ביקורת הספרים של טלי | ניצב כל הלילות

אולי לא כולכם זוכרים, אבל לאחרונה העליתי סקירה ביקורתית של הספר 'אל תיגע בזמיר', בעקבותיו נמלאתי סקרנות לגבי ספרה הבא של הסופרת המנוחה, נל הרפר לי, 'ניצב כל הלילות'. אם ב'אל תיגע בזמיר' הגיבורה הראשית, ג'יין לואיז, היתה ילדה בת כעשר, עכשיו היא כבר אישה בוגרת, שניצבת בימים ובלילות  במכללה בה היא חותרת להשכלה ולתארים.

כעת, בשנות החמישים, היא חוזרת לביקור במחוזות ילדותה, שבה אל עיירה שכוחת-אל בדרום ארצות הברית, אחרי שכבר ראתה עולם ולמדה דבר או שניים. עת היא מתהלכת עדנות בעיירה וברחובותיה ונזכרת בימים תמימים יותר, מתעוררת התנועה לשוויון זכויות האזרח ובתוכה תנועת השחורים, שלא לומר כהי העור, שדורשים להשיב לעצמם את כבודם ואת זכויותיהם האנושיות והבסיסיות ביותר, לאחר שנים ארוכות של נידוי, זלזול, עבדות ואפליה גזענית בידי 'אדוניהם' הלבנים.

מה גדולה היא אכזבתה כשהיא מבינה שכל מה שחוותה בילדותה, כמו למשל כשחזתה באביה מגן על שחורים במסגרת תפקידו כעורך דין, הכל היה לשקר. לאן שהיא לא פונה היא מבינה שמשהו לא טוב קורה בעיירה והאנשים שהעריצה לא מעט בזכות יכולתם להתייחס אל כהי העור כאל בני אדם מן המניין, כמו אביה, מתגלים כצבועים.

אומרים שידידתו הטובה ביותר של האופל היא השתיקה הרועמת אל מול מעשי העוול. כך היא מגלה שכשמועצת העיר מתנגדת לתנועת השחורים אביה יושב במועצה וממלא את פיו מים. היא מתאכזבת לגלות שהבחור המקסים שמחזר אחריה מתגלה גם הוא בשפלות ובשתיקה רועמת אל מול הגזענות הלבנה שמרימה את ראשה בכל פעם שכהי העור מנסים להרים את שלהם.

אהבתי בספר: כמו שעושים רוב הספרים הטובים גם הספר הזה יודע להטיס את קוראיו אל תקופה ואל אירועים סמליים שבאמת התרחשו בהיסטוריה, ולטוות סביבם סיפור מפורט ומעניין שמפאר עלילה מרתקת. במיוחד לאחר שקוראים את הספר הראשון, כל מה שמתרחש ב'ניצב כל הלילות' מתחבר, כמו בסדרה מוצלחת. התרגום טוב והסיפור המעניין (בחלקו) הופכים את הקריאה בספר למעניינת.

פחות אהבתי: שלא כל הספר מלא בעניין. לצערי רק חציו השני מעניין. בתחילת הספר לא ברור למה הגיבורה כל כך כועסת. לא מובן מה מנפץ את האשליה הגדולה שלה, למרות שברור שהיא מאוכזבת עד כאב. לאורך כחצי ספר לא הצלחתי להבין מהו המסר שלה. מצאתי שהחצי הזה כל כך לא ברור, בין היתר כי הוא כתוב מסורבל, לא מעניין ומלא, לדעתי, בהרבה יותר מדי פרטים, עד שנאלצתי לדלג על כמה וכמה עמודים. הרגשתי שעוד קצת ואני מאבדת אחיזה בספר והוא נופל מידי… ולא כי אני נרדמת. רק בזכות הסקרנות שנולדה בקריאת הספר הראשון המשכתי לקרוא עד שהפך מעניין יותר, כאמור, בחציו השני.

רגע השיא שלי בספר: ההתפכחות של ג'יין לואיז סחפה גם אותי. היה זה רגע של זן בקריאה, בו אני כמו הגיבורה נמלאנו במעין "אההה!" בזכות העובדה שלפתע ראתה את כל מה שלא הצליחה לראות בילדותה, למרות שהיה נוכח מול עיניה התמימות.

שורה תחתונה:  חובבי סיפורים היסטוריים ופוקחי עיניים ימצאו עניין רב בספר הזה.

שלושה וחצי כוכבים מתוך חמישה, שניצבים כל הלילות ושומרים על קריאה מעניינת (למחצה)

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך