חמישה דברים שלא כדאי לעשות כשמתחילים לכתוב ספר

כדאי להתמקד בידע שפועם בך וברצונך להעניק לעולם, ובכמה שתמיד רצית לתת לאנשים ערך ממה שיש לך לומר. כי הגרסה האישית שלך היא המפתח לספר מוצלח. כשמתחילים לחשוב על כתיבת הספר, וגם באמצע העבודה, זו הדרך לכתיבת ספר מוצלח. כל השאר כבר יגיע מעצמו.

פעמים רבות אני פוגש אנשים שרוצים לכתוב ספר. הם אומרים לי "אני בטוח שיש בתוכי ספר", לפעמים מוסיפים "ניסיתי כל כך לכתוב את הספר הזה, אבל אני תקוע". כל מי שמספר לי את זה לא עושה זאת כי משעמם לו, אלא כי אני סופר צללים, וזה מה שסופרי צללים שומעים מלקוחות קיימים ומלקוחות אפשריים. ובכן, תנו לי רק להגיד את זה (גם אם זה נשמע קצת בוטה): העולם לא זקוק לעוד ספר, ממש לא, אבל בהחלט יכול להפיק תועלת מהניסיון האישי שלך, מהידע שלך, ומתובנות לגבי בעיות מסוימות שמאפיינות את המין האנושי, כשבידך הפתרונות. בדרך כלל אני כותב פה על מה כדאי לעשות כדי לכתוב ספר, הפעם אשתף מניסיוני ואספר ממה עדיף להימנע בתחילת הדרך.

ברוח זו, הנה חמישה דברים שלא כדאי לעשות כשמתחילים לכתוב ספר:

לא לחשוב על הגרסה הסופית – זה אולי נשמע כמו ההפך ממה שהאינסטינקטים שלך מורים לך לעשות, אבל חשוב לא לחשוב על הספר כספר כשמתחילים לכתוב אותו. זה אפילו יכול להיות גורם מכריע בתהליך כולו. במקום זאת כדאי לחשוב איך לספר את הסיפור שלך, ולמי הסיפור שלך מיועד – מי הקהל? כדאי לשאול את עצמך מי ייהנה מהידע שלך וממומחיותך שתהיה פרושה בין דפי הספר? כדאי לחשוב על איך המילים שלך ירימו אחרים לגבהים חדשים? איך רעיונותיך יתרמו לחייהם?

לשכוח ממבנה הספר – לא כדאי להתחיל למפות פרקים או לחשוב על המרכיבים המבניים של הספר כשרק התחלת לכתוב אותו. כשמתחילים לכתוב ספר כדאי לפתוח בחשיפת החוויות שלך על הדף, יחד עם נושאים שונים, סיפורים ואנקדוטות. בין אם הספר שלך נכתב כמו פעם, ביד על דף, או מוקש על מקלדת המחשב שלך, ובין אם בכוונתך להכתיב אותו לאדם אחר כמו סופר צללים – הטכניקה צריכה להישאר זהה – יש לשים דגש בהתחלה על החוויות, על הסיפורים ועל העניין, ובטח שפחות על המבנה.

לא לנסות להיות סופרים – לשאוף להיות עצמנו הוא הרעיון המרכזי גם בכתיבה, אולי בעיקר בכתיבה. לא כדאי לנסות להיות כמו סופרים אחרים, במיוחד בהתחלה. מה שהקהל שיקרא אותך רוצה הוא לא עוד סופר שמחקה סופר אחר. אנשים מצפים לשמוע את הסיפור ש-ל-ך, בקול ש-ל-ך עם הפגיעות ש-ל-ך. הם מצפים ממך לידע מעניין וסוחף, לא לסגנון, ובעיקר מצפים שהנשמה שלך תפציע בין המילים.

על אותו משקל, כל מי שינסה לכתוב רק כדי לקדם את הקריירה של עצמו צפוי להיכשל. מומלץ להשתמש במיומנויות ובכישרונות שלך לטובת הידע והחוויות של אחרים שיקראו אותך, ובטח שלא כדי לתת לגיטימציה להיותך איש או אשת מקצוע – זה כבר יגיע לבד.

אל תקשיב למבקר הפנימי שלך – כדאי לכבות את השופט הפנימי שחי בך וצועק פקודות ועלבונות. לעתים קרובות, כשמתחילים לשתף מידע דרך ספר או טקסט ארוך שדורש הידוק, אנחנו שופטים את העבודה של עצמינו ואת היכולות שלנו באופן קשה וחריף, שלפעמים גורם לנו להתייאש. פעמים רבות, במיוחד כשנתקלים בקשיים,  אנחנו חושבים לעצמנו "מי אני שאכתוב ספר בכלל? אולי אין לי מה לומר? אולי אני משלה את עצמי? הרי אף אחד לא יקרא את זה". אלה תוצרים של השופט הפנימי, הציני והסקפטי. קריטי להוציא את השופט הזה לחופשה ארוכה ללא תשלום בזמן הכתיבה, במיוחד כשהמדובר בכתיבת ספר ראשון, ולהחליפו בקול מעודד ותומך, שמכיר בערך של עצמך…

לא כדאי לנסות לעשות את כל זה בעצמך – במיוחד אם המדובר בספרך הראשון, וגם אם מדובר בספרך העשירי אבל אין לך זמן להתעסק בו כל הזמן, כדאי לשכור את עזרתם של מקצוענים. גם אם זה מאוחר יותר, או בשלב מסוים בכתיבת הספר, או לאחר השלמתו, כדאי לשכור עורך אותו ניתן לבחור בקפידה מתוך כמה ראיונות או שיחות עם אנשי מקצוע – מישהו שיכבד את הקול שלך ולא יתעקש להציב בספר את קולו. איש או אשת המקצוע שייבחרו על ידך יכולים לעבוד איתך כדי לערוך, לעזור לך ליצוק מבנה לספר, לעשות סדר בבלגן ולתת לך משוב מועיל על ערכו הסגולי. פעולה כזו תוסיף ערך רב גם לספר וגם לתוכנו. כדאי לזכור – עורך טוב לא יסולא בפז, או במילים פחות גבוהות – עורך טוב שווה זהב.

ולסיום מנת השראה: היוונים העתיקים האמינו שיצירתיות היא מוזה שמגיעה מממלכות עליונות אחרות. כנראה שזו הסיבה בגללה המשורר האפי הומר התחיל את כתביו בהעלאת המוזה. רבים מכירים את זה – במיוחד כשמתחילים לכתוב יש תחושה של בדידות, כאילו הפכת לאות בודדת על דף ריק. כדאי לזכור שאינך לבד בתחילת הכתיבה, רבים נמצאים בדיוק במצבך. זה גם הזמן לזמן את הכוחות היצירתיים הבלתי נראים שעובדים עם כולנו, בין אם אנחנו סופרים מנוסים או כותבים ירוקים בתחילת דרכם. כשמתחילים לכתוב ספר כדאי לדלג מעבר לדפוסי החשיבה הליניארית שמאפיינת את חיי היומיום.

האמינו לניסיוני – כששמחת הכתיבה מתחילה למלא אתכם, כשאתם הופכים לצינור לידע גבוה יותר ולחוכמה שזורמת דרככם – זו חוויה ממכרת. יש האומרים שזו החוויה הכי מאושרת ומתגמלת שיש בחיים על פני כדור הארץ. אולי הם מגזימים, אבל לא בהרבה. בכל מקרה אבקש להזכיר לך – גם אם "רק" אדם אחד ירוויח מהכתיבה שלך, זה שווה את המאמץ.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך