חוקרים בדקו 100 מיליון כותרות ומצאו את היעילות ביותר

חוקרים בדקו 100 מיליון כותרות ומצאו את היעילות ביותר

הסקר שבחן מיליוני כותרות בפייסבוק ובטוויטר מצא שצירופי המילים הבאים מעוררים לייקים, שיתופים ותגובות באופן מקסימלי. ולא בכדי.

קשה להפריז בחשיבות הכותרת, כי כותרת טובה יכולה לפתות את הקהל שלך ללחוץ במקום שמתאים לך, והן מגבירות מעורבות, קריאה של תכנים ולמעשה הופכות לגורם מכריע בהצלחת התכנים השיווקיים שלך. במקרים רבים כותרות הן הדבר שאנשים משתפים יותר מאשר את המאמר או את המידע שקשור לכותרת, כי במקרים רבים אנשים לא משקיעים את הזמן בקריאת כל המאמר… אם בכלל.

גם אם ידעת את כל זה – האם ידעת מהם המילים והמושגים שהופכים כותרות למוצלחות?

כדי לענות על השאלה הזו חוקרים ניתחו 100 מיליון כותרות של מאמרים והצעות שיווקיות, בפייסבוק ובטוויטר. תוצאות המחקר הניבו תשובות לשאלות כגון:

  • מהם הביטויים בכותרת שמניבים את רוב המעורבות בפייסבוק?
  • מהם המושגים ומילות המפתח שמניבים את הביצועים הגרועים ביותר בפייסבוק?
  • מהו המספר האופטימלי של מילים ותווים לשימוש בכותרת?

אמנם אין נוסחת קסם ליצירת כותרת ויראלית או פופולארית, אבל ישנם שיעורים רבים שאפשר ללמוד מהמחקר הזה במטרה לשפר את חשיפת התוכן.

הביטויים היעילים ביותר בכותרות

הסקר שבחן 100 מיליון כותרות בפייסבוק ובטוויטר בין 1 במרץ 2017 ל-10 במאי 2017, מצא את צירופי המילים הבאים (חלק מכותרת) כמעוררים הכי הרבה מעורבות (לייקים, שיתופים ותגובות):

במקום הראשון המושג "יגרום/יגרמו לך" ובאנגלית “Will Make you”. במקום השני "זו הסיבה ש" ובאנגלית “This is why” ובמקום השלישי "האם נוכל/ניתן לנחש" או באנגלית “can we guess”.

בואו ננתח את זה לרגע.

למה "יגרום לך" צבר יותר מפי שניים מעורבויות בפייסבוק ביחס למקום השני אחריו? הרי זו הפתעה. כאשר החוקרים ניסו לנחש מהם המושגים הפופולריים, "יגרום לך" ממש לא היה ביניהם… אז למה צירוף המילים הזה עובד כל כך טוב? ראשית צריך לשים לב שזה ביטוי מקשר. הוא אינו מתחיל או מסיים משפט בכותרת, אלא מבטא את הקשר בין התוכן לבין ההשפעה האפשרית שלו על הקורא.

פורמט הכותרת הזה מגדיר מדוע הקוראים/גולשים צריכים לגלות אכפתיות לתוכן שהכותרת מרמזת עליו. בנוסף, זה גם מושג שמבטיח דבר חשוב אחד – לתוכן תהיה השפעה ישירה על הקורא, ולעתים קרובות יעורר תגובה רגשית. הכותרת 'רגילה' עד לנקודה בה מופיע הביטוי הזה, או אז הכותרת מכילה מסר אלגנטי ויעיל.

כותרות אפשריות שעושות שימוש במושג כזה יכולות להיות:

"24 תמונות שיגרמו לך להרגיש טוב יותר", "מה שחברת התעופה הזו עשתה עבור הנוסעים שלה יגרום לך לדמוע", "6 אמיתות קשות שיגרמו לך להיות אדם טוב יותר", "מי מתלבש יותר טוב? תמונות שיגרמו לך לצחוק בקול רם", "13 טיפים שיגרמו לך להרגיש חכם".

