הזקנה ששברה את כל החוקים – ביקורת הספרים של טלי

תקציר: למרתה אנדרסון בת ה־ 79 אין שום כוונה להמשיך לשבת בנחת על התחת בבית האבות המרופט והמשעמם שלה. היא יודעת שלמרות חילוּפֵי גַברֵי בהנהלת בית האבות והקיצוצים שנכרתו, מגיעים לה חיים הרבה יותר זוהרים ומפנקים. על כן היא רותמת למשימה את ארבעת חבריה לבית האבות כדי למחות. חבורת הזקנים בני השבעים עד השמונים, בהנהגתה של מרתה, שמים קץ לחייהם המשעממים והמתסכלים בבית האבות, ויוצאים להרפתקאות פליליות של ממש שמעלות חיוך, תמיהה ומעוררות מחשבה.

לב הביקורת: בזמן שחבורה הקשישים נפגשת בחדרה של מרתה בכל ערב, נגלית האישיות של כל אחד ואחת מהם בצורה מעוררת עניין. אחד הוא 'המוח' החכם, השני ימאי מלא בקסם אישי ובניחוח של פיראטים, השלישית עשירה שיכולה לקנות את הכל בכספה, הרביעית קלילה וצעירה באופייה ומרתה? מרתה בולטת מעל כולם, מלאה בכריזמה וביצירתיות שסוחפת אחריה את חבריה ואת הקוראים.

"הזקנה ששברה את כל החוקים" הוא ספר שכתוב בצורה מצחיקה. הסופרת השוודית קתרינה אינגֶלמֶן־סוּנדבֶּרג מוכיחה שניסיון הוא העט הטוב ביותר. היא כתבה 17 ספרים, וספר זה הוא אחד המוצלחים שבהם, שכן הפך לרב מכר ענקי, תורגם ל־ 25 שפות, ונמכר ברחבי העולם ביותר מ־ 1.2 מיליון עותקים. היא מצליחה כאן לתת ביטוי לדמויות מלאות חיים, והיא עושה זאת בחן רב כל כך שלא נותר לקורא אלא להסכים שלא משנה מהו גילך, צריך לחתור לחיים כי הם לא ימשכו לנצח.

אהבתי בספר: את חוש ההומור שבו, את הסיטואציות המפתיעות ואת המיקוד בחתירה לחיים טובים יותר ומלאי עניין. מאוד אהבתי את המסר החבוי בו שאין לקבל את הגזרה המקובלת על ידי החברה, גם אם ילדיך החליטו שהגיע זמנך להיכנס לרשימת הממתינים למותם בבית אבות.

פחות אהבתי בספר: הוא טיפה ארוך ונמרח מדי. בשלב כלשהו הפואנטה מובהרת ונדמה שהסופרת טרחה להוסיף לו אי אילו פרטים ולו רק כדי לרצות את המו"ל ולעבות את הספר, מאשר להישאר נאמנה לסיפור ולקוראיה.

שורה תחתונה: ממליצה על הספר הזה בחום, שכן המדובר בספר קליל, אינטליגנטי ומלא תובנות לחיים,  שמתאים לכל חובבי הקריאה ושמלמד שבאמת אין גיל לתרגיל.

4 כוכבים מתוך 5 בסולם טלי.

רוצה לכתוב ספר ביוגרפיה או מקצוע אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך