ביקורת הספרים של טלי | לכתוב כמו אלוהים

בניגוד לגיבור שעומד במרכז העלילה לא נראה שהסופר אשר קרביץ נאבק לכתוב ספרים. נדמה שהם מחליקים ממנו כמו חרוזים מקולמוס של משוררים, אבל גם יתכן שלא. יכול להיות שהוא כמו הגיבור שלו, אדיר יודקוביץ', סופר שנאבק עם עצמו לקראת הוצאת ספר חדש, נתקל במחסום כתיבה, אולי נמצא בתחתית באר היצירה של עצמו, והופך עולמות על מנת לצאת מהבוץ הספרותי.

בניגוד לגיבורו ניכר שאם בכלל היה שם, קרביץ יצא מבור היצירה של עצמו בקלילות משובבת עין. 'לכתוב כמו אלוהים' שלו עוסק בהתמודדותו המורכבת של יודקביץ', שמובילה אותו לסוג של שפל ספרותי כשנקראת בדרכו ההזדמנות לגנוב סיפור לא שלו. בעולם הספר הסיפור הגנוב מבוסס על דמות מהחיים האמיתיים. העלילה מסתבכת כאשר הדמות הזו נעלמת והעקבות מובילים לסופר. כך הוא מוצא את עצמו במרכז חקירה משטרתית כשעליו להוכיח את חפותו מבלי להסגיר את העובדה שהסיפור שלו הוא לא שלו.

בגדול זה ספר טוב על התמודדות עם כתיבה, אך בקטן זה מקבץ מילים מענג שמוכיח כי התמודדותו של המחבר צלחה, והכול משולב במתח מתקתק, עטוף בתעלומה שכיף לפתור, גם אם בשלב כלשהו הקוראים מוצאים את עצמם במרכזה…

אהבתי בספר: ראשית אהבתי בספר את הספר ואחר כך את כל השאר. אהבתי את הקלילות שבו ואת העובדה שאין זו הפעם הראשונה בה אשר קרביץ מוכיח שהוא כותב וירטואוזי ומיומן, שכתיבתו מבדלת אותו משאר הסופרים. העברית הנהדרת והגבוהה שלו, כזו של פעם אבל עם טעם, מורגשת בכל עמוד. המילים והשימוש בשפה הופכים את הספר השנון הזה, כמו כל ספר קרביצי שיצא לי לקרוא, לממתק איכותי, אבל כזה של פעם, שנמס בפה ומזכיר לך למה כל כך אהבת אותו כבר בטעימה הראשונה.

אהבתי גם שזה ספר שמצליח ליצור עניין מדברים בנאליים, כביכול, שעולם הדימויים שבו עשיר ומעלה חיוכים עדינים, וכקוראת מאוד מנוסה אני יכולה להבטיח לכם שזה כלל לא מובן מאליו.

פחות אהבתי: איפשהו שם באזור השליש האחרון של הספר העלילה הופכת צפויה ממש. לא צריך להמשיך לקרוא כדי להבין לאן הסיפור הולך, וחבל, כי הספר עמד על סוף השלמות הספרותית עד אותם הרגעים.

רגע שיא בקריאה: לא קורא כל יום (לא טעות) שהעברית או השפה בה הסופר עושה שימוש עומדת מעל הסיפור עצמו. עבורי זה קרה ב'לכתוב כמו אלוהים'. הספר מלא ברגעי שיא של שפה, שמפציעה, זוהרת וגורמת להנאה של ממש לאורך הקריאה כולה. "לשאלה זו אדיר ואלישבע לא יזכו לעולם לתשובה, היא תכוסה לעד בחופה של אי-ודאות" או "אביטל הייתה כה מצודדת ומרהיבת עין עד כי קשה היה להאמין שניתן לסנתז יופי שכזה מצלע של גבר. שיר הלל לחן ולתום הנעורים". סליחה אם זה צפוי אבל זה מתבקש – כשקוראים את הספר הזה ונהנים מהעברית המשובחת שבו כפי שאני נהניתי, מוצאים הקבלה לשם הספר.

שורה תחתונה: במקום שאני אכתוב אותה אתן להמלצה בגב הספר לכתוב אותה עבורי: "אז מה יגרום לי להתחיל לקרוא? מה שאני צריך זה חבר טוב שאני סומך עליו, שיושיט לי ספר ויגיד: "קח וקרא! כדאי לך מאוד!"

ארבע חצי כוכבים של סיפור קולח וניסוח מנצח מתוך חמישה

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך