ביקורת הספרים של טלי | יוצאת מדעתי

איך ילדה בת אחת-עשרה עם שיתוק מוחין יכולה לדבר ישר אל לב הקוראים? דרך הספר 'יוצאת מדעתי' של שרון מ' דרייפר, סופרת אמריקאית, משוררת ומחנכת. והיא עושה את זה מתוך ראשה של הילדה, ברגש ובעניין רב. מלודי הוא שמה של הגיבורה. הספר משמש לה כפה לתיאור תסכוליה. כי אתם מבינים, מלודי היא ילדה חכמה מאוד, ששומעת מילים, מבינה את כל המסרים, סופגת אותם אבל לא יכולה לענות. היא לא יכולה לבטא את עצמה, וזה מוציא אותה מדעתה.

כל התסכולים שלה על מה שקורה לה בבית הספר ובבית, על העזרה שהיא מקבלת ועל התשוקה שלה להיות "נכה נורמלית", יוצאים בספר הזה. אבל מלודי לא מרחמת על עצמה, היא נחושה כמו שנשים מבוגרות ממנה לא מצליחות, מבררת, לומדת ומגלה שסטיבן הוקינג, שסובל מבעיה דומה, מחובר למכונה שמסייעת לו לבוא לידי ביטוי. הרי הוא מקיים הרצאות שלמות באמצעות המכונה שלו, ואפילו עונה על שאלות בזמן אמת. אז היא משיגה לעצמה מכונה כזו שמותאמת לה אישית.

אבל האמת היא שהילדה לא צריכה אותה כדי שאנחנו, הקוראים, נוכל להבין את מה שמתחולל בראשה ובליבה. גם כשהיא אילמת בחיי היומיום דבריה מובעים בחן ובטעם הודות לסופרת זוכת הפרסים הרבים על הוראתה ועל ספריה, שיריה וסיפוריה הקצרים. אין זו הפעם הראשונה שהגברת שרון דרייפר מביאה לביטוי את קולם של ה'חלשים'. כשסיימה תקופה בת שלושים שנה של הוראה בסינסינטי היא הפכה לסופרת בשנת 1991. בדרך כלל כתיבתה מתאפיינת בשימת דגש על האנדרדוג, כמו למשל יצירת דמויות של גברים אפרו-אמריקאים, במטרה לתת להם קול, כמו שהיא עושה עם מלודי.

Ferrari 360 Modena | Manual | Giallo Modena

£49,500.00
End Date: Tuesday Mar-12-2019 21:56:30 GMT
Add to watch list

אהבתי בספר: אהבתי שזו ילדה שמדלגת על שלב הרחמים העצמיים. זו ילדה נורמלית בתפיסת עולמה, אבל כזו שחיה בבית סוהר שזימן לה הגורל. אהבתי גם שהסופרת התחברה לראש של הילדה כאילו כתבה משם את כל ספרה. היא מתארת שבמסגרת בית ספרה פועלת תוכנית לשילוב ילדים מוגבלים בכיתות רגילות. אליה וקוץ בה. בכל פעם שמלודי מרגישה שהיא צולחת מכשול, היא מגלה שלא היתה זו אלא אשליה. תסכול נערם על תסכול. ככל שהיא מנסה 'לנרמל' את הסיטואציה אליה נקלעה בחיים, היא לא מצליחה.

אם זה נשמע לחלקכם יותר כמו דו"ח עצוב מאשר ספר, טעות בידכם. 'יוצאת מדעתי' הוא סיפור מרגש על נחישות, על רצון עז, על מלחמה של ילדה בודדה בין אנשים רגילים, שלא לגמרי מבינים את הגיהינום שהיא שרויה בו. אהבתי שדווקא בגלל שהיא ילדה, היא לא מוותרת. הרי היא טרם פגשה את הייאוש. היא מלאה בתקווה לחיות חיים נורמליים, ככל הניתן. היא יודעת שאין לה כוונה לוותר עד שלא תמצא את המכשיר שיגרום לה להתבטא, הרי יש לה כל כך הרבה מילים ומחשבות בהם היא רוצה לשתף את העולם.

שעה שהתרגום טוב, נהיר וקולח (הרבה יותר ממה שהגיבורה יכולה היתה לקוות), והספר נוח לקריאה, אהבתי במיוחד את המלחמה הבלתי מתפשרת על ביטויה העצמי, פעולה שאולי נראית כמובנת מאליה לנורמליים שבינינו. התיאורים בספר כל כך מחברים עד שהם גורמים לקוראים לעצור ולנסות להבין את הבעיה שלה לעומקה. ובעיני זה סיפור שמוכר לכולנו, הרי הכל יחסי, והמסופר כאן משמש כהקבלה לתחומי חיים נוספים.

פחות אהבתי בספר: הרגשתי שאפשר היה לקצר את הספר בלי לאבד דבר מהמסר. ישנה חזרה מסוימת על תיאורי המאבק, ובאיזה מקום ציפיתי שהאירועים המתוארים יהיו פחות צפויים. אבל המינוס של 'יוצאת מדעתי' הוא שהכל צפוי והנכות נתונה… משבר אחרי משבר ניתן לצפות איך הוא יגמר.

רגע השיא שלי בספר: הפעם הראשונה בו הילדה מתחברת למכשיר שמאפשר לה להתבטא, הוא רגע מרגש במיוחד. ולמרות שמלודי מוצאת דרך להשמיע את קולה בפעם הראשונה, היא מגלה שלא כולם מוכנים לשמוע אותה. ברוכה הבאה לעולם ה'נורמליים' מלודי…

שורה תחתונה: זה ספר טוב, אפילו טוב מאוד שמעלה למודעות את עניין המוגבלות ועושה את זה בלי לשעמם. זה לא ספר על נכות, זה ספר על נחישות, על רצון ועל אומץ של ילדה שאין לה ברירה אלא למצוא את הכוחות למאבק שמתחיל בילדותה וכנראה ימשך עד למותה.

ורק שתדעו, 'יוצאת מדעתי' מככב ברשימות רבי-המכר של "הניו יורק טיימס" במשך קרוב לשנתיים וצבר פרסים, קוראים נאמנים ומעריצים בכל רחבי העולם. עכשיו הוא יכול לרשום לעצמו עוד אחת.

ארבעה וחצי מתוך חמישה כוכבים של נחישות ועוצמה כמו שיש רק לילדים

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית