הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגלים

קורות חיים קריאטיביים שמוגשים בצורה חדשנית הופכים למגמה הולכת ומתעצמת עבור מועמדים שמחפשים לנחות בג'וב של חייהם. הנה, למשל, בחודש מרץ האחרון הגיש בחור אמריקאי נחמד את קורות החיים שלו בצורת סרטון קצר לחברת 'סנאפצ'ט'. הוא עשה זאת בצורת סרטון שמציג בקצרה את חייו, שיצר באמצעות אפליקציית Snapchat תוך שהוא מראה שהוא מתמצא באפליקציה של החברה.

אך מי שהצליחה לאחרונה לנער היטב את האינטרנט היתה בחורה ירדנית בשם נינה מופלה, שתמיד רצתה לעבוד בחברת חילופי הדירות הבינלאומית ‘Airbnb’. לאחר שהיגרה מירדן לסאן פרנסיסקו, היא לא הצליחה להשיג ולו ראיון עבודה אחד בחברה במשך שנה שלמה. מה היא לא עשתה? היא הגישה בקשות עבודה, שלחה אליהם מיילים, התקשרה, ענתה למודעות דרושים שלהם – כלום לא עזר.

נינה שהועסקה בין 2006 ל 2009 על ידי מלכת ירדן ראניה אל עבדאללה, התראיינה לאחר שסיפורה התפרסם במגזין העסקים הבינלאומי ‘Business Insider’ ואמרה: "עשיתי את זה כי חשבתי שלא עשיתי את כל מה שאני יכולה… הרי כל הזמן עשיתי את אותו הדבר… כמה פעמים… אבל לא ניסיתי גישות חדשות". ואמנם דבר לא עזר לה, עד לאחרונה כשהעלתה "קורות חיים", אם בכלל אפשר לקרוא קורות חיים לרזומה + סקירת החברה + למה היא מתאימה + מצב שוק השכרת החדרים + לאן כדאי לחברת ‘Airbnb’ לצעוד כדי להתפתח הלאה. המיזם שלה שנועד אך ורק כדי שישימו לב אליה בחברה הצליח מעבר למשוער – היא הפילה את ראשי ‘Airbnb’ מכיסאותיהם.

הגברת נינה ידעה שמעסיקים יכולים למצוא את רוב המידע הרלוונטי על כל מועמד/ת שהם בוחנים בפייסבוק או בפרופיל ה-LinkedIn שלהם, אז היא יצרה שם סוג של מיני אתר שיכול להוות תחליף לדו"ח של מנהל השיווק בחברה, שישמש כמצגת של הרעיונות שלה ויותר חשוב מכך – של עצמה בהקשר הזה. באמצעות רובריקות או שקופיות מעוצבות, היא מעבירה שם את מה שהיא למדה וחקרה על תעשיית הנסיעות והשכרת החדרים, מספרת על מה שהיא יכולה להביא ל-'Airbnb', ומציעה דרך אפשרית חדשה עבור החברה להמשיך ולפתח את עסקיה.

הנה ה'רזומה' שלה במלואו. במקרה ותרצו ללמוד אותו באופן הדוק יותר, רשמתי כמה דגשים מתחת לכל תמונה בנוגע למה שלדעתי עבד טוב כל כך עבורה מבחינת התוכן, ומה הצליח להרשים את ראשי החברה:

הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

היא מתחילה בפניה ישירה, קצרה ועניינית לחומר שהכינה מטה והיא חכמה מספיק להוסיף את כל האפשרויות ליצור איתה קשר דרך מייל, טוויטר, לינקדאין ודרך הבלוג שלה. בכך היא גם מוכיחה שהיא חיה במציאות של ימינו ואינה תלושה ממנה.

הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

באמצעות אייקונים גרפיים וסדר גרפי מופתי היא מראה שהיא מבינה את הפוטנציאל של החברה. בכך היא רומזת שהיא לא רק רוצה לקבל מהם משכורת, היא יכולה לשמש עבור החברה כמנוף שיווקי.

הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

היא מראה שעצם העובדה שהיא באה מהמזרח התיכון היא יתרון כפול – היא מראה גם ש 'Airbnb' עדיין לא נגסה בנתח השוק הזה כמו שהחברה יכולה, וגם שהיא יכולה לעזור לזה לקרות.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

זה שהיא מסבירה למה כל מה שתיארה למעלה חשוב אתם יכולים לקרוא לבד בכותרת שלמעלה, אבל מה שחכם פה זה שהיא ממשיכה ומפרטת עד כמה נתח השוק המזרח תיכוני לא רק פרוץ, אלא גם עד כמה הוא משמעותי להתפתחות החברה. היא עושה את זה חכם ומוליכה את הקוראים בהלך המחשבה שלה ובמעין 'משפך מכירה' שבסופו מוביל אליה.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

היא יוצרת כאן כותרת וכותרת משנה שמסבירות היכן לשים דגש במאמצי השיווק. גם אם הקוראים לא ממש בקטע של להתעמק בכל מה שכתבה, התשובה ניתנת למעלה. היא מקצרת את הדרך לעצלנים. מי שבכל זאת קורא מבין עד כמה התשובה שניתנה בכותרת המשנה היא הגיונית.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

עכשיו, אחרי שמבינים למה כדאי לשים דגש על שיווק בדובאי, היא מראה שאפשר להתחיל לשווק שם כבר היום והיא מסבירה למה. היא בעיקר מראה שהיא סוג של מנוע סילון עבור החברה, שרק צריכה להפעיל אותו.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

נינה כנראה מבינה ביזנס, כי כעת, לאחר שהובילה את המחשבה לדובאי היא מראה עם מי אפשר לעשות שם עסקים.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

היא נעזרת בגרפיקה ובאסתטיקה מרשימה אך נקיה על מנת להמשיך ולהמחיש את הפוטנציאל העסקי בשוק השכרת החדרים בדובאי – בשנים הקרובות.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

לקראת סיום, הבחורה החכמה מסבירה למה בכלל התאמצה וערכה את כל 'רזומה המצגת' הזה, מסבירה איך התאהבה בחברה וברעיון שעומד מאחוריה, בתרבות שלה ובעיקר עד כמה היא נחושה, ואני מדגיש – עד כמה היא נחושה למצוא את מקומה בחברה. אני לא מכיר מנכ"ל נורמלי אחד שלא יזמן אישה כזאת לראיון עבודה.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

כדי להמחיש את מה שאמרה במילים, היא מוסיפה עוד רובריקה קלה לעיכול שכן היא בעיקר גרפית ומסבירה בחן מה היא אוהבת בחברה ואל אילו ערכים של החברה היא מתחברת.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

סביר להניח שראשי 'Airbnb' כבר יצרו איתה קשר בשלב זה, אבל היא לא מרפה ומסבירה בלי להתבייש מדוע לדעתה היא שייכת לחברה – שוב, חיבור לערכים של 'Airbnb'.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

וכדי לסגור את העסקה באופן הדוק וסופי היא מוסיפה עוד שקופית אחת שעוזרת לכולם להבין שהיא לא רק שייכת לחברה – אלא מראה בדיוק באיזה ממחלקותיה היא יכולה להתברג.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגליים

באופן רשמי אך נכון היא לא שוכחת להוסיף אפשרות נוספת ליצור איתה קשר ולאחר מכן מסכמת את המקורות מהם שלפה את הנתונים ואת החומר שהציגה באופן כל כך מרשים. ככה עושים את זה. כך יוצרים תוכן שיווקי ואיכותי.

ואני שואל אתכם… מי יסרב לה? המעוניינים לצפות בכל הרזומה ברצף ובדף שהקימה לשם כך – יעשו זאת כאן

לדבריה לקח לה שבוע לחקור ולאסוף את כל נתוני השוק וליצור את הרזומה, או נכון יותר לומר את הנדבך לרזומה. אבל סיפור הצלחתה הוא לא רק תוכני, הוא גם עיצובי-גרפי. נינה סיפרה שנעזרה במעצב אינטרנט שפגשה באחד ממקומות העבודה הקודמים שלה. וזה חשוב, אפילו חשוב מאוד, כי אם כל לעיל היה מוצג באמצעות מילים בלבד, היא היתה ממשיכה לחפש את דרכה בסאן פרנסיסקו בלי שיתייחסו אליה ב 'Airbnb'.

נינה מופלה העלתה את החומר האיכותי הזה לרשת במהלך חודש אפריל החולף. הרעיון הגאוני והחדשני שלה תפס לא רק את תשומת לבו של כל האינטרנט (יותר או פחות), אלא סנוור את מנכ"ל ‘Airbnb’ בריאן צ'סקי ואת מנהל שירות הלקוחות של החברה ג'ונתן מילדנהול. תראו מה הם ענו לה בטוויטר.

כותב טוב - הרזומה שהפיל את חברת Airbnb מהרגלים

תוך ימים ספורים היא קבלה זימון לראיון עבודה רשמי עם מגייס השיווק של החברה. מאחר ומדובר בחדשות טריות, השאלה האם היא קבלה את התפקיד שכל כך רצתה או לא עדיין נמצאת בסימן שאלה. המשיכו לעקוב ואני מבטיח לעדכן, או כתבו לי מה אתם חושבים על הרעיון המקורי שלה בתגובות כאן למטה.