כך הצליח אב לחמישה להפוך לרב-מכר כבר בספרו הראשון

לקראת צאת ספרו הראשון הוא חקר ומצא עשרה אנשים שנחשבו למומחים בתחום, חלקם יועצים שפרסמו ספרים בעצמם, והוא פיתח עשרים עצות יעילות שמיועדות לכל מי שנמצא במצבו. לפני חמש שנים הוא החליט שהגיע הזמן לכתוב את ספרו הראשון. היה זה סיפור על אב לחמישה ילדים שהוביל אותם ואת העסק שלו מאסון לצמיחה. באותו זמן הוא לא כתב אפילו מילה אחת על הנושא. כתיבת ספר נראתה לו כמו משימה גדולה מהחיים, וכמובן שהוא לא ידע מאיפה להתחיל. "איזה ספר זה צריך להיות?" שאל את עצמו, "ספר לעזרה עצמית? ספר זיכרונות? ספר על הורות? ספר מנהיגות? ספר עסקי? האם עלי לפרסם את עצמי? האם לנסות להשיג מו"ל? אולי יש אפשרויות אחרות?"

לאחרונה הוא השלים את המסע הארוך והמפרך בהצלחה שיווקית מרשימה. "מנהיג החבורה" הוא קרא לספר שהפיק ופרסם בעצמו ואפילו הגיע למספר 1 בין המהדורות החדשות של הספרים בקטגוריית "עזרה עצמית", של 'אמזון'. הנה כמה מהטכניקות בהן השתמש לאורך הדרך כדי לייצר ספר טוב שנמכר טוב.

התוכן הוא המלך

לפני שמחליטים לכתוב ספר כדאי לחשוב על מה יצא לקוראים מעצם קריאתו. על מנת לדעת דברים כאלה ספרו את הסיפור שלכם לחברים, למשפחה ופרסמו סיפורים מתוכו במדיה החברתית, כדי לבחון מה תהיה התגובה. הסופר שלנו, למשל, גידל חמישה ילדים בכוחות עצמו במשך 20 שנה. גירושיו שנמשכו חמש שנים הגיעו לבית המשפט העליון וכל זאת בזמן שניהל עסק עם 100 עובדים, והיה עליו להמציא את עצמו מחדש פעמיים כדי לשרוד. כשסיפר לאנשים את הסיפור שלו, שמע לעתים קרובות, "אתה צריך לכתוב על זה ספר". אם לא שמעת את זה, כדאי לשקול לשנות את הגישה, או אולי להבין שהספר שתכננת לכתוב אינו ראוי. העצה החשובה ביותר לפני שמגיעים לשאר, היא שעדיף לדעת זאת לפני שמתחילים.

מיתוג אישי

כדאי להתחיל ולבנות מותג אישי חזק וגלוי עוד לפני שמתחילים לכתוב את הספר. זה הולך להיות הנכס היקר ביותר שלך לזכייה בהערכת הקהל. המותג האישי יסייע לך למצוא את הקול שלך, יעזור למכור את הספר, לקבל ביקורות טובות ולזכות בתשומת הלב של העיתונות. הסופר שלנו התחיל לבנות מותג אישי חזק וראוי כשנה לפני שהתחיל לעבוד על הספר. כ-120 ימים לפני שחרורו לאוויר העולם הוא החל לחשוף בפני קהל היעד מידע על הספר שבדרך.

בלוגים

כתיבת בלוגים שרלוונטיים למותג האישי ולנושא הספר שלך היא הדרך הטובה ביותר למצוא את קולך הייחודי, להבין מה בדיוק ניסית להגיד לעולם, וכיצד המסר שלך מהדהד עם הקהל. מחשבות נראות שונה לחלוטין כשכותבים אותן בידיעה שאנשים יקראו אותן. לא סביר שהצלחה תגיע לפתחך אם לא כתבת כמה בלוגים בתור התחלה.

לחפש עזרה מקצועית

לקבל עזרה ממומחים לחיזוק המותג שלך, לחיזוק הקול שלך ולשיווק בכלל, זה רעיון לא רע בכלל. רק מאז שהחל לכתוב על אבהות חד-הורית לחמישה ילדים קטנים, על גירושין מרים, על נשים שחווה ועל התמודדות בעסקים, הבין הסופר שלנו כמה העזרה הזאת היתה חיונית. היה חשוב לו לא להישמע כמו אדם כועס או כמו גיבור על, ומומחי המיתוג שלו הכריעו בתהליך הזה. חישבו על אנשי המקצוע הללו כמו על אנשי סאונד בהופעת שירה, בה אתם מככבים בתור הזמרים. הדרך בה תישמעו ואיכות הסאונד חשובה לא פחות מהשיר.

סופרי צללים הם דבר אמיתי

אם, לאחר שכתבת 25 בלוגים, עדיין לא הרגשת שזה זה, תמיד אפשר לשכור סופר צללים מקצועי. אין בכך בושה. הם אפילו לא צריכים להופיע בתור שותפים לכתיבה אם מסכימים על כך מראש. הרי המילה "צללים" מופיעה בכינוי המקצועי בדיוק מהסיבה הזו – הם כותבים את הספר עבורך ו-ב-ש-מ-ך.

סוכנים ומוציאים לאור

לפני שבכלל כתב את הספר, הסופר שלנו הכין ביוגרפיה אישית מקוצרת, תוכנית שיווק, תוכן עניינים, וסיכום של כל פרק ופרק לדוגמה. הוא הגיש את כל העבודה הזו לתריסר סוכנים, וסוכן אחד החליט לאמץ אותו. הוא היה נפעם שזה הצליח לו. הסוכן הגיש את הספר לרבים מבתי ההוצאה הגדולים והקטנים, קיבל דחייה אחר דחייה, כולן עם תגובה דומה: "יש לך יופי של מותג אישי אבל הספר שלך לא מתאים לנו". בסופו של דבר, בהוצאה לאור קטנטנה, החליטו לאמץ את הספר ואחרי שישה חודשים של עבודה משותפת הודיעו שהספר לא מתאים להם, מ"טעמים משפטיים", וביטלו את החוזה. הפעם הוא היה פחות נפעם.

פרסום עצמי להצלחה

פרסום עצמי הוא הדרך הטובה ביותר עבור רוב מחברי הספרים בפעם הראשונה. כיום יש הרבה פלטפורמות מתאימות לפרסום עצמי, רק צריך לחקור ולהכיר אותן. הסופר שלנו פרסם את המהדורה הראשונה שלו בפלטפורמה שנקראת Bookbaby, אבל אחרי שלמד שזה לא מביא לו את התועלת הרצויה פרסם את המהדורה השנייה באמזון Createspace בכריכה רכה ובקינדל פרסום ישיר שיווק את גרסתו האלקטרונית (Ebook). היו לו חוויות טובות למדי עם כולם. Bookbaby נמצאה כפלטפורמה יקרה יותר לשימוש, אבל לפחות היא עושה את רוב העבודה בשבילך. Createspace נמצאה כפחות יקרה להדפסת ספרים. הם נותנים לך את כל השליטה על הספר שלך כולל את היכולת לעדכן במהירות את הספר ואת התמחור שלו. הסופר הירוק שלנו גילה שהחלק הטוב ביותר של פרסום עצמי הוא לשמור לעצמו יותר מכספי המכירות, ביחס לפרסום דרך מו"ל, ומאותו הרגע, רוב קידום הספר שלו נעשה במו ידיו במילא, אז למה אפילו לנסות ולהטריד את המו"לים המסורתיים?

לקדם, לקדם, לקדם

זה השלב בו שימוש במותג האישי החזק שבנית יבוא לביטוי משמעותי. ברגע שידעת מתי הספר שלך יתפרסם, צריך להתחיל להשתמש בכל הערוצים החברתיים שעומדים לרשותך כדי להוציא את החדשות החוצה. מיילים, וידאו חי ואפילו הופעות בפודקאסטים רלוונטיים כדי, פשוט, לומר לכולם שהספר שלך תכף יוצא. רעיון טוב נוסף הוא להגיע לחנויות ספרים מקומיות ולתכנן אירוע חתימות על הספר במועד שחרורו. כדאי גם לחפש מקומות ציבוריים רלוונטיים לנושא הספר ולראות אם יאפשרו לך לדבר עם הקהל על הספר ועל תוכנו.

כדאי להיות נחושים כי סביר להניח ששבועות רבים, ואולי אפילו חודשים יחלפו עד שהספר יגיע לאנשהו, וחשוב לדעת שזו משימה קשה לפחות כמו כתיבת הספר עצמו.

ביקורות הספרים של אמזון

ידוע כי יותר ביקורות ב'אמזון' שוות לשיפור אלגוריתם הקידום ולכן ליותר מכירות. יש האומרים שמספר הקסם הוא 50 ביקורות ויש האומרים שצריך להגיע ל-100. אם קדמת את הספר שלך היטב לפני שהגיע לאמזון, ככל הנראה יופיעו באמתחתך כמה ביקורות אורגניות, כלומר הקוראים יכתבו ביקורות משלהם בלי כל קידום 'אמזוני'. עם זאת, מי שירצה להגיע אל יעד ה- 50 או 100, יצטרך ממש לבקש ביקורות, בזו אחר זו, שוב ושוב. לשם כך מומלץ להשתמש במותג האישי שבנית כדי לבקש מאנשים פרטיים לקנות את הספר ולהעביר עליו ביקורת.

כך הצליח אב לחמישה להפוך לרב-מכר כבר בספרו הראשון

הסופר שלנו עשה בדיוק את זה. הוא בילה כל יום בניסיון להגיע אל מישהו שחשב שיוכל ליהנות מהספר. בגלל שכבר היתה לו כמות עוקבים נאה ברשת החברתית, הצליח להוסיף בממוצע שלוש ביקורות בכול יום, כבר בחודש הראשון לשחרור הספר. זה תהליך שלא נגמר וצריך להמשיך בו לאורך כל חייו של הספר, אם רוצים שמכירותיו תמשכנה.

תרימו מסיבה

הסופר שלנו ממליץ לתכנן מסיבת השקה לספר, עם יציאתו לאור. זו דרך נהדרת ליצור עניין בספר, אולי אפילו לקבל תשומת לב עיתונאית כלשהי, ולחבר את הקהל אליך ואל הספר שלך באופן בלתי אמצעי. מסיבת השקה שכזו היא השקעה כספית משתלמת כי היא מושקעת בקידום, לכל דבר ועניין. יתרה מזאת, אם יצרת מספיק עניין בספר שלך, יתכן שימצא למסיבת ההשקה ספונסר.

במסיבת הספר של הסופר שלנו השתתפו מעל 75 אנשים, הוא חילק בה 100 ספרים, ושבועות אחר כך משתתפיה המשיכו ליצור איתו קשר בנוגע למסיבה ולספר. המסיבה הזו גם יצרה עבורו קשרים אישיים עם כמה מהנוכחים, וסיפקה לו הזדמנות נוחה לבקש מהם באופן אישי להעביר ביקורות טובות על הספר ב'אמזון' ובמקומות אחרים. אחרי הכל, הרי הוא קרע את התחת כדי להגיע למקום הזה, והמסיבה היתה מעין פרס ראוי עבור המאמצים שלו.

אחרי כל הנאמר לעיל, קל לראות שכתיבת ספר והפיכתו לרב-מכר היא לא משימה קלה. זו משימה כבדה שדורשת חשיבה יצירתית, כישורי כתיבה מעולים, בניית מותג אישי ועבודה קשה, אבל זו משימה בהחלט אפשרית. כל אחד ואחת שבאמת רוצים את זה, יכולים לעשות את זה בעצמם, רק לפני כן צריכים לשאול את עצמם שאלה אחת חשובה: "עד כמה אני רוצה את זה?!"

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית