ביקורת הספרים של טלי | רוח רפאים

ספר המתח התשיעי בסדרה של הבלש הארי הולה לא מחייב אותך לקרוא את הספרים הקודמים בסדרה כדי להבין מה מתרחש בו, אבל אם לא קראת את הקודמים אני שואלת את עצמי מה מתרחש בך? יצאת מדעתך? הרי לא ניתן למצוא ספרי מתח טובים בהרבה מהסדרה המשובחת הזו של הסופר המעולה יו נסבו, אשר את שבחו כבר היללתי בסקירה קודמת.

שלוש שנים חלפו מאז נמלט המפקח הארי הולה מרוחות הרפאים של חייו באוסלו ועקר להונג קונג, שם התפרנס כיועץ לבעלי חוב, שעה שהוא עושה כמיטב יכולתו להתגבר על האלכוהוליזם של עצמו ועל השלכותיו. בספר הקודם, 'איש השלג', לאחר שפישל ונשא בתוצאות, כל מה שהוא רוצה הוא לעזוב את נורבגיה כדי להתנתק קצת, אבל הפרשה הנוכחית מושכת אותו בחזרה אל כור מחצבתו מאחר שמעורב בה בנה של בת זוגו לשעבר. ב'רוח רפאים' יו נסבו חושף אותנו לפרשת רצח על רקע סחר בסמים, וכמעט כמו בעוד כתבה מרתקת של 'רואים עולם' הקוראים נחשפים לעוצמת התופעה בנורבגיה השלווה. סם חדש בשם 'פיולין' מככב בסיפור וכהרגלם של סמים זורע הרס בכל פינה. הארי, בלש פרטי שעזב את המשטרה אבל עדיין נעזר בקשריו, נדרש לחקור את פרשת הרצח על רקע תיאור מפורט של עולם הסמים ומערכת חוקיו.

אהבתי: "מולקולות של אדי גופרית, סָלפֶּטֶר ודו־תחמוצת הפחמן הסתננו מתוך קופסית מתכת ריקה, עם מקום לכדור עופרת בקליבר תשעה מילימטרים ובאורך שמונה־עשר מילימטרים, כדור שנקרא, בפשטות, מָלָקוֹב, על שם האקדח שלו נועדו הקליעים במקור". מריחים את מולקולות אדי הגופרית? כבר בשורות הראשונות של העמוד הראשון 'רוח רפאים' משתלט על החושים. הכתיבה בספר הזה יותר ממדהימה, ולא בגלל התיאורים כמו בגלל יעילותם. הניסוח והאופן שבו הסופר מוליך אותך בין משעולי העלילה משובח כאין כמותו. ממלאת אותך תחושה שדבר לא נכתב במקרה, שהסופר הזה כבר הרבה זמן יודע מה הוא עושה, והוא לא מבזבז ולו מילה אחת מיותרת. כל המילים והפרטים שהוא מעניק מתחברים בזמן המתאים. דבר לא נשאר פתוח או לא מובן. זה ספר מלא בטקסטים משובחים מאוד. הקריאה ב'רוח רפאים' מרגישה כמו לגימה ארוכה ומשכרת מיין יוקרתי.

באווירה הנורבגית שרוחשת בין דפי הספר יש משהו אחר – לא אירופאי, לא אמריקאי – אולי פשוט 'נסבו-סקנדינבי'. הסיפור שמתפצל לשני קולות, בגרסתו של הארי ובגרסתו של הנרצח רק תורמת לעניין הרב באחד מספרי המתח הטובים ביותר שקראתי מאז פקחתי עיניים לראשונה בבית חולים כלשהו בירושלים. זו בדיוק הסיבה שאני חוזרת לקרוא את יו-נסבו שוב ושוב. לכתוב ברמה כזו ולאורך סדרה ארוכה כל כך דורש כישרון כתיבה אמיתי ואולי אף חשוב מכך – אהבה אמיתית.

פחות אהבתי: מצטערת…

רגע השיא שלי: כשמתגלה הרוצח. מצד אחד חשיפת זהותה של הדמות הרוצחת לא ממש מפתיעה, אפילו מתבקשת, אבל נסבו מצליח לטעת בך את התחושה כאילו זה פשוט לא יכול להיות כל כך מובן מאליו. רגע החשיפה יצק בי תחושה שמספקים רק ספרי המתח האמיתיים, בניגוד למתחזים כספרי מתח, וספרי המתח האמיתיים לא מרמים את קוראיהם בדרך אל התוצאה, אלא מוביל לשם בהיגיון צרוף, בעניין רב ומספקים תחושת אופוריה קלה כאשר מתגלה האמת.

שורה תחתונה: אוהבים ספרי מתח לא זולים, עשירים, מפורטים בטעם, כתובים היטב ואיכותיים כמו יין יוקרתי וטוב? הגעתם לספר הנכון. 'רוח רפאים'? קריאה חובה!

חמישה כוכבים מתוך חמישה כוכבי מתח איכותי ומרתק כמו שרק יו נסבו יודע לתלות בשמים.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך