כתיבת תסריט לווידאו שיווקי בשלושה צעדים

54% מהנשאלים (הלקוחות הפוטנציאליים שלך) רוצים לראות סרטונים של המותגים האהובים עליהם, כך עולה ממחקר של 'הבספוט' (HubSpot), פלטפורמת שיווק ומכירות בעלת שם שבדקה את היעילות של תכני וידאו במאמצי השיווק. בסוף שנת 2007 מחקר נוסף גילה את סוגי התוכן שצרכנים רוצים לראות:

ניוזלטרים (מספר שתיים ברשימה אחרי ווידיאו), תמונות, מאמרים בבלוגים היו כמעט במקום האחרון ותוכן PDF היה אחרון ברשימה.

אם כן אין להתפלא שרוב התכנים של חברות שמכבדות את עצמן יכילו קטעי וידאו מוטבעים או קישורים לסרטונים. זו המציאות – וידאו עובד כאסטרטגיה שיווקית מוכחת. כמובן, זה לא בדיוק חדשות מסעירות עבור כל משווק או בעל עסק בן יומיים ומעלה…

תוכנות עריכת וידאו ידידותיות למשתמשים וניידים עם מצלמות איכותיות הפכו את יצירת סרטוני הווידיאו לעניין פשוט מאי פעם. כיום באמת פשוט ליצור קטעי וידאו מעולים בשברירי דקות, במיוחד ביחס לימי קדם. כיום מצלמים, גוררים את הקטעים הרצויים בתוכנת עריכה ידידותית והיא כבר מסייעת לך ליצור את הסרטון. הכל בשיטת 'גרור ושחרר'.

אבל עדיין לא יצרו את התוכנה שמייצרת עבורך את התסריט באופן אוטומטי, למרות שגם זה רק עניין של זמן.

"איך עושים את זה?" יופי ששאלת. לפני שמתחילים חשוב להבין שרק בגלל שיש כאן רק שלושה שלבים, זה לא אומר שמהיר או קל להשלים אותם.

יצירת תסריט וידאו – שלב 1:

יש להתחיל עם סיכום קצר של מה שרוצים להשיג בווידאו. מהי מטרתו הסופית? האם המטרה היא לגרום לאנשים לקנות את המוצר שלך? אולי להוריד איזה מדריך או תוכנה שפיתחת? אולי בראש סדר עדיפויותיך עומדת השאיפה שיקראו את הבלוג שלך או את הפוסט הספציפי שהעלית? מטרותיך יכולות להיות באמת פשוטות, כמו שגם הווידאו לא חייב להיראות או לעלות מיליון דולר, אבל ברגע שיש לך מטרה ברורה יש לעבור לשלב 2.

יצירת תסריט וידאו – שלב 2:

אוקיי, זה הצעד המשמעותי מבין השלושה. בזמן שכתבת או ציינת לעצמך מהי המטרה של הווידיאו, יתכן שכבר התחילו לעלות לך רעיונות בנוגע לקהל היעד ומה יקרה בסרטון. ואסביר למה זה כל כך חשוב – ברגע שיש לך מושג… סליחה, אשכתב את עצמי – ברגע שברורים לך הפרטים החשובים הללו אפשר כבר להתחיל לכתוב את התסריט לסרטון. אפשר לעשות את זה בסגנון שיחה עם חבר/ה. אם תכננת שבסרטון יככב קולו של קריין או קריינית (אולי זו את או אתה), יש לכתוב את הטקסט כמו שיחה עם חבר/ה על איך המוצר עובד, או כמו הסבר פרונטלי ללקוחות.

הנה אחד מסרטוני הווידיאו הקסומים, אבל למרות שהוא מאוד ויזואלי, שלא תחשבו שלא יצרו לו תסריט מפורט לפני שהתחילו לצלם

עליך לכתוב כל מילה שתאמר בווידאו. אל דאגה – זה לא אומר שאי אפשר לצאת מגבולות התסריט מאוחר יותר, אפילו במהלך ההקלטה, אבל זה אומר שכל מילה שתכננת שתאמר צריכה להופיע על נייר התסריט, כך שניתן יהיה לקרוא את זה בקול רם בשלב השלישי. על ידי כתיבת כל מילה מקבלים מושג על כל מיני בעיות שעלולות לצוץ בסרטון עצמו, כמו למשל כמה קל לפטפט יותר מדי, עד שהסרטון מאבד מקסמו. זה לא הזמן לעריכות מיותרות, פשוט לכתוב כאילו מדברים עם חברים שמתלבטים אם לקנות את המוצר או את השירות שלך.

למתקשים אציע פורמט אפשרי לכתיבת תסריט מלווה בקריינות. זה הולך ככה:

                              קריינות                                הוראות בימוי
"אורות! מצלמה! אקשן! חכו רגע… אנחנו באמת מוכנים לצלם?" טקסט נע על המסך מציג את המילים: "אורות! מצלמה! אקשן!"

תסריט קצר, אפילו בן דף אחד, יכול לעזור להניע את מיצי היצירתיות שלך לפני הצילום. המתלבטים יכולים לבצע חיפוש Google עבור מושגים כמו "תבנית תסריט וידיאו". אם יבצעו זאת בעברית ואפילו יותר באנגלית, ימצאו מגוון רחב של מידעים ומסמכים בחינם, שייעזרו להם לקבל מושג רחב יותר אודות התסריט ובנייתו.

יצירת תסריט וידאו – שלב 3:

זה הזמן לקרוא את מה שכתבת בקול רם, עם טיימר ביד, כדי לוודא שהרעיון והמציאות משתלבים. ייתכן שיהיה כדאי לך לעשות את זה על יבש כמה פעמים, שכן ככה תתחיל עריכת התסריט שלך ותתרחש התקדמות אל עבר התאמת המטרות למציאות. פה גם אמורים להתווסף רעיונות לכיוונים ויזואליים-חזותיים ודגשים למהלך הצילום. כך פועלים יוצרי סרטוני וידיאו מקצועיים, בכל פעם שהם מבקשים ליצור תוכן שיווקי מצולם.

אם זה נשמע לך מסובך אז אני לוקח אחריות על כך – זה ממש לא בשמיים. תהליך כזה יכול להיות קצר ומתוק עבור רוב מי שינסו את זה בדיוק ככה. למתכננים ליצור וידאו ארוך יותר, נאמר של 5 דקות ומעלה, סביר להניח שבתהליך יהיו מעורבים הרבה יותר פרטים מאשר הפוסט הזה יכול לכסות.

דרך אגב, אם לאורך קריאת הפוסט הזה חשבת לעצמך שתהליך יצירת הסרטון בפועל, כמו למשל להחזיק את המצלמה ולצלם את הווידיאו, נמצא מחוץ לכישורי הידיים הרועדות שלך, אז כדאי לבדוק את מייצבי התמונה היעילים והלא יקרים שנמכרים כיום ברשת. הנה דוגמה לאחד אבל יש עוד רבים אחרים.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך