כתיבת מאמר טיעוני – שלב אחר שלב

אם אי פעם שאלת את עצמך למה חלק כותבים מאמרים מצוינים בזמן שאחרים נכשלים במשימה כבר בהתחלה, מחכה לך פה תשובה מפורטת. למעשה לא קשה לענות על השאלה זו. אם ברצונך לכתוב מאמר טיעוני מצוין ומקצועי, עליך לספק ראיות תומכות שונות, להציג עובדות מדויקות ולהשתמש בהיגיון בכדי להבהיר את עיקרי הדברים. אבקש להדגיש שאין לטעות ולהשתמש רק בדעות, ברגשות ובחוויות אישיות, אלא אם המטרה שלך היא לאבד אמינות…

אבקש להבהיר עוד דבר אחד לפני שמתחילים. ב"מאמר" אני מתכוון לכל טקסט שמטרתו לשכנע. לא בהכרח מאמר אקדמי, או מאמר באתר… זו יכולה להיות פסקה או שלוש במדיה החברתית, זה יכול להיות כל רצף מילים עם התחלה, אמצע וסוף, שמטרתו להעביר מסר ולהשפיע על הקוראים באופן כלשהו.

עכשיו אפשר להתחיל.

לפניך הצעדים שכדאי לעבור, שלב אחר שלב, בדרך לבניית מאמר מלא בטיעונים טובים ומשכנעים:

מחקר מעמיק

לא להיבהל. לא מדובר במחקר אקדמי. אבל ידע מעמיק הוא בהחלט הדבר הראשון שעליך לעשות לקראת כתיבת מאמר מלא בטיעונים מקצועיים. ברגע שהמאמר שלך מבוסס על ידע שכזה, יש באפשרותך "להכריח" את קהל היעד שלך להסכים איתך לחלוטין. ברגע שיש לך שליטה בנושא עליו כתבת, זה ניכר בכתיבה. אם עדיין אין לך את השליטה הנדרשת, כדאי מאוד לפנות לאינטרנט, לספרים, למגזינים או לכל משאב אחר שימלא אותך בידע ובעובדות. כעת כל שנותר הוא לקבוע עמדה, ולהתחיל לטעון את טיעוניך.

כתיבת 'תוכנית מתאר' למאמר

די מאתגר לארגן את מחשבותיך באופן הגיוני מבלי לכתוב סוג של 'מתאר חיבור', למעט עבור כותבים וותיקים ומנוסים שמוחם פועל כך אוטומטית. לא כדאי להתעלם מהשלב הזה מכיוון שזרימת החיבור/מאמר שלך תלויה במתווה טיעונים. בניית המתווה הוא שלב מושלם להתחיל להעלות את הטיעונים שלך. כדאי לוודא שלמתווה שלך יש כמה רעיונות עיקריים עליהם יסתמך המאמר ולפחות כמה טיעונים שמפריכים את הטיעונים שכנגד.

כתיבת מבוא למאמר

החלקים המרכזיים של המאמר הטיעוני שלך הם החלקים שפותחים ומסיימים אותו. תשומת הלב של הקוראים שלך נלכדת בחלקים הללו. אם כותבים אותם נכון, קל הרבה יותר לעורר עניין בקרב הקוראים. החלקים הללו יסייעו לקוראים להחליט אם הם ממשיכים לקרוא את המאמר שכתבת או זונחים אותו. צריך לנסות להציג את הפתיחה ואת הסיום באופן הכי טוב שאפשר.

לכן, במאמר שלך חשוב שתהיה מינימום פיסקת מבוא מרתקת אחת. אם החיבור שלך גדול ממדים, אפשר לכלול כמה פסקאות, אבל גם בכל כמה פסקאות פתיחה כדאי שהראשונה תהיה החזקה ביותר. אפשר להתחיל עם סוג של הסבר לקוראים למה הנושא רלוונטי. אפשר פה גם להסביר לאנשים את עמדתו של הצד השני בנושא, על ידי הצגת מידע רקע מפורט. כדי ללכוד את הקוראים יש כותבים שפותחים את החלק הזה בבדיחה, עובדה מפתיעה או ציטוט רלוונטי לנושא. עם זאת, לא כדאי לשכוח שסוף המבוא חייב לכלול טיעון שמחבר לשאר המאמר, כדי ליצור קשר חשוב בין החלקים.

החלקים הבסיסיים שמרכיבים כל מאמר טיעוני טוב: פורמט שאלה ותשובה, מפת דרכים/מתווה מאמר, תזה בת שלושה חלקים, גוף המאמר.

החלק בו כוללים את הטיעונים המרכזיים שתומכים בדעתך נקרא 'גוף המאמר'. אם ברצונך לגרום לקהל להסכים אתך, עליך לספק הסבר מלא לדעתך בגוף המאמר.

לשם כך יש לוודא ש'גוף המאמר' כולל: מספיק עובדות וסיבות תומכות, עמדות מנוגדות והתנגדויות לדעתך (כדי לספק ראליזם ולשכנע יותר), מסקנות וסיכום חזק.

כאמור מקודם, כדאי לוודא גם שפסקת הסגירה שלך עוצמתית. הייתי אומר שהיא אפילו חשובה יותר מפסקת הפתיחה. לשם כך יש לוודא, בין היתר, שפסקת הסיום הזו מתמזגת עם גוף המאמר ויש לספק הסבר משכנע לסיבות בגללן יש לקבל את דעתך ואת טיעוניך. לשם כך כדאי לנסות ולהמחיש עד כמה הרעיונות שלך מעשיים בזמן אמת.

הגהה

לאחר שנכתב תוכן המאמר הטיעוני שלך, עליך להגיה את הכל בתשומת לב רבה. זה החלק הסופי והמהותי של כל מאמר טיעוני. רבים מהכותבים שקועים בכתיבתם כל כך עד שהם שוכחים לחלוטין לבדוק את הטעויות שנעשות כמעט בכל טקסט בו יש יותר מחמש מילים. למה זה חשוב? כי כשאנשים נתקלים בטקסטים מלאים בטעויות כתיב, כתב, פיסוק והגהה מרגיזות, הם פשוט רוצים להפסיק לקרוא.

ישנן שתי דרכים בדוקות לבצע הגהה טובה. הראשונה היא להדפיס את מה שכתבת ולקרוא מהדף. השנייה היא לתת לחבר/ה לקרוא את מה שכתבת ולהעיר הערות. כשהמאמר סופר חשוב יש גם מי שפונים לעורך מקצועי.

סיכום

כתיבת מאמר טיעוני טוב לוקחת זמן ואנרגיה. לכן, אם נתקלת בקושי, מומלץ לקחת פסק זמן ולהתחיל מחדש את העריכה הסופית ברגע שתחושת רעננות ממלאת אותך מחדש. אלו רגעים בהם הפתעה של ממש עשויה למלא אותך, כי כשניגשים מחדש לטקסט שנכתב בעייפות מגלים כל כך הרבה דברים שלא רואים קודם. כדאי לשים לב תמיד לפרטים הקטנים, לקחת את הזמן שלך ולא למהר.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך