה קורה בכל ספר שבו האפלה מתפוגגת מוקדם מדי, קצת כמו ברד קר וטעים ששואבים ממנו את כל המיץ ונשאר רק הקרח.

ארבעה וחצי מתוך חמישה כוכבים של מתח צרוף, בסולם ההנאה של טלי.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית