ביקורת הספרים של טלי | הסיפור השלושה-עשר

שני סיפורים מקבילים לכאורה נשזרים ב'סיפור השלושה-עשר'. מחד עומד סיפורה של מרגרט לי, בחורה צעירה שתחביבה הוא לכתוב ביוגרפיות של סופרים עלומי שם, וכאלה שעדיין לא זכו לתהילת עולם, ומנגד סיפורה של וידה ווינטר, סופרת מפורסמת בעולם הספר. ווינטר זו נוטפת מסתורין, היא סופרת מצליחה שכולם רוצים לראיין, רק שבכל פעם שמראיינים אותה היא ממציאה סיפור אחר אודות חייה. אף אחד לא מכיר או יודע את סיפורה האמיתי.

ואז מרגרט, שגרה עדיין עם הוריה ועובדת בחנות הספרים של אביה, מקבלת מכתב מפתיע מהגברת ווינטר, שמזמינה אותה לראיון במטרה לכתוב את סיפורה הביוגרפי האמיתי. השתיים נפגשות באחוזתה הגותית של וידה ביורקשייר, אנגליה, שם מתנהל סיפור הספר המעניין הזה.

זהו ספרה הראשון של הסופרת האמיתית, דיאן סטרפילד, בוגרת לימודי ספרות צרפתית באוניברסיטת בריסטול, שכבר בספרה הראשון הצליחה לטפס לראש רשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס וזכתה לאינספור שבחים על היצירה הזו, ובצדק.

אהבתי: בנוסף לאווירה האנגלית המסתורית, הוויקטוריאנית, הגותית והאפלה שאני כל כך אוהבת, בעיירות הקטנות, הקרות והקודרות של אנגליה, לצד הנימוסים הבריטיים ואורח החיים הנוח שמקיימים האנגלים על האי שלהם, אהבתי את המורכבות של הסיפור. החשיפה ההדרגתית של האמת, בטכניקת מתח טובה, שבתה אותי. בכל פעם נגלה עוד פרט ועוד אחד באופן מרתק שמקשה על נטישת הספר לטובת מערכי החיים של עצמך. מצאתי ספר מעניין, סוחף ומרתק בו סופרת של סופרת (וידה), שהיא לא יותר מדמות, כורכת את כוריה סביב דמות אחרת (מרגרט) וסביב הקוראים, ומפתה להמשיך לקרוא גם אם כבר ממש מאוחר.

פחות אהבתי: בניגוד לספרים אחרים שהרגשתי לגמרי שם, בלוקיישן בו מתרחש הסיפור, בחדר העץ, ליד החלון שצופה אל האגם או בתחנת הרכבת הישנה, ולמרות העניין הרב שמצאתי בספר הזה, נשארתי פה, במיטה שלי, על הספה שלי, ליד הכרית שלי, ליד היצור השעיר איתו התחתנתי. אמנם אף אחד מאלה לא ממש פגם מהנאתי, אבל קיוויתי שגם הפעם אצא לטיול בין השורות. זה לא קרה.

ועוד דבר – למרות שהסיפור מסופר טוב ומותח, מצאתי ש-414 עמודיו לא מצדיקים את 414 עמודיו. בעיני דיאן סטרפילד הצליחה ליצור סיפור מותח ומעניין אבל לא הצליחה למרוח את החמאה על כל הפרוסה…

רגע השיא בקריאה: הספר עשיר בגילויים טלנובליים מפתיעים אודות גיבורות הסיפור, אבל היה רגע אחד שקסם לי במיוחד – כשמרגרט לי מגלה, בלילה קר וסוער, גילוי חשוב אודות הסופרת, למרות שניתן היה להבין דברים אחרת. עדיף שלא אכביר במילים.

שורה תחתונה: הספר אמנם טיפה קיצ'י ומלא במוטיבים טלנובליים, אבל הוא ספר טוב מאוד, שזוכה אצלי לקטגוריית "ספר הסחת דעת מושלם". הוא כתוב וערוך היטב, לא דורש התעמקות רבה מדי, קליל, מותח, בנוי טוב, מעניין ומלא קסם… כמו שאני אוהבת את הגברים שלי.

4 כוכבים מתוך 5 של מסתורין גותי-ויקטוריאני-בריטי

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך