וובינר? לא יעיל כמו שחשבת

וובנינרים (Webinars) הפכו בשנים האחרונות לטרנד מקובל בעולם שיווק התוכן. בעלי עסקים רבים חושבים שדרך הוובינר יצליחו להגיע ליותר לקוחות, והם לא טועים, רק שהסקר הבא שבחן יותר מ – 50,000 עסקים בארה"ב וברחבי העולם, מצביע על כך שביחס להשקעה בהם, וובינרים הם פעולה שיווקית לא יעילה במיוחד, מבין רשימה ארוכה של פעולות שיווקיות אפשריות ויעילות יותר ברשת. רמז – פרסום מאמרים ופוסטים.

את הסקר הבא בצעה חברת ‘Ascend2’ שמבצעת סקרים ומחקרים ברחבי העולם, בוחנת טרנדים שיווקיים ברשת, מאבחנת את רמת הביצוע האופרטיבי של שיטות שיווקיות, ובאמצעות אנליסטים מודדת אסטרטגיות פופולריות של שיווק דיגיטלי מסוגים שונים. במילים אחרות… אפשר לסמוך עליהם. והתוצאות? פוקחות עיניים.

רוב המשתתפים בסקר זה היו חברות ועסקים מסוג B2B – שעוסקים בשווק מוצרים, שירות או מידע בינם לבין עסקים אחרים (בניגוד לשיווק בין עסק ללקוחות קצה). רוב החברות והעסקים המשתתפים מנו פחות מ – 50 עובדים, אבל כמחציתם היו בני יותר מ- 500 עובדים או בין 50 ל 500, ורוב הנשאלים בחברות הללו היו מנהלים או מנכ"לים.

להלן תוצאות הסקר:

רוצים לידים ומעורבות לקוחות: רוב החברות (יותר מ-50% מהנשאלים) ענו ששיפור מעורבות הלקוחות בפעילות החברה והגדלת מספר הלידים הן המטרות העיקריות של מאמצי שיווק התוכן שלהם. כדי להשיג את המטרות החשובות האלה הם נדרשים לייצר תוכן רלוונטי ומשכנע בקצב קבוע. למעשה, ללא הפסקה.

מעניין לגלות: בניגוד לתפיסה הרווחת – דווקא שיפור מיקומם במנועי החיפוש היא המטרה הפחות מבוקשת. רק 19% מהנסקרים ציינו שזו המטרה אליה הם מכוונים.

כיצד דירגו את מידת ההצלחה של מאמצי שיווק התוכן שלהם? לאלו מכם שעדיין לא הפנימו – שיווק תוכן ברשת היא-היא השיטה המובילה כיום לעסקים שרוצים לייצר פרנסה טובה יותר. אבל האם זה עובד? כן. תסתכלו בעצמכם – 89% מהחברות שפועלות כך ענו שהן רואות הצלחה במאמצים. אם לדייק – 26% ענו שהם רואים הצלחה גדולה, בזמן ש – 63% ראו הצלחה במידה מסוימת.

מעניין לגלות: רק 11% מכלל הנסקרים ענו ששיווק תוכן לא ממש עוזר להם ורק 2% מהנסקרים דיווחו שמאמצי שיווק התוכן שלהם מאוד לא מוצלחים.

"מהם המכשולים המאתגרים ביותר בדרך להצלחת שיווק התוכן שלכם?" מחסור במשאבים ליצירת תוכן הוא אחד המכשולים המאתגרים ביותר שעומדים בין כישלון להצלחה בתחום. רוב הנסקרים (53%) טוענים בדיוק כך. הם כנראה לא פגשו עדיין את הקופירייטר הנכון שיעשה זאת עבורם. 40% מהנשאלים טוענים שמגבלות תקציב מונעות מהם לעשות זאת באופן יעיל.

מעניין לגלות: 33% (שליש!) טוענים שהם לא משתמשים בשיטה היעילה ביותר כיום לפרסום (שיווק באמצעות תוכן) בגלל היעדר היכולת למדוד את התוצאות. קצת מוזר ביחס לאינספור הסקרים והמחקרים שמראים עד כמה יעיל הוא שיווק התוכן ברשת

"מהם סוגי התוכן האפקטיביים ביותר במאמצי השיווק שלכם?" אמנם יצירת תוכן מסוג קטעי וידאו ומידע באמצעות תמונות מדורגים גבוה בסולם היעילות, אבל ממש לא כמו כוחה של המילה הכתובה – מתברר שמאמרים ופוסטים יעילים לא רק לקהל הלקוחות של עסקים רבים, הם יעילים לא פחות לעסקים שמפרסמים אותם.

להלן התוצאות המלאות של שאלת הסקר הזו: 54% טענו שפוסטים ומאמרים הכי יעילים עבורם. 46% טענו שסרטונים עושים את העבודה. 43% מצאו אפקטיביות רבה בהמחשה חזותית של מידע באמצעים ויזואליים שונים (Infographics). 36% סיפרו שפרסום מחקרים הביאו להם תועלת. 30% ענו שוובינרים (Webinar) עוזרים להם להצליח. 28% גילו שניוזלטרים מביאים להם תועלת. 24% סיפרו שהעלאת תמונות עושה להם את העבודה ורק 10% אמרו שפרסום חדשות על העסק שלהם עוזר לביצועים.

מעניין לגלות: שהמושג "תמונה אחת שווה אלף מילים" לא תקף בשיווק תוכן כפי שחשבת.

"מהם סוגי התוכן שהכי קשה לכם לייצר?" כנראה השאלה החשובה ביותר בסקר. הרי כבר ראינו שהקשיים בייצור התוכן מונעים מעסקים רבים להשתמש, ביעילות, בשיווק תוכן. התשובות לא מפתיעות, אבל מעניינות לא פחות מהשאלה. מתברר שבראש דירוג סוגי התוכן על פי הקושי לייצר אותם נמצאים הסרטונים (59%). אחריהם לא מפתיע לגלות שהוובינרים ואירועי אונליין אחרים מקשים על המשווקים כמו גם פרסום מחקרים מקוריים – 50%.

מעניין לגלות: שאחד האמצעים היעילים בשיווק תוכן – ניוזלטרים – נמצא באחת משלוש דרגות הקושי הנמוכות ביותר – רק 13% דיווחו שקשה להם לייצר אותם.

שאלת מיליון הדולר – תוצאות מול יעילות: בואו נודה באמת: חוסר במשאבים ליצירת תוכן הוא המכשול העיקרי להשתמש בכלי השיווק האפקטיבי הזה, כנראה גם בשבילך. זו המציאות עבור רוב המשווקים הבודדים כמו גם עבור מחלקות שיווק שלמות. תכנון שיווק תוכן אפקטיבי דורש אסטרטגיה מאוזנת בין יעילות למציאותיות. גם אם תצליחו ליצור סרטון מדליק לעסק שלכם – כמה כאלה תצליחו לייצר לאורך זמן? וזמן והתמדה הם מרכיבים קריטיים להצלחת שיווק באמצעות תוכן. לחצו להגדלת התמונה המצורפת לפוסט זה וגלו את התוצאות המלאות.

מעניין לגלות: שמאמרים או פוסטים שונים הם האמצעים היעילים ביותר לשיווק תוכן – בזמן ש 31% טענו שקשה להם לייצר זאת באופן קבוע, האפקטיביות של אמצעי זה נמדדה ב 54%! ומה עם הטרנד המפוקפק הזה של ה'וובינרים'? בזמן שחצי מהנסקרים סיפרו שקשה עד בלתי אפשרי עבורם לייצר הרבה כאלה, יעילותם נמצאה ב – 30% מהמקרים בלבד.

לא פחות מעניין לגלות הוא שיצירת פוסטים ומאמרים מוצלחים ואפקטיביים ניתן לרכוש במיקור חוץ ולא ביוקר בזמן שוובינרים זה סיפור אחר לגמרי.

סיכום תוצאות הסקר: הנפח של שיווק התוכן שמופץ בערוצי שיווק שונים ברשת היה אדיר בשנת 2015 ויהיה גדול עוד יותר בשנים הבאות. אין פלא, רבים הבינו מזמן שזו שיטת שיווק מאוד זולה ביחס ליעילות שלה, או מאוד יעילה ביחס לעלותה. עם זאת, מחצית מהחברות שנסקרו (52%) לא מתכננות להגדיל את תקציב שיווק התוכן שלהן… מה שמזכיר לי משפט חכם שאמר אלברט איינשטיין: "רק שני דברים הם אינסופיים – היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון".

אשמח לתגובתך לפוסט זה, ממש פה למטה.

הרשמה לעדכונים נוספים מבית היוצר של 'כותב טוב'