כותרות בפייסבוק שעושות שימוש ברגש מעודדות מעורבות

החוקרים מצאו שביטויים רגשיים היו יעילים בפייסבוק, באופן עקבי, על פי מדד מספר האינטראקציות. לדוגמה, כותרות שהכילו ביטויים כגון: "דמעות של אושר", "לגרום לך לבכות", "עושה לך צמרמורת", "חמוד בטירוף", "ממיס את הלב" או "לא יכול להפסיק לצחוק" יצרו מעורבות גדולה יותר. לרבות מהן צורפו תמונה או וידאו, למרות שהיו ביניהן גם מודעות עם טקסט בלבד.

למרות הביצועים הטובים של פוסטים רגשיים, המפרסמים צריכים להיזהר משימוש בשפה סנסציונית ללא תלות במציאות (Click Bait), שכן במאי 2017 הודיעה פייסבוק על צמצום החשיפה של כותרות שמגזימות את המציאות עם סופרלטיבים שאינם מחוברים למה שקורה כשלוחצים.

סקרנות ומציצנות

גם ביטויי כותרת שמעוררים סקרנות ותחושה של מציצנות זכו לרמה גבוהה של מעורבות בפייסבוק. לדוגמה:

"מה קרה אחר כך", "מדברים על זה", "טוויטר מגיב ל…", "מבוהלים/מפחדים מ…" או "רשימת השירים המובילה". הקוראים/גולשים לעתים קרובות סקרנים לגבי דברים כאלה, משום שסוג כזה של תוכן בכותרת שם דגש על סקרנות ומציצנות.

מושגים וביטויים נוספים שהופכים כותרות למוצלחות

"זו הסיבה ש", "הסיבה לכך היא"… גם אלה ביטויים שקשורים לסקרנות. לדוגמה: "וזו הסיבה שנשים חיות יותר מגברים" או "זו הסיבה שצריך לישון על צד שמאל". כולנו רוצים להרגיש קצת יותר חכמים לאחר קריאת קטע מסוים. מאמרים שמחדשים לך, חדשות או פיסות הידעת מבטיחות לכולם גוש נוסף של תובנות. במובנים מסוימים הם דומים למושג "יגרום לך", אותו חלק חיוני בכותרת שמבטיח שינויים חיוביים עקב קריאת המאמר או לחיצה על הכותרת.

מושגים וביטויים שכדאי להיזהר מהם

 "לתפוס שליטה על" או באנגלית “Control of your”, "העסק שלך" או באנגלית “Your own Business” ו"עובד בשבילך" או באנגלית “Work for you”.

מעניין היה לגלות שכותרות שעבדו רע בפייסבוק עבדו לא רע ברשתות חברתיות אחרות, שבהם ככל הנראה יש מערכת ציפיות שונה וקהל במצב נפשי אחר. הדבר נכון גם כאשר כותבים עבור מגזרים שונים, למשל נמצא שביטוי כמו "צריך לדעת" בכותרת יכול לעבוד נהדר עבור קהל שרעב למידע בתחום הבריאות, אבל יעבוד פחות טוב בהקשרים אחרים. המפתח הוא לחקור מהם המילים והמושגים שמהדהדים הכי טוב עם הקהל הספציפי שלך.

כמה מילים צריכות להיות בכותרות שלך? יותר ממה שחשבת

החוקרים בדקו גם את אורך הכותרות והגיעו לממצאים מעניינים. מצד אחד מומחי אינטרנט כמו ג'ייקוב נילסן טענו כי הכותרות הטובות ביותר הן קצרות מאוד. נילסן טען כי כותרות בסדר גודל של עד חמש מילים או פחות מ 40 תווים הן אידיאליות. אחרים טענו שכותרת בלוג אידיאלית צריכה להכיל שש מילים או פחות מ 50 תווים. לעומת זאת, מחקר אחר שבחן 100,000 פוסטים הציע 16-18 מילים ו-80-110 תווים ככותרת אופטימלית. כשמדובר בשורות נושא בדוא"ל, מחקר של MailChimp מצא שזה לא ממש משנה מה אורכן של הכותרות, כל עוד הן טובות. אז החוקרים החליטו לבחון את ההנחות הללו על המדגם העשיר שלהם, שמכיל מיליוני כותרות, ומצאו שפוסטים עם כותרות בנות 12-18 מילים מקבלות את המספר הגבוה ביותר של מעורבויות.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך