ביקורת הספרים של טלי | הנערה מברוקלין | גיום מוסו

תקציר: כשבת זוגו הצעירה של גיבור הספר, מבינה שמערכת היחסים שלהם בדרך למיסוד, היא חושפת בפניו סוד אפל בעברה, שמוביל לאינספור חשיפות מפתיעות נוספות ולסיפור חוצה יבשות שמעורבים בו פוליטיקאים, שוטרים וכמה פשעים אפלים. רפאל ברתלמי הוא סופר ספרי מתח, זאת אומרת הוא לא, אבל הוא דמות בספר המתח הנהדר 'הנערה מברוקלין'. הוא גם אב חד הורי לבנו הפעוט, תיאו. לאחר שבת זוגו נוטשת אותם בידיעה שאינה בנויה להיות אמא, רפאל עוזב את לונדון וחוזר לצרפת כדי לגדל את בנו. מארק קראדק, השכן, הוא שוטר בדימוס שעוזר לרפאל גם בגידול תיאו וגם בחיפושים אחרי בת זוגו שנעלמת באופן מסתורי.

הסופר, גיום מוסו, נולד לא כזה מזמן, ב–1974 בצרפת. 13 ספריו (עד כה) תורגמו לשלושים ושמונה שפות ונמכרו, נכון להיום, ב-22 מיליון עותקים! מלבד ספר זה, ספריו 'קולו של המלאך', 'מחר' ו'סנטרל-פארק', תורגמו לעברית ושווקו בבית הצואה לאור 'זמורה-ביתן'. ספרו 'משחק על זמן' יצא בהוצאת 'ידיעות ספרים'. לא בכדי. מוסו נחשב כיום לסופר הצרפתי הנמכר בעולם. בצדק? תישארו במתח… כי זה גם מה שמוסו עושה הכי טוב בעולם.

לב הביקורת של טלי: "מתח בלתי נסבל! מרגע שתפתחו את הספר לא תוכלו להניחו מהיד, עד שתגלו מי היא באמת הנערה מברוקלין". כתבו באחת הביקורות על הספר. "מותחן עם טוויסט מטורף! מוסו שוב מבלבל את הקורא לאורך כל הדרך" כתבו באחרת. ואני? אני בכלל  גיליתי את הסופר הזה במקרה. כמי שתמיד מחפשת לגוון את חווית הקריאה שלה עם סופרים חדשים, נתקלתי בו בעוד אחד מהמבצעים המעליבים של ספר ב-30 ₪. זה היה "קולו של מלאך"… לא המבצע… הספר. כך גיליתי סופר ספרי מתח שקל לאהוב ושסופי הספרים שלו הם כמו סופי החיים של כולנו – בלתי צפויים לחלוטין.

אם ברוב ספרי המתח שקראתי, ככל שהתקדמתי עם העלילה ראיתי את סופה ואת הדרך בה יסתיים הספר, מוסו מוכיח שאפשר אחרת. גם אם הם נוסחתיים, הספרים שלו תמיד מפתיעים. 'הנערה מברוקלין' מתורגם מצרפתית ברמה גבוהה, בעברית פשוטה אבל מדויקת. הוא מחולק לפרקים ותתי פרקים נוחים ומלווה בציטוטים של משוררים, סופרים ופילוסופים ששופכים אור על המתרחש בסיפור. זה הספר השלישי של גיוס מוסו אותו קראתי, ובכל פעם הוא מצליח להפתיע אותי מחדש. לאחרונה פורסם שהוא התחתן בסתר עם אהובת ליבו. אם זה מה שחווה אשתו הטריה בחייהם המשותפים, אני קצת מקנאה…

אהבתי בספר: ספר מתח איכותי כמו 'הנערה מברוקלין' לא מוצאים בכל יום, בטח שלא בסל המבצעים. זה ספר שאי אפשר לעזוב באמצע סתם כך. הסיפור הולך ומתגלגל ממעניין למעניין יותר, כמו כדור שלג של סיפורים. בכל פרק חדש נחשפים פרטים שהופכים את הסיפור למעניין יותר מאשר בפרק הקודם. כשמגיע הסוף מתברר שהוא רק הכנה להדרן המפתיע. אין ספק שמוסו הוא מאסטר-שף של סיפורי מתח ולא נותר לי אלא להלל את הסופר והספר הנהדר הזה. מעטים יודעים כמוהו לרקום סיפורים שמתחילים בהתרחשות יומיומית, שמובילה לסיפורים מורכבים, שמלאים בפרטים מותחים, מפתיעים, מעניינים ומרתקים.

פחות אהבתי בספר: בסופו של דבר, אחרי שקוראים כמה ספרים של הסופר הזה, רואים קו מנחה בכל ספריו. התבניתיות הזו, כמו גם ב'נערה מברוקלין', נראית בבירור כמו אחורי הקלעים של תפאורה שקופה. אצל א.ב. יהושוע, למשל, אין תבניתיות. למרות שהוא לא סופר מתח וההשוואה לא באמת הוגנת, יהושוע יוצר קשת סיפורית רחבה ומגוונת בכל ספר מחדש, וכל אחד מספריו הוא משהו אחר לגמרי. מוסו, המוכשר עד כדי מתח, הוא קצת יותר צפוי. יש לו יציקה ספרותית שלתוכה הוא שופך את כל המרכיבים ליצירת העוגה נהדרת. האם זה מינוס? תחליטו אתם.

שורה תחתונה: אתם עוד פה? רוצו לקרוא, כי 'הנערה מברוקלין' יהפוך לספר מועדף על כל מי שאוהב ספרי מתח נקיים, פשוטים, קריאים ומפתיעים. שלא כמו יו נסבו (סופר נהדר כשלעצמו), שנוטה להיכנס לפרטים מעניינים אך לפעמים מיותרים, הספר הזה הוא פשוט, הוא מותח, הוא מפתיע ונהדר.

5 מתוך 5 בסולם המתח והעניין של טלי

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית