ביקורת הספרים של טלי | כל הדברים הטובים

"מכל הדברים הטובים שהיו בי אי־פעם, אַת הראשונה והטובה מכולם. כל חלק וחלק ממך, החל בתנוכי האוזניים הנעימים כל כך לליטוף ועד לתקווה המקופלת בבהונות רגלייך. תזכרי את זה". כך נפתח אחד הספרים הטובים והמנחמים ביותר שקראתי בחיי.

זה סיפור על בת' בת העשרים שמספרת את סיפורה לאחור. וכי למה לא? יש לה הרבה זמן לעשות את זה. בכל זאת היא אסירה בכלא. כשמופיעה העובדת הסוציאלית שלה, אריקה, ומבקשת ממנה להכין רשימה של כל הדברים הטובים בחייה, בת' חושבת שזה רעיון ממש גרוע ולא מאמינה שתצליח למצוא אפילו משהו טוב אחד בחיים הדפוקים שלה. אבל אריקה היא לא עוד עו"סית, היא מצילת חיים שלא מוכנה להרים ידיים מתוך תפיסה שמעשיה של בת', בגללם נכנסה לכלא, הם תוצר מובהק של נסיבות חייה. העו"סית טוענת שבת' הביאה את עצמה לכלא למרות שבת' טוענת שלא תמיד הבחירה היתה שלה. האמנם?

אז בת' מנצלת את זמנה הפנוי בבית האסורים, וכמו אהוד אולמרט או אדולף היטלר, מתחילה לכתוב את סיפור חייה מאחורי סורג ובריח, ומשתלבת בספר משובח שאסור להחמיץ…

אהבתי: יש כל כך הרבה מה לאהוב בספר הזה. למשל, היכולת של הסופרת, קלייר פישר, לשמור את קוראיה במתח כל הזמן, ועדיין לעשות זאת בלי להתיש. יש בו אותנטיות מרתקת, של אמריקה קשת היום, של המאבקים היומיומיים, של אנשי השיכונים הדלים, של מוכי הגורל. הוא מלא בתיאורי חיים דוקומנטריים ובמסרים חדים על עולם הסמים, הזנות, ההפקרות המוסרית, ומצד שני על אנושיות מחממת לב של האנשים החמים שסבבו את בת'. ובעיקר זה ספר מלא בתובנות על החיים.

מכירים את זה שאתם נחשפים לאמירות או למשפטים נכונים וחכמים כל כך עד שהם מהדהדים בכם, גם אם לא הייתם במלוא תשומת הלב? ובכן, 'כל הדברים הטובים' מלא ברגעים שכאלה, ובאמיתות שמצלצלות נכון בלב. לפעמים נדמה שבת', אסירה מספר כלשהו, היא בכלל משוררת אמרות רחוב כל כך מדויקות עד שאי אפשר שלא להניח סימניה במקום בו קלטת את הרגע הטהור הזה, ולו רק כדי לחזור אליו אחר כך.

חלק ממה שעושה את קריאת הרומן הזה לכל כך מעניין הוא שניתן להבחין בקלות בטעויות שבת' עושה בחייה. לאורך הסיפור יש קטעים ממש מכעיסים שבא לך לצעוק לה "הלו! צאי מזה!!", ואז קלטתי… אני מדברת אל עצמי… משוחחת עם דמות ספרותית. האם יש עדות טובה מזו לכך שהספר מתעורר לחיים עם קריאתו?

פחות אהבתי: סליחה על הקלישאה, אבל פחות אהבתי שהספר נגמר.

רגע השיא שלי בקריאה: התובנה כי עצם העובדה שאת מרגישה נחותה בעולם ולמעשה נדמה לך שאת כלום ושום דבר, לא אומרת שבזה תם הסיפור, כי תמיד יש אנשים בחוץ שיכולים לגרום לך להרגיש כמו מלכה. יש הרבה תובנות בספר הזה, אבל התובנה שעשתה לי את הספר מתרחשת כשבת' מבינה, אט-אט, שלא הכל בה רע, ושהיא אדם שווה לא פחות מכל אדם אחר.

שורה תחתונה: אין אדם עלי אדמות שהספר הזה לא יכול להתאים לו, כי אין אדם עלי אדמות שלא הרגיש, לפחות פעם אחת, כמו אפס בתוך אפס. אמנם הספר מדבר על דברים שלא אוהבים לדבר עליהם, כמו רגשי נחיתות, או כמו עד כמה קל לדרוס אנשים שמרגישים שקופים כמו האוויר שהם נושמים, אבל זה נכון עד שמגיע המושיע. מבחינתי המושיע הזה הופיע בצורת 'כל הדברים הטובים' שקרו לי עם הספר הזה.

חמישה כוכבים מתוך חמש השראות, בסולם רוממות הרוח של טלי. מושלם!

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך