ביקורת הספרים של טלי | המזוודה

גליה פרדמן לא כתבה ספר לפני כן, אבל הראשון שלה כל כך מוצלח עד שאני מקווה שאין זה האחרון. מן הסתם לא הכרתי אותה, חברה המליצה על 'המזוודה' (תודה קרן), מאחר שהיא מכירה את הסופרת באופן אישי, אבל טרם קראה את הספר. טוב שהמליצה, כי מצאתי ספר טוב שכנראה לא הייתי שומעת עליו אחרת, שהדמויות בו אמנם דמיוניות, אבל הסיפור בו הוא מעין ביוגרפיה שמבוססת על משפחתה של הסופרת, ועל מה שקרה להם כשהחליטו לעזוב את הכל ולצאת אל הלא נודע, מתוך תחושת בטן חזקה שכך צריך להיות, למען ההתפתחות האישית.

על פי 'המזוודה' אחייניתה של המחברת חשפה אותה לעולם רוחני ולאב רוחני, שגרם לכל משפחתה להתנתק מהשגרה הישראלית בהרצליה ולצאת להודו עם חלק קטן ממטלטליהם ועם כל ילדיהם, למסע גילוי רוחני בהודו, תוך היכרות מעמיקה עם הפילוסופיה של היוגה. הספר מתאר בהצלחה את הלבטים, את ההתחבטויות, ושאלות שלא נותנות מנוח כמו איך עוזבים בית פיזי ורוחני? איך יסתדרו הילדים עם הלימודים בהודו? מה יהיה עם הכסף? ונותן תשובות מספקות.

אהבתי בספר: ראשית 'המזוודה' דברה אלי מתוך הספר וגרמה לדגדוג האזור במוחי שקורא לי לאזור אומץ ולעשות את מה שהם עשו (בטח, מיד עוזבת הכל). הרי לעזוב את השגרה כמשפחה, לצאת לשנת שבתון באזור אחר בעולם, לחוות משהו כל כך יוצא דופן, תוך קריעת מעטפת המיינסטרים של עבודה ולימודים, ימלא אותי במשהו אחר ויהפוך את חיי לטובה, לא? ואמנם לחלקינו זה נשמע כמו סיפור מ'אליס בארץ הפלאות', אבל גליה פרדמן מוכיחה שזו מציאות ברת קיימא.

במהלך הקריאה היה מעניין לגלות איך הילדים מקבלים נופח אחר לחיים, מתנתקים ממכשירי החשמל, מוציאים את ראשם מהמסכים, ונראה שנחשפים לחיים עצמם כמו שאף בית ספר אחר לא מסוגל להקנות להם. אהבתי את הכתיבה ואת ההתנסחות העממית בספר, את השפה הפשוטה בה מתוארת כל תחנה בהודו, על מרכיביה, דרך החשיפה אליה, וכלה באיך הכל משפיע עליהם. כל שאר הגילויים שהייתי מצפה לשמוע מאנשים שעוקרים את ביתם ויוצאים למסע חיפוש עצמי בהודו מופיעים פה בפשטות זורמת.

הכמיהה הזו, שקיימת ברובנו, לשבור שגרה, להעז ולפרוץ את הזכוכית השקופה שמקיפה את אזורי הנוחות שלנו מופיעה כאן במלוא עוצמתה, והיכולת לקבל את ההחלטה ובאמת לעשות מעשה מתוארת בעוצמה אדירה בין הדפים. בנוסף, אהבתי מאוד לקרוא שהמשפחה לא רק העזה אלא הצליחה להשתנות לחלוטין ולטובה, ובעצם למה לא? מסע כזה לא יכול להשאיר אף אחד אדיש.

פחות אהבתי: כל פרק ב'מזוודה' מספר, לסירוגין, על דמות אחרת במשפחה. מצד אחד זו טכניקה מעניינת אבל כזו שטיפה מנתקת את הרצף הסיפורי ומאלצת אותך, לפעמים, לדלג אחורה כדי להיזכר, להבין או לחבר פיסות מידע.

רגע שיא בקריאה: עצם ביצוע ההחלטה והיכולת להפיל את הסוויץ' במוח שמאפשר לבצע את ההחלטה להפוך את החיים, מילא אותי בסקרנות ובסיפוק.

שורות אחרונות: אהבתי את 'המזוודה' כל כך עד שקראתי אותו לאט, בכוונה, כדי שלא ייגמר מהר. ממליצה על הספר לכל מי שמבעבע בתוכו צורך בגילוי עצמי מחודש מבלי לנתק לשם כך את התא המשפחתי. כמובן שזה ספר מומלץ גם לחובבי הודו למיניהם, למכירים בחשיבות הרוחניות בחיי החומר, לחובבי הטקסים והטקסטים הרוחניים, נמתחי היוגה, והמכירים בחשיבותם של מורים רוחניים… כי הספר הזה הוא מורה רוחני לכל דבר ועניין.

4.5 כוכבים בשמי הודו מתוך 5 בגן עדן

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך