חמישה רעיונות קריאטיביים שהפכו לסרטונים ויראליים… עם דוגמאות

כל מי שחי במאה ה – 21 יודע עד כמה סרטוני וידיאו חשובים לשיווק. למעשה סקר שנערך השנה הראה ש – 94% מהמשווקים מתכננים בשנה הקרובה להוסיף וידיאו מ YouTube או Facebook למאמצי הפצת התוכן שלהם. זה נהדר, אבל יש לי שאלה. מה שווה וידאו רע? אין צורך לענות, אני כבר יודע את התשובה, יש לי שתי שאלות יותר טובות במקום – מה הופך וידאו לויראלי? מה הופך וידיאו לאמצעי להפצת התכנים והרעיונות השיווקיים שלך כמו מגיפה שאבקניה מופצים ברוח?

על פי ויקיפדיה 'סירטון ויראלי' הוא "סרטון שהפך פופולרי מאוד בתקופה קצרה כתוצאה מתהליך של שיתוף גולשים באינטרנט, בדרך כלל באמצעות אתרי שיתוף וידאו, באמצעות רשתות חברתיות מקוונות ובאמצעות דואר אלקטרוני. במקרים מסוימים מגיעים סרטונים ויראליים תוך ימים ספורים למאות אלפי ואף מיליוני צפיות, בכל רחבי העולם". וכאשר מבצעים זאת היטב הוויראליות של הסרטון השיווקי שלך יכולה להימשך ולהימשך לאורך זמן רב לאחר הפצתו.

כדי לרדת לעומקו של עניין אני מביא כאן חמישה סרטונים ויראליים בטירוף, ומסביר מתחתם איזה רעיון קריאטיבי גרם להם להיות יעילים כל כך. יש לשים לב שכמה מהם לא בדיוק מהשבועיים האחרונים… והם עדיין מצליחים, ולא בכדי. שנתחיל? קדימה.

חמישה רעיונות קריאטיביים שהפכו לסרטונים ויראליים

1) "הגורילה"

הסרטון הבא קרם עור וגידים כאשר מפקחת בגן החיות של דאלאס, אשלי אור, צילמה וידיאו של גורילה בשם 'זולה' טובלת בגיגית, ומישהו שחשב שהגורילה הזו מזכירה לו 'גורילה' אחרת מהסרט 'פלאשדאנס' הוסיף לו מוזיקה מתאימה:

בתוך פחות משבוע הווידאו הזה תפס את תשומת ליבם של אנשי רשתות שידור מובילות כמו CNN ו ABC ועוד מיליוני צופים אחרים. לסקפטיים שבין קוראי אני מציע את הדבר הבא: רשמו "ריקוד הגורילה" בגוגל ותראו שתגיעו אליה בעמוד הראשון, כנראה גם בתוצאה הראשונה.

למה זה ויראלי?

כמה פעמים צפית בסרטון וחשבת לעצמך "את מי זה מזכיר לי?". זה בדיוק מה שקרה כאן – לקחו סרטון שכבר היה חמוד נטו, ללא תוספות, והוסיפו לו אלמנט מוזיקלי פשוט שהפך אותו לויראלי. המרוויח העיקרי? כמובן שגן החיות של דאלאס, שבוודאי נהנה מיותר ביקורים ותרומות מאז הווידאו השטותי הזה הפך ל"מגיפה". כשמוח קריאטיבי מתבונן בסרטון שכזה לא נותר אלא לשאול "האם זה לא יהיה מצחיק אם…?" שיכול להוביל אותך לווידאו דומה שישרת אותך. אין לך גורילה? גם לי אין. אבל יש לך מוח.

2) מועדון גילוח בדולר

הסרטון הבא בן יותר מחמש שנים ובכל זאת, מתוך כל סרטונים של החברה הזו ביוטיוב, ויש להם יותר מ 50, הסרטון הזה נשאר המותג הפופולרי ביותר עם מעל 24 מיליון צפיות!

 

למה זה ויראלי?

כשמצמידים פנים למותג משפרים את סיכויי המכירה. אבל זו לא הסיבה שהסרטון הפך לויראלי. לא בגלל פניו הנאות של מייסד 'מועדון הגילוח בדולר', מייקל דובין, למרות שסקרים מוכיחים שעובדים בחברה, שמככבים בסרטוני החברה, יכולים להיות פופולריים עד פי 10 מסרטוני מותג ללא פנים.

הרעיון הקריאטיבי של הסרטון הזה, שכל כך מעטים מעזים למנף במותגים שלהם, הוא שהוא העז. הוא העז להיות שונה, הוא העז להביט ישירות בעיני הצופים כמו מהפנט מנוסה (ועשה זאת בביטחון של מנצחים), הוא העז להשתמש במילה שבעיני רבים נחשבת ל"אוי ואבוי" (Our Blades are fucking great), הוא העז להפתיע, הוא לקח את עצמו פחות ברצינות, פחות בכובד ראש, פחות משעמם, יותר מקורי, הוא העז להביא רעיונות קריאטיביים כמו ילדה שמגלחת את ראשו של אביה כי הרי זה סכין גילוח בטוח ויעיל, הוא העז "להיכנס במתחרים" (ג'ילט) שנורא גאים בכך שלסכינים שלהם יש כמה להבים, ועשה את זה בהומור, בחן וביעילות שהאירה את מוצרי ג'ילט (היקרים הרבה יותר) באור מגוחך. זה סרטון שהעז. הוא העז להשתמש בכותבים עם חוש הומור שהפכו עוד פרסומת מייגעת לאחד מסרטוני הפרסומת המצליחים בעולם, והוא עשה את זה בהשקעה של… לא הרבה יותר מדולר.

בעקבות ההצלחה של הסרטון הזה, דובין לא נעלם בין הצללים וממשיך, עד היום, להופיע באופן אישי ברוב המכריע של קטעי הווידאו הפרסומיים של החברה הזו, שהפך לסיפור הצלחה בזכות רעיון קריאטיבי והיכולת להיות שונה ולא בנאלי.

אני יודע, יש שקוראים את זה וחושבים לעצמם שלא לכל מנכ"ל יש זמן ופנים לפרסומות כאלה ולא כל מוצר מתאים לסוג ההומור הזה. נכון, אבל זמן אפשר לפנות, במיוחד אם הוא שווה כל כך הרבה כסף, וכל חברה יכולה למצוא את הצד הקריאטיבי בעשיה שלה, מבלי לפגוע באף אחד. כל חברה!

3) "ילד והאטום שלו"

לפניך וידאו נוסף שיכול להיות מוגש תחת הכותרת "ישן אבל טוב". "אפילו ננו-פיסיקאים צריכים לעשות קצת כיף" נכתב בכותרת הסרטון ביוטיוב. כל זה קרה כשחוקרי IBM השתמשו במיקרוסקופ מיוחד כדי לצפות ולשנע אלפי מולקולות של חד-תחמוצת הפחמן במטרה ליצור סרטון קריאטיבי שמורכב מפרטים קטנים כל כך עד שניתן לראות אותו רק כשמגדילים את פרטיו פי 100 מיליון. בעקבות הסרטון, IBM מחזיקה בשיא גינס על יצירת הסרט הקטן ביותר בעולם בשיטת Stop Motion. סרטון הפרסומת הויראלי הזה  של חברת IBM משרת את המגזר העסקי-שיווקי שמכונה באנגלית B2B (מעסק לעסק). מטרתו היתה לפרסם את שירותי אחסון הנתונים של החברה. איך הוא הוא עשה את זה? עם יותר משישה מיליון צופים ביוטיוב.

 

למה זה ויראלי?

אם קוראים שוב את תיאור הסרטון לעיל "אפילו ננו-פיזיקאים צריכים לעשות קצת כיף", מבינים שאפשר להחליף "ננו-פיזיקאים" עם מורים לתנ"ך בבית הספר, עם עובדי ניקיון בשירותי התברואה או עם קברנים בחברת קדישא. רעיון קריאטיבי יכול להתאים לענף שלך ויכול לחול על העבודה שלך, כי בינינו? כל המשווקים ראויים ל-קצת כיף. השאלה היא, "איך?"

סרטון כזה נולד מחשיבה קריאיטיבית שמקדישה יותר תשומת לב לשאלה כמו "לא יהיה מגניב אם…?" זה אלמנט חשוב במיוחד בעולם B2B, שבו יצירתיות ויכולת לתקשר בכיף מוצרים או שירות שווה הרבה כסף. IBM עשו בדיוק את זה. הם הפעילו את הצד היצירתי במוח שלהם והחליטו לעשות שימוש במחלקת ה R&D שגם ככה מתעסקת עם אטומים ומולקולות כדי להעביר מסר שיווקי ולקבע את שמם לנצח בספר השיאים של גינס.

אומר את זה שוב: אם כל אחד מאתנו ירשום את הרעיונות שלו לדברים מגניבים שאפשר לעשות עם הידע שלו, עם המקצוע שלו ואו עם תחום העיסוק שלו, נראה הרבה יותר סרטונים ויראליים שכאלה שיניבו רווחים עצומים למשווקים.

והנה בונוס קטן לכל מי שרוצה לדעת איך IBM  הפיקה את הסרטון יוצא הדופן הזה:

 

4) "נתינה"

יתכן שנתקלת בסרטון הזה כמה וכמה פעמים בחודשים האחרונים ואפילו לא שמת לב שהוא בכלל פרסומת שבאה לקדם את חברת TrueMoveH, ספקית תקשורת ניידת בתאילנד. זה סרטון שסחט דמעות למיליוני זוגות עיניים שצפו בו מאז 2013. עד כה, יש לו מעל 20 מיליון צפיות והוא ממשיך להכות גלים ולהיות הסרט הפופולרי ביותר של החברה ב YouTube.

 

למה זה ויראלי?

רגש הוא מונח כללי ונפוץ כשמדובר בפרסומות. פרסומות תמיד ינסו לייצר רגש, בין אם זה באמצעות דמעות של בכי או של צחוק. מותג שהצליח לייצר רגש הוא מותג בדרך להצלחה, את זה כל אנשי הפרסום יודעים. אבל איך לייצר פרסומת שסוחטת את המים המלוחים מהעיניים ונשארת פופולרית ומדוברת הרבה אחרי שהיא שודרה לראשונה? אמפתיה. יצירת אמפתיה מאוד משפיעה על החלטות בדבר קניה, במיוחד כשסיפור ערכי מעורב ביצירתה.

הסרטון הזה פשוט מספר סיפור. סיפור מרגש על אדם שהיה נדיב לאורך חייו ובסופו של דבר פורע את הקבלות ברגע הכי קריטי. החלק הכי טוב בסוג הפרסום הויראלי הזה – שם המותג לא מוזכר ולו פעם אחת לאורך הסרטון כולו – רק בסופו, ברגע הכי טוב מבחינתו – כשדמעות שוטפות את פני הצופים… ואז? אז מופיע הסלוגן "נתינה היא התקשורת הטובה ביותר, True Move H". וזה סלוגן של חברת תקשורת…

המדובר בסוג חשיבה קריאטיבית שמחושבת לאחור. מתחילים עם הסלוגן, להלן המסר המרכזי (כמו פרסומות טובות רבות) ומחשבים את הדרך המרגשת ביותר להגיע אל השורה הזאת. למעשה זו חברת תקשורת שנעזרה בצוות קריאטיב איכותי ובתסריט טלנובלות כדי לקדם את עצמה בדרך גאונית. הם חשבו על הסיפור שהם רוצים לספר ודאגו לכך שהוא יעורר אמפתיה. הפקה של סרטון כזה בוודאי עלתה להם כמו החשבון הרפואי שמוגש לפצוע הנדיב בסוף הסרטון אבל מחזירה את ההשקעה בה פי אלפים.

צריך להבין עיקרון חשוב נוסף בהצלחתו של הסרטון – הוא לא מופץ בגלל שם המותג, הוא מופץ למרות שם המותג. כשמסיימים לצפות בשלוש הדקות המרגשות הללו לא נותר אלא להעריך את החברה שעומדת מאחוריו. ווינר!

5) "שיחת ועידה מחורבנת"

ו… יש גם את הצד השני של אמפתיה – מהסוג שלוקח את החלק המעצבן ביותר של החיים העסקיים ומחיל עליהם הומור שקל להזדהות איתו. זה בדיוק מה שעושה הווידאו הבא, שממחיש את שיחת הועידה המחורבנת, שכל מי שהשתתף בה מכיר, וכל מי שהשתתף בה הוא קהל היעד של הפרסומת הוויראלית הזו.

 

למה זה ויראלי?

סרטונים שכאילו אומרים "אתה לא שונא את זה כשזה קורה לך?" ועושים את זה בהומור חד ומוכר כל כך, יצליחו תמיד. מן הסתם בסוף הסרט, ורק בסופו, מגיע הפתרון בדמות מי שמשלם עבור הסרטון הזה. חברת Zoom.

כדי להגיע אל הנקודה הזאת חשיבתכם הקריאטיבית צריכה לפנות לכיוון הבא: מהו המטרד הגדול ביותר שהלקוחות שלנו מתמודדים איתו? האם הם תואמים את הבעיות שהמוצר או השירות שלנו פותר? אם התשובה היא "לא" אז… טוב… יש לכם עוד עבודה לעשות, אבל אם התשובה היא כן תשיגו מהר תסריטאי, צלם ואולי שחקן מתחיל או שניים, כי כל שנותר לכם לעשות הוא למצוא את ההומור באותן בעיות, שממש לא מצחיקות כשהן קורות. כמו שחישב פעם מישהו חכם: "קומדיה = טרגדיה + זמן". אומרים ש"האמנות מחקה את החיים", לכן אסור לפחד להשתמש בתסכולים משותפים כאלה כדי ליצור תוכן מרתק. ותוכן מרתק, חברים שלי, הוא בעל סיכוי הרבה יותר גדול להפוך לויראלי מאשר תוכן צפוי או משעמם.

זהו. אלה היו חמישה קטעי וידאו ויראלי שממחישים את האפשרויות האינסופיות של מותגים לייצר תוכן דומה מהסוג שגורם לאנשים לדבר עליו במשך הרבה זמן אחרי שהם הופקו, ואולי חשוב יותר – זה תוכן שגורם לצופים בו לשתף אותו בשמחה!

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך