ביקורת הספרים של טלי | תא 8

אנדרס רוסלנד וביורג הלסטרום, שני הסופרים השוודיים של 'תא 8' היו זרים מוחלטים עבורי כשהרמתי לראשונה את ספרם באחת מחנויות הספרים. היה זה אחד ממבצעי הפיתיונות מסוג 4 ב-100 ששכנע אותי להוציא אותו מהערמה וגם כי על פי שמם ניתן היה לנחש בקלות שבפנים ממתין להיחשף עוד מותחן סקנדינבי, אז מה כבר יכול להיות רע?

בחלקו האחורי מצאתי סיפור על אדם שנאשם ברצח חברתו, נידון למוות אבל מת מהתקף לב טרם מימוש עונשו, למרות גילו הצעיר. "איך אדם צעיר ובריא מת לפתע פתאום מהתקף לב?" היא אחת השאלות שבוהקות על גב הספר. לאחר בירור קצר אני מגלה שגם ביורג הלסטרום סיים את חייו בגיל צעיר (59) בשנת 2017 בשל מחלת הסרטן, וגם הסופר המנוח הוא פושע לשעבר שהשתקם ובנה את חייו מחדש, למרות שנראה כאילו אין קשר בין הדברים.

חיטוט במדורי הספרים העלה שהצמד רוסלנד והלסטרום ידועים כסופרים טובים בעולם וכנראה שיהיה עלי לקרוא עוד ספר מרשימת המותחנים שלהם ('חיה רעה', 'תא 21', 'הילדה מתחת לרחוב') כדי להבין אם היה להם פה פוקס סקנדינבי, או שבאמת מחכה לי פה סדרת ספרים מסוג ללקק את האותיות.

ולפני שאצלול אל לב ביקורת הספרים של טלי אמליץ שלא לקרוא את כל המופיע על גב הספר, שכן ניסיון הפיתוי לרכישה שמופיע שם מסגיר הרבה יותר מדי פרטים שעדיף לגלות תוך כדי קריאת המותחן… וכדאי לקרוא אותו.

אהבתי: את הקלילות שבו. 'תא 8' הוא ספר שכתוב בהיר, מעניין, קולח ושלא דורש התעמקות רבה מדי. זה עוד אחד מהספרים שעוזרים לנקות את הראש עם מברשת ספרותית איכותית. הסיפור מעניין, שואב אותך פנימה ולמרות שאינו כבד מדי עוזר לברר עניינים בינך ובינך. אני, למשל, הצלחתי לבסס דעה שלא ממש היתה שם בשאלת עונש המוות – בעד או נגד – שעה ש'תא 8' הציף בי את השאלה האם המדובר בסוג של נקמה מאורגנת או עונש ראוי בחברה המודרנית?

ואת ה'אהבתי' הטוב ביותר אשאיר לסוף, כפי שהם עשו: למרות שבתחילת הספר הסיפור שעומד במרכזו נראה מאוד פשוט וצפוי הסוף מצליח להפתיע כפתרון שאולי עבר בראשי לרגע, אבל לא יותר מזה, והותיר אותי הלומת הפתעה.

פחות אהבתי: 'תא 8' מלא בקטעים טרחניים רבים מדי, במיוחד בחלקו האחרון. הוא נמרח במה שנראה כמו ניסיון להעמיס עליו יותר עמודים במקום יותר עניין, ועוסק יתר על המידה בעניינים אפורים או רלוונטיים לסיפור כמו הבירוקרטיה בין שבדיה לארה"ב, על איך צוות החקירה נע ונד מפה לשם בניסיון לפתור בעיות טכניות והכל מרגיש כמו משקל עודף על רגליו של אצן.

רגע השיא בקריאה: לקראת סוף הספר עולה וצפה שאלה מוסרית בנוגע למה הוא המעשה הנכון. החוקרים נאלצים להתמודד עם הרגשות האנושיים שלהם ועם התלבטות בנוגע לפעולה שמצופה מהם על פי חוק או כזו שמצופה מהם על פי חוקי ליבם.

שורה תחתונה: זה ספר לא כבד מדי שמומלץ לחובבי סיפורי המתח, אבל לא רק. כי אין המדובר בקיץ' מלא קלישאות של ספרי מתח, אפילו לא כאלה שיוצרים למכביר בסקנדינביה, אלא בספר מתח שמצליח להעסיק אותך באמביוולנטיות הכרוכה בשאלות מוסריות.

ארבעה כוכבים מתוך חמישה כוכבי מתח סקנדינבי

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך