כתיבת תוכן SEO מקדם אתרים VS קופירייטינג – האם יש הבדל?

היתכן שהמונח 'קופירייטינג SEO' הוא המצאה? האם הכוונה ל'כתיבת תוכן SEO'? האם יש הבדל ביניהם? האם זה בכלל משנה?

שאלות כאלה צצות מדי פעם בפעם במה שמכונה 'קהילת ה-SEO', קבוצה בלתי מוגדרת של אנשים שתפרנסים מקידום אתרים ודפים ברשת על פי מילות מפתח, וגם אז אני בספק אם המונחים הללו בעלי אחיזה במציאות. אז נתחיל מהעובדות – יש הבדל בין שני המושגים וזה אכן משנה, מכיוון שמדובר בשני סוגים של כתיבה ושניהם יכולים להביא תוצאות שונות מאוד לעסקים.

ולפני שמתחילים – לאלה מכם שלא בטוחים בכלל מה זה SEO, הנה לינק לויקיפדיה

אפשר להתחיל? יופי.

שני סוגי כתיבה שיווקית עם תוצאות שונות: גם כתיבת תוכן SEO וגם קופירייטינג קשורים לפעולה פשוטה אך מורכבת – הנחת המילים הנכונות על הדף. יחד עם זאת כל אחת מטכניקות הכתיבה הללו משרתת מטרה שונה, אם כי לא שונה לחלוטין. האבחנה ביניהם חשובה מכיוון שהיא עוזרת לך לקבוע איזו שיטה נדרשת לך בכדי להשיג את התוצאות הרצויות. בלבול בין השניים, או שילוב לא יעיל שלהם עלול להוביל לתוצאות חלקיות או חסרות. לכן כדאי לקחת בחשבון את ההבדל ולהכיר בו על מנת לבחור את השיטה (והכותבים הנכונים) לפרויקט שלך.

מה ההבדל בין 'כתיבת תוכן SEO' ל'קופירייטינג רגיל'? הנה התשובה האולטימטיבית בכתיבת תוכן SEO המטרה העיקרית היא לייצר תנועה אורגנית דרך מנועי החיפוש אל האתרים או הדפים המקוונים שלך. בקופירייטינג המטרה העיקרית היא להמיר תנועה קיימת ללידים ולמכירות. האחד הוא ה'מוביל הארצי', השני הוא הברז.

נשאלת השאלה האם כתיבת תוכן וקופירייטינג יכולים לבצע את שניהם? בהחלט יכול להיות, אבל לא בטוח… האם יש לי תשובה קצת יותר החלטית לשאלה הזו? שאלה טובה, כי ההבדל באמת מסתכם בתשובות לשאלות כמו 'מה מנסים לעשות?' ו'איזו שיטה עושה את זה טוב יותר?'

לכן עדיף לקחת בחשבון את המטרה המיידית והסופית של הפרויקט שלך, ואז למצוא כותבים שיכולים להשיג את המטרות.

נשאלת עוד שאלה – האם יש דבר כזה 'קופירייטינג SEO'? אם כתיבת תוכן SEO וקופירייטינג שונים זה מזה, מאיפה "קופירייטינג SEO" הגיע? המונח 'קופירייטינג SEO' הוא המצאה שנובעת מאי הבנה של מונחי היסוד, ולמעשה תוצאה של מומחי SEO רבים שמבלבלים בין שני סוגי הכתיבה.

כראיה – לאחרונה נערך סקר בקרב מומחי SEO בקבוצת פייסבוק כלשהי, שנשאלו "כתיבת תוכן SEO לעומת קופירייטינג SEO: האם יש הבדל?" והתקבלו כמה תשובות שונות מאוד: כמה מקצועני SEO אמרו ששני סוגי הכתיבה הם זהים, אחרים אמרו שאלו שתי טכניקות שונות לחלוטין וחלק ענו שיש חפיפה ביניהן. בסך הכל לא נרשמה הסכמה ובעיקר אף אחד לא באמת ידע להסביר מה זה לדעתו 'קופירייטינג SEO' והאם הדבר הזה בכלל קיים.

אז ראשית נכיר בפני המציאות – המושג קיים ומחפשים אותו בגוגל. מכיוון ש'קופירייטינג SEO' הוא מונח בו הענף משתמש, אין פלא שהוא הפך למילת מפתח שמחפשים אותה לא מעט. למעשה אם תבדקו בגוגל על פי 'חיפוש אזורי ארה"ב' תגלו שמחפשים אותה כ-880 חיפושים בחודש, מעט לפני המושג/מילת המפתח 'כתיבת תוכן SEO' שמחפשים כ-770 פעמים בחודש.

אנשים משתמשים בבירור במונח הזה כדי למצוא שירותי תוכן ברשת, רק שמעטים מבינים בדיוק מה הם מחפשים. לכן, כל כותב תוכן חכם שכותב SEO, או סוכנות תוכן SEO צריכים להתמקד בקידום המושג 'קופירייטינג SEO' כדי למשוך יותר תנועה לאתרים שלהם.

כאמור, כוונת החיפוש מאחורי מילות המפתח הללו מעט מטושטשת. האם בכתיבת המושגים האלה אנשים באמת מתכוונים לחפש שירותי תוכן לאתרים? פוסטים לבלוגים? קופירייטרים לכתיבת דפי מכירות או דפי נחיתה? טקסטים למודעות פרסום? קשה לדעת.

למשל, ככותב תוכן וקופירייטר בעצמי, אני מקבל שאילתות מלקוחות שמעוניינים ב-SEO ובקופרייטינג למודעות פייסבוק, לטקסטים במדיה חברתית, לניסוח דפי מכירה וכו'. פרויקטים כאלה אמנם כוללים תוכן, אך הם אינם בהכרח כוללים טקסט שמיועד לקידום אתרים. במקום זאת, הם דורשים קופי למכירות, מסרים חדים ומחודדים שמצליחים לשכנע – דבר שעשוי להיות מחוץ למחלקה של כותבי תוכן SEO.

בעוד ש'קופירייטינג SEO' הוא מונח באוצר המילים של תעשיית ה-SEO, חשוב להבדיל בין כתיבת תוכן SEO לקופירייטינג, כי השיטה שתיבחר צריכה להיות המתאימה ביותר למה שמנסים להשיג בעזרת התוכן. וברגע שמבינים את ההבדל אפשר לשכור את סוג הכותב הנכון כדי לבצע את העבודה הנכונה.

וכדי לעזור לך להבין את הנושא עד הסוף הנה תשובות לשתי שאלות החשובות ביותר – מתי כדאי לשכור כותבי תוכן SEO ובמה הם מצטיינים, ומתי לשכור קופירייטרים חריפי לשון ומחודדי עט – ובמה הם מצטיינים.

מתחילים.

מתי לשכור כותבי תוכן SEO?

שוכרים כותבי תוכן SEO כשרוצים למשוך יותר תנועה אורגנית לאתר או לכל דף מקוון באמצעות תוכן איכותי, שמותאם למילות המפתח שנדרשות למטרות. כותבים כאלה אמורים לדעת לשלב את מילות המפתח שדרושות לך באופן אינטואיטיבי, אינפורמטיבי ומשכנע. עם זאת, הם לא בהכרח יודעים לכתוב חד מספיק כדי לייצר המרות של גולשים ללקוחות, כי רבים מהכותבים הללו באים מעולם קידום התוכן הטכני, ופחות מעולם הכתיבה היצירתית והאינטואיטיבית.

סוגי פרויקטים של כותבי תוכן מקודם SEO: כותבי תוכן SEO מתמודדים עם סוגים ספציפיים של פרויקטים, שבדרך כלל יש להם מטרה סופית אחת – להגדיל את התנועה האורגנית. לפעמים המטרה יכולה להיות גם לעודד יותר לחיצות על קישורים שמובילים לאתר/דף שלך. למשל, הם מטפלים בכתיבת פוסטים בבלוגים אחרים לשם קידום האתר, בדפי שירות ידידותיים לקידום האתר ובדפי נחיתה מסוג PPC.

כל כותב תוכן או סוכנות SEO הם קצת שונים. הם עשויים לקחת על עצמם פרויקטים נוספים לכתיבת תוכן כמו כתיבת פוסטים כללית בבלוג (לא למטרות קידום אתרים), כתיבת פוסטים ברשת המדיה החברתית, ספרים אלקטרוניים או אפילו כתיבת תסריטים.

אם דאגתך העיקרית אינה קשורה בהזרמת תנועה נוספת של גולשים אל דפיך, אלא בהמרת התנועה למכירות, שכירת קופירייטר למכירות היא הפתרון.

מתי לשכור קופירייטר רגיל? הפתעה! למעשה ישנם סוגים רבים ושונים של קופירייטרים, בדיוק כמו שיש הרבה סוגים של פרויקטים לכתיבה. כדי לרדת לסוף דעתי די לחשוב על הפלטפורמות השונות לכתיבה שיווקית (קופירייטינג) שקיימות שם בחוץ, כמו מודעות גוגל, מודעות פייסבוק, דפי נחיתה, פוסטים במדיה החברתית, כתיבת פרסומות ל'פרינט', מודעות שלטי חוצות, דפי מכירות, דפי מוצר – והרשימה עוד ארוכה.

בחירת הקופירייטר שלך צריכה להיות קשורה למטרתך העיקרית – להמיר תנועה למכירות, 'לידים' או הפיכתם ללקוחות. תנועה זו עשויה להיות אורגנית, אך היא עשויה להיות גם תנועה במדיה חברתית, תנועה של לחיצות על מודעות בתשלום, תנועה ישירה וכן הלאה.

לכן כדאי לשכור קופירייטר שמתמחה בסוג הפרסום המדויק שדרוש לך ויודע כיצד להמיר את סוג התנועה הספציפי הזה. לדוגמה, קופירייטר שמומחה במודעות פייסבוק עשוי לא להבין מספיק בכתיבת פלייר או להפך.

בדרך כלל ניתן למצוא קופירייטרים מיומנים על ידי חיפוש בגוגל אחר סוג הקופי הספציפי שמחפשים. עם זאת, פרויקטים מסוימים יכולים להיות כל כך נישתיים עד שקשה למצוא קופירייטרים שמתאימים בדיוק למה שצריך. במקרה כזה ניתן לחפש קופירייטר טוב באופן כללי ולבחון אם הוא מנוסה דיו בסוג הפרויקט הספציפי שנדרש לך.

כדאי לזכור – ההצלחה של כל קמפיין שיווקי תלויה (בעיקר) ביכולתו של הקופירייטר לכתוב טקסט מכירתי שמוביל להמרות. התהליך שקופירייטרים שכאלה צריכים לעבור כולל עריכת מחקרי שוק (שבדרך כלל הלקוח/ות מספק/ים להם), כתיבת טקסט חריף שמהדהד עם קהל היעד, ובכלל זה קריאות לפעולה שמפתות משתמשים לבצע רכישה.

מקווה שהבנת את ההבדל.

רק חשוב לדעת דבר נוסף – בישראל הקטנה כולם עושים הכל, בלית ברירה ולשם צרכי פרנסה. לפעמים זה טוב ולפעמים זה רע. הנישות הללו יכולות לשמש כפרנסה רק במדינות גדולות יותר מאיתנו, בהן מגוון הלקוחות, הפרויקטים ומספרם עולה בהרבה על השכונה הטכנולוגית שלנו.

שיהיה לכולם בהצלחה!

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך