האסיר שכתב את ספרו הראשון בווצאפ

הסופר העצור לא יכול היה להיות נוכח בהשקת ספרו, אז הוא שידר ברכה ב'סקייפ' ממרכז הפליטים שבו הוא שוהה.

כדי להגיע למעמד הזה, העציר שעדיין מוחזק במעצר, כתב ב'ווצאפ' שירה ופרוזה, פרשנות פוליטית, ניתוח פסיכולוגי, מיתוס ופולקלור. כשפורסם כתב העת שלו, ב'גרדיאן' הלונדוני כתבו "ספרו לא ניתן לסיווג". אבל כדי להגיע לספר הזה הוא היה צריך לעבור שבעה מדורי גיהינום.

במשך שנים אוסטרליה נקטה במדיניות שנויה במחלוקת. מהגרים שהגיעו אל האי דרך הים וללא מסמכים מתאימים, נשלחו למתקני מעצר סמוכים. החוק עבר בשנת 2013, בתקופה שבה פליטים ומהגרים רבים ניסו לחצות את האוקיינוס ​​מאינדונזיה לאוסטרליה. רבים מתו או נעלמו בדרך. אלה שנתפסו על ידי השלטונות האוסטרליים נלקחו למעצרים. תומכי החוק אמרו כי המבריחים שבין המהגרים הרוויחו, חלק מהמהגרים טבעו וסירות תמימות נאלצו להיעצר. לעומתם, מתנגדי החוק הרבים רואים בו אקט אכזרי של שנאת זרים, שכן ברגע שספינות המשטרה האוסטרליות עוצרת את סירות המהגרים, הם מוחזקים במרכזי מעצר ימיים למשך פרק זמן בלתי מוגדר. העצורים טוענים שהם עוברים שם התעללות, ושהמדיניות הזו הותירה מאות אנשים ב'לימבו' חוקי, כביכול.

כך קרה גם לעיתונאי הכורדי-איראני, בהרוז בוצ'אני. במאי 2013 הוא נמלט מאיראן מחשש לביטחונו האישי, לאחר שחיילי צבא איראן פשטו על המגזין הפרו-כורדי שלו, 'ווריה'. כשניסה להימלט דרך אינדונזיה לאוסטרליה, במטרה לקבל מקלט מדיני, נעצרה סירתו על ידי הצי האוסטרלי.

בוצ'אני היה בין שבעים וחמישה מבקשי המקלט שנעצרו באותו יום. לאחר שנעצר באי 'חג המולד' למשך זמן מה, בוצ'אני הועבר לאי 'מאנוס', שמהווה חלק מפפואה גינאה החדשה. "ממשלת אוסטרליה מכנה את המקום הזה מחנה זמני או מרכז מעבר" מספר בוצ'אני, "אבל בשבילנו זה בית סוהר לכל דבר ועניין". בוצ'אני ישב לא פחות מחמש שנים במעצר באל כורחו. הוא גר בחדר קטן עם עוד חמישה אנשים ולא יכול היה לצאת או להתקדם עם חייו.

אבל בוצ'אני לא נתן לזמן לחלוף סתם כך. במהלך השנים תיעד את זמנו במעצר באמצעות מאמרים שונים וסרט דוקומנטרי שצילם בטלפון הנייד, שהצליח להבריח למעצר.

לאחרונה הצליח לפרסם את הספר שכותרתו "אין חברים חוץ מההרים: כתיבה מכלא מאנוס", שכתב בטלפון הסלולרי באמצעות אפליקציית המסרים המפורסמת 'ווצאפ'. באופן זה הוא שלח קטעים למתרגם באוסטרליה, שתירגם את הטקסטים שלו מפרסית לאנגלית ואחר כך ערך אותם לפרקים.

"זה היה תהליך ארוך וקשה מאוד", סיפר בוצ'אני בשיחת טלפון, "אני רוצה לבקש מהאנשים שרוצים לקרוא את זה, לקרוא את הספר כפיסת אמנות".

אף על פי שמחנה המעצר של האי 'מאנוס' נסגר ב -2016, לאחר שבית המשפט העליון של פפואה ניו גינאה פסק שהוא "מנוגד לחוקה ובלתי חוקי", עדיין לא הוגדר מועד להעברת העצורים מהאי. אף על פי שארה"ב קיבלה חלק מהפליטים שהוחזקו שם, בוצ'אני לא בטוח מתי ישתחרר מאי הבלהות.

כשנשאל איך הוא מגדיר את עצמו ואיך הצליח להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן ענה: "אני קודם כל סופר, הרבה לפני שאני קולנוען או עיתונאי. הכתיבה עזרה לי לשרוד. כך אני יכול לשמור על הזהות שלי ועל האנושיות שלי. הרי זו מערכת שנועדה לטשטש את הזהות שלנו, לצמצם אותנו למספרים, אז לפחות יש לי את הכתיבה".

הקטעים הבאים, שתומצתו למטרת בהירות, לקוחים מתוך ראיון שנערך איתו.

2010 60 FERRARI CALIFORNIA 4.3 2 PLUS 2 2D AUTO CONVERTIBLE DAMAGED SALVAGE

£32,500.00 (17 Bids)
End Date: Monday Feb-25-2019 17:53:16 GMT
Bid now | Add to watch list

על כתיבת ספרו ב'ווצאפ':

"פחדתי מהשלטונות, הם פשטו על תאי הכלא שלנו ולקחו לנו ציוד, בכל עת יכלו לבוא ולקחת גם את הנייר שאני כותב עליו. לכן לא כתבתי כלום על דף. את כל הספר הזה כתבתי בטלפון ושלחתי אותו לאט-לאט. ווצאפ הפכה למחברת שלי. לדוגמה, במשך כמה לילות יכולתי לכתוב שני עמודים או רק עמוד אחד, ואז לשלוח את הכל למתרגם שלי. וכשאני מסיים פרק, אני אומר לו 'זה פרק 5', או 'פרק 6 תהפוך לפרק 7'. המתרגם שלי מחבר אותם ביחד ל PDF ושולח אלי בחזרה. אני קורא, כותב לו 'כן, זה בסדר, בדיוק כפי שאני רוצה', אבל זה נמשך ונמשך והופך לתהליך ארוך וקשה מאוד".

על האפשרות להרוויח כסף ממכירות הספר:

"נקודת המבט שלי שונה מאוד מאלה שנמצאים באמריקה או במקומות אחרים. יש לי השקפת עולם שונה משל האנשים החופשיים. הדבר החשוב לי ביותר הוא לכתוב ספר כדי לאתגר את המערכת הזאת שמחזיקה אותי, להגיד את האמת לאנשים, לעשות את העבודה שלי, את חובתי כסופר, כעיתונאי. אני לא חושב על כסף או מקבל כסף על זה. גם אם היה לי כסף, לא יודע איך אוכל להשתמש בו במעצר. זה לא חשוב לי. אולי בעתיד, אבל עכשיו, חשוב לי שאנשים יבינו איפה אנחנו חיים ושממשלת אוסטרליה מחזיקה אותנו בכלא הזה במשך זמן רב".

על היופי של האי מאנוס:

"הצלחתי לשרוד בכלא הקשה הזה הרבה בזכות הטבע. האי 'מאנוס' הוא אי יפהפה. באתי מכורדיסטן, שהיא ארץ יפה מאוד בזכות עצמה. גדלתי בטבע, ולכן הטבע חשוב לי מאוד. אני חושב שאני יכול לשרוד בגלל הטבע. בגלל זה אני מתאר הרבה יופי בספר הזה. הטבע הוא הכל בשבילי".

על מה שמצפה לו:

"אני לא יכול לחזור לאיראן, כי היתה לי סיבה מצוינת לברוח, והיא לא השתנתה. אם לא היו לי סיבות טובות, לא הייתי נכלא כאן חמש שנים, וחי בבית הכלא הזה ככה. ממשלת ארצות הברית עשתה עסקה עם אוסטרליה כדי שיוכלו לקבל חלק מהפליטים כאן. כמאה איש עזבו את 'מאנוס' ונסעו לאמריקה, כך שהם חיים עכשיו שם. כולנו מקווים שבסופו של דבר נקבל את החופש שלנו באמריקה או במדינות אחרות".

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר בלי להכנס למעצר, אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך