ביקורת הספרים של טלי | הילד הטוסקני

קוראת שכמותי בדרך כלל לא מתחברת לרומנים רומנטיים. הם נתפשים בעיני כקיץ' סכריני. אבל ב'הילד הטוסקני', של הסופרת ריס בואן, הופתעתי לגלות ספר אחר בז'אנר העמוס, שעושה את זה טוב מהאחרים, ושמחתי לגלות שאני מצליחה ליהנות גם מסוגת הסיפורים הזו.

אבל נתחיל בהתחלה. שתי תקופות חיים שונות של אותה משפחה מתוארות ב'ילד הטוסקני'. האחת מסופרת על ידי הוגו, טייס בחיל האוויר הבריטי, שנלחם ונפל עם מטוסו מעל אדמת איטליה במהלך מלחמת העולם השניה, ובמקביל סיפורה של ביתו, ג'ואנה, שמתרחש בשנות השבעים, או אז היא מנקה את דירתו הנטושה, מוצאת מכתב מסתורי שכתב לאהובתו שלא הכירה, ומחליטה להתחקות אחר פרטיו.

לא קל לה לג'ואנה. היא מתמודדת עם טראומה אישית. בן זוגה איתו אמורה היתה להתחתן ביטל את חתונתם. טעונה בתחושות בלבול היא יוצאת למסע בטוסקנה במטרה להבין לפחות את קורותיו של אביה, ואולי כך גם תצליח להכיר את עצמה טוב יותר. עד מהרה היא מגלה שיש המעדיפים להשאיר את העבר קבור, אבל היא עברה את נקודת האל-חזור וכבר לא יכולה להרפות.

פרק אחד מסופר על אביה ופרק אחר עליה ועל הדרך בה היא פוגשת בכפר את בנה של אהובתו האבודה של אביה, וחוזר חלילה. השאלה איך הסיפורים יתלכדו הופכת את הקריאה למעניינת במיוחד וממלאת את הקוראים בניחושים… עד שמגיע "הגילוי", ששווה לחכות לו.

אהבתי בספר: הספר מיטיב לתאר את כל מה שהוא מתאר. כשטוסקנה הופיעה לראשונה תיאוריה עשו לי חשק לשבת עם גיבורי הסיפור על כוס יין איטלקי וטוב. כשהסיפור מתחולל באנגליה, האחוזה שג'ואנה גרה בה מתעוררת לחיים ומצטיירת בעיני במלוא תפארתה. התיאורים של הארוחות הדשנות בטוסקנה, המאמות הבשלניות והנופים הירוקים חומקים בין דפי הספר ומתייצבים מול עיני כמו הולוגרמה ספרותית. גם סיפורי האהבה הצליחו לכבוש נתח מליבי, למרות שבדרך כלל אני לא נופלת לקיץ' הזה. אהבתי גם שמעל כל הסיפור המורכב מתנוסס סוד. אהבתי מאוד איך שהכול מתלכד לידי סיפור אחד, שיש בו רצף הגיוני ומצע רגשות שהופך לחלק מגוף הסיפור. לא יכולתי שלא לאהוב את העובדה שהספר כתוב באופן קליל, לא עמוס בפילוסופיות ואידיאולוגיות מעמיסות, ושהוא רומן רומנטי שמתגולל בקצב טוב עד לסופו.

פחות אהבתי בספר: נדמה שיש יותר מדי אזכורים של דמויות חדשות ושונות, בעיקר בפרקים על ג'ואנה. ספרים שנופלים לבור הזה ולו רק כדי להעמיק את הסיפור, וספרים שכמעט דורשים פנקסנות שמות כדי להצליח לעקוב אחרי פרטיהם, פשוט מעמיסים על הקריאה.

רגע השיא שלי: גילוי הסוד שעומד במרכז הסיפור. חשיפת החוט המקשר בין תקופות העלילה השונות, הפך לרגע קריאה מזכך עבורי. הוא הגביר את העניין בספר והגדיל לעשות כשהסוד לא נגלה בסוף, אלא באמצע, ולכן אפשר להמשיך וליהנות מהשלכותיו לאורך עמודים רבים נוספים.

שורה תחתונה: ללא ספק ספר מומלץ לכל הקוראים והקוראות שמעוניינים להתאוורר עם ספר קליל, טוב, מעניין ו…רומנטי.

ארבעה כוכבי רומנטיקה קצבית מתוך חמישה כוכבים בשמי איטליה, בסולם הקריאה של טלי.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך