ג'יי קיי רולינג לא מאמינה ברשימות טיפים לכתיבת ספרים, אבל כן מאמינה בזה

ג'יי קיי רולינג, סופרת סדרת 'הארי פוטר' היא עוף מוזר. כשמבררים איתה מהם הטיפים שלה לכתיבה היא בועטת ומתנגדת לקיומן של רשימות כאלה, אבל מיד אחר כך פוצחת בשיחה מרתקת על כתיבת ספרים. הטיפים הבאים הם בבחינת כללי הזהב שלה להצלחה… עם הסתייגויות ברורות…

אל דאגה. רולינג מסבירה.

Ferrari 355 replica MR2 GT BASED

£5,600.00 (12 Bids)
End Date: Sunday Apr-5-2020 18:35:17 BST
Bid now | Add to watch list

האם יש לך טיפים שחובה ליישם כדי להצליח, במיוחד עבור חסרי הניסיון שמנסים לכתוב ספרים מוצלחים?

"אני חייבת לומר שאני לא יכולה לסבול רשימות של 'דברים שחייבים לעשות כדי להצליח' בין אם בחיים בכלל ובין אם בכתיבה. משהו מתמרד בי כשאומרים לי מה אני חייבת לעשות לפני שאני בת חמישים, או מה אני חייבת לקנות או חייבת לראות או חייבת לקרוא לפני שאני מתה. ובוודאי שבתוך כך אני לא יכולה לסבול רשימות של 'דברים שחייבים לעשות בכתיבה אם אני רוצה להצליח'. אין לי 'עשרה כללים שמבטיחים הצלחה בכתיבה', אם כי אני מבטיחה לשתף אותם עם העולם ברגע שאגלה אותם… האמת היא שמצאתי את הצלחתי על ידי צעידה כושלת לבד לגמרי בכיוונים שרוב האנשים המלומדים חשבו שהם מבוי סתום, תוך שאני שוברת את כל הכללים של שנות התשעים, שקבעו איך ספרי ילדים צריכים להיראות. למשל – שגיבורים זכרים כבר לא באופנה, שפנימיות או בתי ספר הן דבר מתועב שילדים לא ירצו לקרוא עליהם, ושאין דבר כזה ספר ילדים עם יותר מ 45,000 מילים… אז אני מציעה לשכוח מרשימות ה'חייבים לעשות' למיניהן ולהתרכז במקום ברשימות מסוג 'כנראה לא אגיע רחוק בכתיבה בלי לקיים את אורחות החיים הבאים'".

ובכן, רולינג הבהירה את עצמה היטב בנושא, לכן הפוסט הזה יתרכז בגישות רצויות בבואך לכתוב ספר, ובעוד כמה טיפים יעילים מפי אחת הסופרות המצליחות בהיסטוריה האנושית…

קריאה

"קריאה חשובה בכלל לכותבים, אבל במיוחד עבור הסופרים הצעירים יותר. אתם לא יכולים להיות סופרים טובים בלי להיות קוראים מסורים. קריאה היא הדרך הטובה ביותר לנתח את מה שעושה ספר טוב. שימו לב מה עובד ומה לא, ממה נהניתם ולמה. בהתחלה כנראה תנסו לחקות את הסופרים האהובים עליכם, אבל לא נורא, כי זו דרך טובה ללמוד. לאחר זמן מה תמצאו את הקול הייחודי לכם".

משמעת

"רגעים של השראה טהורה הם מפוארים ונהדרים, אבל רוב חייו של סופר הם… אם להתאים את עצמי לקלישאה הישנה… לא מונחים על רגעים של השראה אלא ​​על אגלי זיעה. לפעמים צריך לכתוב גם כשהמוזה לא משתפת פעולה…"

חוסן וענווה

"השניים האלה הולכים יד ביד, כי דחייה וביקורת הם חלק מחייו של כל סופר. משוב מושכל הוא דבר שימושי והכרחי, אבל צריך להבין שכמה מהסופרים הגדולים ביותר נדחו אינספור פעמים עד שאחרים התחילו להכיר בגאונותם. להיות מסוגלת להרים את עצמך ולהמשיך לכתוב היא יכולת יקרה מפז אם את רוצה לשרוד את הדרך הזו עד שתהיי מוערכת בפני עצמך ובפומבי. המבקר הקשה ביותר חיי לעתים קרובות בתוך הראש שלך. בימים אלה אני יכולה, בדרך כלל, להרגיע את המבקר שחי בראשי על ידי כך שאני מאכילה אותו איזה ביסקוויט ונותנת לו הפסקה, אם כי בימים הראשונים הייתי צריכה לתת לשבוע לחלוף לפני שהמבקר הזה התחיל להסביר פנים לכתיבתי ונאות להסתכל באופן חביב יותר על תהליכי העבודה שלי. חלק מהסיבה ששבע שנים חצצו בין הספר 'הארי פוטר ואבן החכמים' לבין הוצאתו לאור, היא שהמשכתי לכתוב את כתב היד הזה במשך חודשים בכל פעם, גם אחרי שסיימתי אותו, תוך שאני משוכנעת שזה ספר מחורבן".

אומץ

"הפחד מכישלון הוא הסיבה העצובה ביותר בעולם ללמה לא לעשות את מה שאת אמורה לעשות. לבסוף מצאתי את האומץ להתחיל ולהגיש את הספר הראשון שלי לסוכנים ולמו"לים, בזמן שחשתי כישלון מוחלט. כי רק אז הרגשתי שאני הולכת לנסות את הדבר היחידי שתמיד חשדתי שאני יכולה לעשות, וידעתי שאם זה לא יסתדר… נו טוב… התמודדתי בחיים עם דברים גרועים יותר ושרדתי. הרי בסופו של דבר, האם לא היית מעדיפה להיות האדם שבאמת סיים את הפרויקט שחלם עליו, במקום זאת שרק מדברת על מה שתמיד רצתה לעשות?"

עצמאות

"בעצמאות אני מתכוונת להיות עצמאית מספיק כדי לעמוד בלחצים שמופעלים עליך לחשוב שעליך לעקוב בקנאות אחר כל עשר העצות שנתקלת בהן על כתיבה, שבימים אלה הפכו מ'עשר עצות' ברשימות מקוונות לספרים שלמים שמבטיחים לספר לך איך לכתוב רבי מכר, או מה את חייבת לעשות כדי לפרסם ספרים בהצלחה או איך לעשות מיליון דולר מכתיבה…

"אני כן יכולה להמליץ על אתר אינטרנט בשם 'סופר היזהר' (Writer Beware) שמיועד לסופרים חדשים ומלאי שאיפות. זה אתר שהוא משאב פנטסטי לכל סופר בתחילת דרכו שמנסה להחליט מה עשוי להיות שימושי, על מה כדאי לשלם וממה צריך להימנע או להיזהר בכל מחיר. למרבה הצער יש כל מיני הונאות בחוץ שלא היו קיימות כאשר אני התחלתי לכתוב, במיוחד באינטרנט, וזה אתר שעוזר להתמודד איתן.

"בסופו של דבר, בכתיבה כמו בחיים, התפקיד שלך הוא לעשות את הטוב ביותר שאת יכולה, לשפר את המגבלות הטבועות בך בכל דרך אפשרית, ללמוד ככל שאת יכולה ולקבל את העובדה שיצירות אמנות מושלמות הן רק טיפה פחות נדירות מאשר בני אדם מושלמים. לעתים קרובות אני מתנחמת בדבריו של רוברט בנצ'לי (סופר, שחקן, קומיקאי ועיתונאי יליד המאה ה-19): 'לקח לי חמש עשרה שנים לגלות שאין לי כישרון כתיבה, אבל אז כבר לא יכולתי לוותר על זה, כי הייתי מפורסם מדי'".

אז מה בכל זאת את הכי אוהבת בחיי הכתיבה?

"אני לא יכולה לענות על זה בלי להישמע מלודרמטית. האמת היא שאני לא יכולה להפריד בין 'חיי הכתיבה' ל'חיים הרגילים'. זה יותר צורך מאשר אהבה. אני מניחה שאני חייבת להעביר את רוב חיי המודעים בעולמות בדיוניים, שכמה אנשים עשויים למצוא כעצובים, כאילו יש משהו חסר בחיי הרגילים. באמת שאין לי מה לומר בעניין הזה! אני אדם מאושר, באופן כללי, עם משפחה שאני אוהבת ולא מעט פעילויות שאני נהנית מהן. זה רק שיש לי עולמות נוספים בתוך הראש, שאני מחליקה אליהם ובחזרה לעתים קרובות, ואני באמת לא יודעת איך זה מרגיש לחיות אחרת".

איך זה מרגיש לך כשמבקרים את הכתיבה שלך?

"ביקורת על העבודה שלך הוא בבחינת דבר בלתי נמנע עבור מי שרוצה להיות סופר מקצועי. מעולם לא חלמתי שיהיה קהל מעריצים כזה גדול ל'הארי פוטר', שיבלע את הספרים שלי בשקיקה. זה מדהים ונפלא. בהתחשב בכך שאני בעצמי די אובססיבית, אלה הן רוחות טובות בחיי.

"הייתי יכולה לבזבז כל שעה בכל יום בדיון על הדמויות ב'הארי פוטר', על פיתולי העלילה ועל תיאוריות שונות עם מעריצי הסדרה, אבל בגלל שאני רוצה לעבוד על דברים חדשים, אני לא נכנעת לפיתוי הזה לעתים קרובות.

"אני מתגעגעת לימים שבהם הכל היה בחיי בווליום מעט נמוך יותר. אני אמנם לא מתלוננת, אבל כשהקהל שלך רק הולך וגדל כמובן שאי אפשר להגיע ולהגיב לכל מי שרוצה לשאול אותך שאלה. להיות מסוגלת לתקשר עם מעריצים בטוויטר קצת פותר לי את הבעיה, אבל זה מדהים אותי שאנשים עדיין כל כך מתעניינים בספרים האלה, ואני בספק אם אי פעם אפסיק את האינטראקציה הזו כל עוד יש קוראים שמכירים את העולם הזה כל כך טוב.

אני נמצאת בשלב חדש עם קהל המעריצים עכשיו, כי אני שוב אני עובדת בעולם הקוסמים, הפעם הודות ל'חיות מופלאות' (והיכן למצוא אותן). והנה שוב אני מחפשת איזון בין הרצון העז שלי לקיים אינטראקציה עם מעריצים, לבין לא להיות מסוגלת לענות על שאלות מסוימות באופן מלא, כי התקדמנו רק שני סרטים מתוך סדרה של חמישה. אבל זאת כבר בעיה נחמדה".

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך