דוגמאות קורעות לקריאייטיב מוכר בכתיבה ועיצוב שיווקי

אם אי פעם רפרפת על מודעה וברחת ממנה כנשוך נחש כנראה שהקופירייטר שחיבר אותה צריך 'לשפר את המשחק' שלו. לחילופין, אם הלכת ברחוב וראית פוסטר עם טקסט פרסומי שגרם לך להסתכל שוב? בראבו קופירייטר! קופירייטינג או כתיבה שיווקית מדליקה לא קל לייצר. קבלו את זה ממישהו שכל חייו מבקש להשתפר בזה. הרי זה יכול לעשות קמפיין או לשבור אותו. זו הסיבה שחיפשתי ומצאתי כמה פרסומות 'פרינט' שממלאות בהשראה, מעלות חיוך וטוענות את מד ההתפעלות, אבל בעיקר עשויות לתת לך רעיונות איך לשפר את המסר השיווקי שלך.

שנתחיל?

שימוש באנלוגיות

שימוש באנלוגיות מסביר רעיונות מורכבים בפשטות. האמינו לי ולהיינץ – זו טקטיקה שעובדת. אם ההצעה השיווקית שלך היא בתחום האפור שאנשים לא יודעים עליו הרבה כדאי וצריך לקשר אותה לתחום שאנשים כן יודעים עליו הרבה. לחילופין… אפשר להשתמש באנלוגיות כדי להגביר את האמפתיה. אולי זו הסיבה שאנשים עדיין אומרים "ברור כשמש"?

להצחיק

לנסות להצחיק בכוח זה אחד הדברים העצובים שיש. אבל להצליח להצחיק (לא בכוח) בפרסום? שבית את הקהל שלך, כי קהל צוחק הוא קהל אוהד. סיכוי הרבה יותר גבוה שאנשים יזכרו בדיחה או הומור טוב מאשר כל סלוגן חכם למותג. למעשה אין סלוגן חכם למותג כמו סלוגן מצחיק למותג, ומי לא אוהב להצחיק את הקהל שלו? הומור הוא כלי כל כך חשוב בפרסום מצליח עד שאין דרך לומר את זה ברור יותר, למרות שחייבת להיות לפחות עוד אחת!

הפרסומת לעיל שמספרת על המיני-ואן הלא סקסי הזה ש"אוסף פי חמש נשים מאשר למבורגיני" רוכבת על הסקסיות של הלמבורגיני כיותר מרכב, אלא כאמצעי 'להפיל' נערות בקסמיו של הרכב (ושל הנהג), ועל היעדר הסקסיות של המיני-ואן, ובמקום שמה דגש על התכולה של המיני-ואן כיתרון יחסי.

תראו בכמה מילים השתמשתי כדי להסביר בדיחה, כשהיא עושה את זה בלי להתאמץ, עם הרבה פחות מילים והרבה יותר מהר. גאוני.

להיזהר ממילים גסות… אלא אם הקהל ידע לקבל אותן בחיוך

הכלל הבא הוא די פשוט: יש להימנע משימוש בשפה גסה או במילים טעונות בטקסט השיווקי שלך… אלא אם כן בטוחים שהן תהדהדנה טוב עם הקהל. לא רק כי זה לא מנומס (האמת ש'לא מנומס' לא קיים בעולם הפרסום) אלא גם מכיוון שיהיה קשה לעבור מסננים דיגיטליים והדפסה של חומרים כאלה הופכת את זה למשימה בלתי אפשרית להתחרט ולשנות אחר כך פרסומת שעברה את הגבול. בצורה כזו ברוב המקרים, אם לומר את האמת, סביר להניח שנעליב יותר אנשים מאשר נוכל לפתותם לנסות את המוצר שלנו.

בזמן שהיא הודתה שזה היה פרסום שיש בו הימור לא קטן, פולי קיי, מנהלת השיווק הדיגיטלי של KFC אמרה כי הפרסומת לעיל הפכה לפרסומת יעילה מכיוון שזו לא היתה גסות רוח כמו לקיחת אחריות של המותג, שתוך כדי גם התנצל וצחק על עצמו. "הקופירייטרים של KFC עשו פה מהלך מנצח והצילו את המוניטין של המותג עם פרסומת שנונה, ערמומית שמאוד מתאימה לקהל שלנו, ושהניבה כמות אדירה של רצון טוב ופרסום חיובי" היא הוסיפה.

וקצת רקע – הפרסומת הזו של רשת KFC (Kentucky Fried Chicken) עלתה לאחר מקרה אמיתי בו נגמר להם העוף בכל הרשת… הם ידעו שהמכורים שלהם מרגישים וחושבים בדיוק את מה שקורה בפרסום הזה… Fuck… (סוג של 'לעזאזל' או 'איזה זין') תוך שהם משתמשים באותיות הרשת בשיכול אותיות. הצליח? עובדה שהרשת ממשיכה להצליח גם היום, אחרי שהתגברו על משבר העוף והצליחו להשחיל פרסומת עם בדיחה גסה על דרך הקריצה ועל חשבון עצמם. מדליק? בהחלט. מסוכן? מאוד.

לרכוב על טרנד עולמי ולרתום אליו את המוצר

מותג האיפור 'לוריאל פריז' עבד עם סוכנות הפרסום מקאן בקמפיין דפוס שהתמקד בשוויון מגדרי במקומות העבודה. התוצאה? מודעות שעליהן כתוב "זוהי מודעה לגברים. העסיקו יותר נשים בתפקידי מנהיגות. כולנו שווים את זה".

זו פרסומת גאונית כי היא פונה לגברים ולנשים פעמיים, פעם מתוקף המותג 'לוריאל' ומוצרים לנשים ובפעם השניה כי המעסיקים, לרוב, הם באמת גברים שמשלמים לנשים פחות מאשר לגברים… כך 'לוריאל' מוכרים גם את מוצרי הטיפוח שלהם וגם מדליקים נשים חזקות, לא כנועות או כאלה שרוצות להיות חזקות ולא כנועות. זו פרסומת נועזת שיוצאת מהקופסה. מה יוצאת? מתרחקת מהקופסה שנות אור תוך מתן אגרוף נשי חזק בבטן. זו פרסומת כל כך חכמה עד שהיא עוזרת לקוראים אותה להבין את כל העובדות לעיל, בלי שום ויכוחים והכל תוך הצגת אסתטיקה שמתאימה למותג שכזה. כבוד!

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך