המדריך המקיף והתמציתי ביותר על יצירתיות

זה פוסט שיכול להיות מרתק לכל מי שיצירתיות קורצת לו, ובפרט לכל הכותבים באשר הם, שרוצים להוסיף לכתיבתם תבלין קריטי. שווה להשקיע בו כמה דקות.

רוברט אוונס וילסון הוא סופר, הומוריסט ויועץ חדשנות, שעובד עם חברות שרוצות להיות תחרותיות יותר ועם אנשים שרוצים לחשוב כמו ממציאים. הפוסט הבא מבוסס רובו ככולו על מאמר שהעלה בנושא פיתוח יצירתיות והוא בין המדריכים המקיפים, ובאותו זמן – התמציתיים, לפיתוח אחד המרכיבים החשובים בחיים – יצירתיות.

FERRARI 355 REPLICA LOOKALIKE TOYOTA MR2 LOW MILES LONG MOT LONDON

£3,300.00 (22 Bids)
End Date: Sunday Aug-25-2019 19:49:45 BST
Bid now | Add to watch list

באקלים העסקי והתחרותי של היום, יצירתיות כבר לא יכולה להיות נחלתם של אמנים וממציאים בלבד. השוק משתנה במהירות, ובלשונו של יו"ר אינטל, אנדרו גרוב, חברות צריכות "להסתגל או למות!". כל ארגון צריך אנשים – בכל רמה – שיכולים להניח רעיונות טובים וחדשים על השולחן, אנשים בעלי יכולת להביא שימושים חדשים למוצרים ישנים, טכניקות חדשות לסגירת עסקאות, שיטות חדשות להגדלת פרודוקטיביות או, בעידן זה שמלא בחסכנות ובצמצומים, דרכים חדשות לעשות יותר עם פחות.

הבעיה היא שהרבה אנשים לא מאמינים שיש להם יכולת יצירתית. לאחר שנים רבות ומעצבות של חיים בבתי הספר, שבהם לימדו אותנו להתאים את עצמנו לשיטה (במקום באמת לחשוב), רוב האנשים מאמינים כי יצירתיות היא מתנה שרק מעטים נולדים איתה. החדשות הטובות הן כי חדשנות היא לא מתנה של יחידי סגולה, אלא מיומנות שניתנת לפיתוח. זו מיומנות שניתן לרכוש בכל גיל ומיומנות קריטית בעולם העסקי של ימינו. הטריק הוא לעודד אותה לצמוח. אז… איך עושים את זה? ואיך עושים את זה באופן יצירתי?

חתן פרס נובל, אלברט ג'ורג', הלא הוא האיש שגילה את ויטמין C (ואפשר להניח שצרך אותו מאז בכל בוקר), הציע את התשובה הבאה: "יכולת הגילוי מורכבת מהיכולת לראות את מה שכולם ראו, אבל לחשוב על מה שאף אחד לא חשב".

נשמע די קל, נכון? אבל, כשמתחילים לחשוב על כל הדברים שכבר ראינו בחיים שלנו מבינים עד כמה באמת לא חשבנו מחשבות חריגות על רוב הדברים שראינו. עובדה היא שרובנו כבר מסתכלים על הדברים שחולפים בחיינו באותו אופן, פעם אחר פעם. פרנק באום, הסופר האמריקאי שכתב את 'הקוסם מארץ עוץ' וסדרת ספרי ההמשך אמר: "אם אתה עושה את מה שתמיד עשית, תקבל את מה שתמיד קבלת".

נו, אז איך מפסיקים להסתכל על כל הסובב אותנו תמיד באותה דרך?

המפתח לחדשנות יצירתית מתחיל בלהסתכל על אותם דברים מוכרים בדרכים שונות – או במילים אחרות – לקבל פרספקטיבה חדשה על החיים. אבל זה עונה רק על חלק מהשאלה לעיל. התשובה המלאה מגיעה דרך ההבנה כי המהות של יצירתיות מופיעה דרך פתרון בעיות קשות וסיפוק צרכים, או כמו שהפילוסוף אפלטון אמר: "הצורך (Necessity) הוא אבי ההמצאה".

אפלטון בעצם אומר לנו שהסיכוי הטוב ביותר שיש לנו להיות יצירתיים מופיע כשאין לנו ברירה!

אנחנו גם עשויים להיות יצירתיים כשמשהו מעצבן אותנו… הרי זה הגלגל החורק שבדרך כלל מקבל את רוב השמן…אם נחשוב על כל המשימות שעלינו לעשות – בין אם בעבודה או בבית – אני מתערב אתך שיש לפחות אחת שממש שנואה עליך, ומה לעשות, זו תמיד המשימה האחת הזו שפשוט אי אפשר להימנע ממנה. אבל, וזה חשוב, המשימה המעצבנת הזאת היא גם הזדמנות מצוינת לשיפור יצירתי בביצועה.

אם תהית איך אפשר לחשוב באופן יותר יצירתי כדאי להתבונן באנשים יצירתיים וללמוד את המאפיינים שלהם. שימו לב שלכל ההוגים היצירתיים, הממציאים, היזמים, הסופרים והמשוררים, יש שלוש תכונות עיקריות: מבין אלו, בראש ובראשונה, היא האמונה והביטחון שהם אנשים יצירתיים. תשעים אחוז מלהיות יצירתי מבוסס על האמונה והביטחון שאנחנו מספיק יצירתיים כדי לבוא עם תשובה טובה ופתרון מבריק בעת הצורך.

המאפיין השני של אנשים יצירתיים הוא שהם בעלי חשיבה גמישה, גם כשהם לא חייבים. אנשים יצירתיים נוטשים דרכי מחשבה מסורתיות במכוון, בציפייה להגיע לכיוונים חדשים. במילים אחרות, הם מוכנים לקחת סיכונים כדי לשבור את הכללים. האמת היא שכל אחד יכול לנסות את זה באופן יזום; בוחרים פריט כלשהו מהשולחן וחושבים על שימוש אפשרי נוסף בו, מעבר למצופה. דרך נוספת היא לבחור שני פריטים ולנסות לשלב ביניהם כדי להמציא תועלת חדשה. הרי ההגדרה של חדשנות היא שילוב בין שני רעיונות קיימים או יותר, לאחד חדש ומבריק. הלכה למעשה, מחלקות ה R&D (מחקר ופיתוח) בחברות ענק מעסיקות אנשים יצירתיים ומבקשות מהם לשבת סביב שולחן אחד ולעשות בדיוק את זה.

התכונה השלישית והחשובה ביותר של אנשים יצירתיים חושפת אותם לחוויות חדשות ונקודות מבט רעננות. על ידי פתיחות דעת לגירויים חדשים הם ממש סוללים דרכי מחשבה חדשות במוחם, מייצרים חיבורי חשמל חדשים בין תאי מוחם ופותחים ערוצים נוספים ליכולת החשיבה שלהם. לאחר מכן, כשהם נתקלים בבעיות, אין להתפלא שמוחם טעון בתוספת כוח שמסייעת להם.

וגם אם אנחנו יצירתיים בטירוף, למה כל כך הרבה פעמים אנחנו ממש צריכים להכריח את עצמנו לנסות דברים חדשים? בגלל שרובנו עבדנו קשה כל חיינו כדי ללמוד ולקיים את דפוסי המחשבה הנוחים וההכרחיים לחיים בחברה. אלו דפוסים שאין לנו ברירה אלא לעקוב אחריהם בכל יום. לדוגמה, מישהו יכול לדמיין את עצמו ממציא מחדש בכל יום את שגרת הבוקר שלו מהרגע שקם מהמיטה ועד שנכנס למכונית? אין מצב. רבים מדפוסי החיים הללו הם קיצורי דרך שחוסכים זמן ומשקפים מאמצי יצירתיות קודמים. רק שחדשנות דורשת מאתנו יותר, ופירושה הוא שעדיין יכולה להיות דרך קלה ופשוטה יותר שרק מחכה להתגלות.

כוח הרצון שלנו לפתור בעיה הוא המפתח לכמה מהר ובאיזו יעילות נצליח לפתור אותה.

צעד ראשון וחשוב לרעיון חדש ומקורי לפתרון בעיות הוא ליזום את תהליך הגילוי. עושים זאת על ידי זיהוי הבעיה באופן ספציפי ככל האפשר. רק אז אפשר לתת לה תשומת לב ממוקדת, כלומר, זמן ואנרגיה. אם הרצון שלך גדול מספיק, והשקעת מאמץ מחשבתי כלשהו לפתרונה, כוח המחשבה שלך ימשיך לעבוד למען פתרונה 24/7. פעמים רבות התשובה שאנחנו מחפשים מופיעה בראשנו בזמן הכי פחות צפוי. קחו לדוגמה את אלברט איינשטיין, שסיפר שתורת היחסות שלו, שתמציתה מופיעה בנוסחה E = MC2, באה לו בחלום.

(כקופירייטר שנדרש פעם אחר פעם לבוא עם פתרונות יצירתיים לבעיות כתיבה שגרתיות כמו שמות, סלוגנים, משפטי מחץ לבאנרים, כותרות, טקסטים מקוריים לאתרים, לספרים וכו', אני יודע שאם רק אפתח את הקובץ ואקרא את הבריף, אני יכול להתפנות לדברים שגרתיים אחרים בזמן שהחומר מתבשל במוחי עד שמגיע הרעיון)

הנה שתי דרכים פשוטות בעזרתם נוכל לחשוף את עצמנו לגירויים חדשים: ראשית, פשוט לקרוא יותר. לקרוא ספרים ומגזינים שונים ומגוונים, לא רק את אלו ש"באים לנו טבעי", ממש לבחור את אלה שעוסקים בנושאים שאין לנו מושג בהם. שנית, להקשיב לתמהיל רחב של תחנות רדיו. ממש לבחור פורמט שונה בכל שבוע, ושוב, לא רק תחנה שאנחנו יודעים שנהנה ממנה. רק כך נוכל להכריח את עצמנו לרכוש – או לפחות לנסות לרכוש טעמים חדשים.

לחיות אורח חיים יצירתי זה דבר נהדר, אבל מדי פעם צריך תשובות כאן ועכשיו. מה קורה שדווקא בעת צורך שום דבר יצירתי לא מגיע מכיוון המוח? הנה כלי חדשנות שיעזור לך להניע את היצירתיות שלך כשהכי צריך אותה: אני קורא לזה "לנסח את זה בכתב": כותבים כל מה שיודעים על הבעיה; כל היבט וכל דבר שמשפיע עליה. כשעושים זאת כדאי להעמיד פנים כאילו אנחנו כותבים מאמר ארוך או דו"ח מפורט עבור צד שלישי שלא יודע כלום על הנושא, אבל חייב לדעת הכל. תהליך הכתיבה הזה יאפשר לנו להביט על הסוגיה מזוויות חדשות – וזה המפתח שפותח את תיבת הפנדורה במוח.

(אחת הדרכים הטובות ביותר לגלות סלוגן עבור חברה שניסתה כבר הכל הוא פשוט לקרוא כמה שיותר חומר שנכתב עליה. לא תאמינו איך בדרך זו סלוגנים קופצים מבין השורות)

אם יש לך כמה אנשים לעבוד איתם, דרך מהנה ויצירתית ליצור רעיונות חדשים היא סיעור מוחות. כל מי שמצא עצמו בישיבת סיעור מוחות יודע שכשקבוצה מתכנסת וכולם זורקים רעיונות בסוף מוצאים אחד שעובד. עם זאת, על מנת ליצור סיעור מוחות מוצלח, יש להקפיד על כמה כללי ברזל:

  1. כל הרעיונות תקפים. (אין רעיון רע. יש רק "יש רעיון" או "אין רעיון"). כלל כזה מעודד אנשים לקחת סיכונים ולהציע רעיונות שערורייתיים.
  2. כל המשתתפים שווים, ולאף אחד לא מותר למתוח ביקורת על רעיון של מישהו אחר.
  3. רעיונות רבים ככל האפשר עוזרים – ממש להקפיד דווקא על כמות מעל איכות – את המיון עושים מאוחר יותר.
  4. להרחיב את הרעיונות שהוצעו ככל הניתן. בונים על הקיימים או מפתחים אותם כדי לקחת את תהליך סיעור המוחות לרמה חדשה.

פיתוח יכולתך לחשוב באופן יצירתי מכינה אותך להתמודדות עם מצבי חיים קשים ככל שיהיו, ועוזרת לך לחשוב מהר ובתנועה. יצירתיות מסייעת לך לזהות הזדמנויות שאחרים מחמיצים ובנוסף תעזור לך להפיק את המרב מהחיים. כשהמוח שלנו פתוח לגירויים חדשים, מתגלים דברים מלהיבים שאפשר לעשות. אם תבחרו מדי פעם לעשות, לומר או לכתוב את הפחות מקובל ואת הפחות צפוי, תגלו מחשבות ורגשות חדשים… התכוננו להיות מופתעים לטובה!

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך