הקהל שלך הוא המפתח לכתיבה שלך

בין אם את יזמית להוטה למימון או אתה מנהל שחייו מתנהלים במייל, כתיבה טובה או כתיבה שיווקית טובה חיונית להגדלת ההשפעה שלך. הבעיה היחידה היא שכתיבה משובחת שכזו אינה קלה להשגה. לאורך שנים של מתן שירותים בעולם הכתיבה אני רואה אנשי מקצוע מתחומים שונים שנאבקים כל יום בכתיבה מבולבלת, נמרחת, ארוכה מדי ולא ברורה. למרבה המזל הדרך לשיפורה היא קצרה. בליבה עומד כלל פשוט: כתיבה שיווקית טובה מתמקדת אך ורק במה שהקהל שלך צריך. לא יותר, אבל גם לא פחות.

עבור רבים שלמדו לכתוב 'משוכלל' במכללה, באוניברסיטה או בבית ספר מקצועי כלשהו קורה דבר מעניין –  הכתיבה שלהם הפכה לכלי להפגנת חוכמתם ו-או הבנתם את החומר. "לשים את הקהל שלי במקום הראשון" לא היתה מנטרה שמישהו שם ליבו אליה במוסדות הללו. זה דורש תרגול, נכון, אבל לא מסובך.

אפשר להתחיל בלהקל על הקוראים שלך למצוא את הנקודה העיקרית שברצונך לדבר עליה בכתיבה על ידי פתיחה עם המידע החשוב מיד בהתחלה, כנהוג לומר בקול ישראל "והרי החדשות ועיקרן תחילה". את ה'חדשות העיקריות שלך' יש להעלות גבוה יותר בטקסט, ככל הניתן, ממש אל בין הפסקאות והמשפטים הראשונים. זה אולי יביך אותך לכתוב כך, אבל יש לזכור שבמרחב המקצועי אליו הפנית את הטקסטים הללו הקהל שלך די עסוק. אין לו זמן או חשק להתאמץ ולחפש מה באמת רצית לספר לו. לכן עליך להזיז את שורת המידע החשוב שלך למעלה. הרבה למעלה.

דרך נוספת להפגין אמפתיה בפני הקהל שלך היא לכתוב קצר. כל משפט שלך אורך כארבע שורות? יש לקצר אותו מיד. אפשר גם לשפר את תמציתיות דבריך ובהירותם על ידי כתיבה שמשתמשת ביותר פעלים. כתיבה אקדמית היא פסיבית ומרחיקה ואילו כתיבה אמפתית ומלאה בפעלים מפתה להמשיך לקרוא. ביכולתך להעריך עד כמה הכתיבה שלך פסיבית על ידי חיפוש כמה 'להיטי שפה' שגורים בפי כל כמו "הייתי רוצה ל" שיהפוך ל"אני רוצה ל", או "ביכולתו לפעול" יהפוך ל"הוא פועל" או "המכשיר שלנו לא יפגע ביכולתך ל" יהפוך ל"המכשיר שלנו ישפר את יכולותיך ב". לאחר שמוצאים את המילים והמושגים האלה יש לכתוב מחדש את המשפטים בהם הם מתבוססים, כדי לדרוך את הטקסט באנרגיה ולהגדיש את הסאה בפעולות חיוביות (סליחה). לא… זה לא יעבוד כל הזמן, אבל זה פועל מספיק פעמים על מנת לשפר טקסטים, לשכתב משפטים ולמקד מסרים בעיקר ובקצר.

על מנת להפוך את הטקסט השיווקי שלך לנגיש עוד יותר לקהל עדיף להימנע משפה גבוהה ומז'רגון מקצועי מדי, רק כדי להראות כמה ידע יש לך או לעסק. הבוס שלך (קהל היעד) אולי מכיר את כל המונחים וראשי התיבות, אבל מה קורה כשהוא לא? עדיף לכתוב תמיד עבור "קהל חכם אבל חסר ניסיון" – קהל אינטליגנטי באופן כללי אבל כזה שלא תמיד יודע למה התכוונת… באופן ספציפי. להימנע מראשי תיבות וממונחים ספציפיים מדי בא לשרת מטרה אחת – שהקוראים שלך לא ירגישו מטופשים אם הם לא מכירים את השפה שלך, ויתחילו לחפש אלטרנטיבות או תשובות ברורות יותר ברשת. כי יתכן שהם לא יחזרו.

אם יש לך היכרות טובה עם הקהל שלך – הכתיבה שלך תהיה טובה יותר. אבל אם לא, כדאי להקפיד ללמוד עליהם יותר. אם, למשל, הם מורכבים מקהל מתעניין אבל עסוק, שנושא הכתיבה שלך מעניין אותם אבל נמצא נמוך ברשימת המשימות היומית שלהם, יש לקצר את הטקסט ככל הניתן ולתמצת אותו לעיקרי הדברים. אם, למשל, הם חברי פרלמנט שטוענים כי אכפת להם מזכויות אדם אבל לא יישמו את העניין בפועל, עליך למצוא פריט או שניים מתוך דבריך שהם הנתונים המשכנעים ביותר שישפיעו עליהם. לא יותר מזה.

המעבר הזה, אל מה שאני מכנה "כתיבה ממוקדת קהל", לוקח זמן ומאמץ. עליך ללמוד לשנות את הקול שלך לפעיל יותר, לכרות מילים ומשפטים ארוכים מדי ולפשט אותם. אבל בעיקר דורש את שינוי הלך הרוח שלך ככותב/ת; מכיוון שכתיבה מקצועית ושיווקית טובה היא אמפתית לקוראים היא גם סוג של כתיבה שמתאימה יותר לקריאה, קלה יותר לסריקה ובאמצעותה ניתן ליצור את השינוי שכל הכותבים השיווקיים חפצים בו.

במילים אחרות, תפקידך בכתיבה הוא להתחבר אל מה שהקהל שלך יודע, דואג לקיומו, מעורר בו פחד או מצית בו תקווה – ולכתוב לאותה נקודה, עבור אותו קהל, באופן קצר, ברור ותכליתי. הצלחת ולו באופן חלקי? בידך מונחת כתיבה שיווקית הרבה יותר טובה מאשר היתה לך אי פעם.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך