לא צריך להיות "סופר" כדי לכתוב ספר מקצוע

פרסום ספר מקצוע תמיד היה סימן למומחיות מקצועית או אישית. כך זה עד היום. יש לכך סיבה הגיונית – מאחר שכולנו יודעים שכתיבת ספר היא עבודה מורכבת שאורכת זמן רב, יש לנו נטייה להאמין שהמוציאים ספרים הם אומנם מומחים בתחומם. אבל האם זה באמת צריך להיות כל כך קשה? לא בהכרח. אספתי לכאן שלושה מרכיבים אסטרטגיים שיאפשרו לך לכתוב את ספר המקצוע שלך, באופן רציף, עד הוצאתו לאור.

  1. להפוך את הכתיבה לטקס דתי ולהקדיש לה 15 דקות ביום:

בואו ננסה לשוות בדמיוננו שתי אפשרויות לבחירה: להשקיע יום אחד בשבוע לכתיבת הספר שלנו, או להשקיע 15 דקות בכל יום לכתיבתו. מה תהיה בחירתך? יש כל כך הרבה סיבות טובות לפתח את הרגל 15 הדקות הזה. ראשית הוא מבטל כל תחושת פחד בנוגע לכתיבה. אחרי הכל, 15 דקות זה כל מה שנדרש לך כדי להעלות איזה פוסט לרשת, לכתוב משהו בבלוג, או לטפל בכמה מיילים. לא רק שזה לא מפחיד – המבקר שחיי בתוכך ולא נותן לך מנוח על כך שהכתיבה לא מתקדמת, יצא להפסקה מתודית ויאפשר לקול היצירתי שבך לקבל מנת חמצן.

15 דקות ההרגל הנהדר הזה גם יחסכו ממך דחיינות. הרי יש לך רק 15 דקות, לא יותר, אז אם המידע עומד לרשותך ניתן לצלול ישר לתוך הכתיבה (אם המידע לא עומד לרשותך כדאי לקרוא את סעיף 2). אנשי מקצוע וסופרים בפוטנציה רבים שאני פוגש, מרגישים אשמה על כך שהם לא מוצאים די זמן לכתוב את הספרים שלהם. זה הפתרון. רבע השעה הזו, שהקצית לעצמך בקנאות דתית, תמיד תיתן לך תחושה של התקדמות.

  1. לאגור ידע עם בני משפחה וחברים:

לא צריך להיות נעולים במערה כדי להוציא ספר מקצוע. ה"שבט" שמקיף אותך הוא צוות התמיכה שלך. הצוות הזה יכול לעשות הבדל עצום בכל הקשור למהירות בה הספר שלך יראה אור. לרשת האנושית שמקיפה אותך אין תחליף בכל הנוגע לרכישת ידע, להעלאת רעיונות ולחקירת נושאים שדורשים העמקה.

על רקע כמות הנתונים שהעולם מייצר בכל יום וכמות הידע שרק מחכה לחשיפה ברשת, אפשר בקלות להישאב לתוך מחקר כלשהו ולאבד כיוון. גרוע מכך – כמות הידע הזו עלולה לגרום לתחושת בורות, גם אם חקירתך תמשך לנצח. זה לא מצב בריא כשכותבים ספר. הוא לא יתקדם ככה.

לעומת זאת, ארוחת צהריים עם חבר, בן משפחה או קולגה, שיכול להעמיק את הידע שלך בתחומים שחסרים לך, עשויה לחסוך לך ימים של ספק ושבועות של "תקיעות". נאבקת עם פרק? שיחה עם הקרובים לך תאפשר לך "לדבר את הבעיה" בקול רם ויכולה לעשות עבורך ניסים. כך יהיה לך קל יותר לבנות דעות, לעצב מחשבות ולרכז מידע חסר שיהפוך, במהלך 15 דקות הכתיבה היומיות שלך, לטקסט משמעותי בספר.

  1. להבין מה עומד בדרכך:

יש לי משהו חשוב להבהיר לך: יש לך מספיק זמן לכתוב. כן. יש לך. השאלה היא איך ארגנת אותו וכמה מהזמן שלך מוקצה לכתיבה. עוד דבר חשוב להבין: יש לך מספיק ידע כדי להפוך בפעם הראשונה בחייך לסופר (או בפעם השלישית). כל ה"אין לי זמן" ו"אין לי מספיק ידע" הם לא יותר מאשר תירוצים נפוצים. עדיין לא פרסמת את הספר שלך כי יש משהו, שנדמה לך שהוא גדול יותר ממך, שעומד בדרכך. זה יכול להיות פחד, זו יכולה להיות אמונה מגבילה וזה יכול להיות חוסר ביטחון. לכל איש ואשת מקצוע יש ידע מספיק או מומחיות ייחודית ששווה הוצאה לאור. השאלה היא רק אם יש די רצון וכושר ארגון כדי להפוך את הידע הזה לספר.

כתיבת ספר היא פרויקט גדול, באמת גדול, אבל כל מה שאני מציע לך לעשות הוא להתחיל בקטן. ראשית לארגן את הידע שלך, אחר כך לארגן את לוח הזמנים שלך ולבסוף להסיר כמה מחסומי ידע עם חברים, בני משפחה וקולגות. עשית את זה? יש מוכנות לכתיבה. רק 15 דקות ביום – כל יום. צעד אחר צעד. ועוד דבר, יש היתכנות לא רעה שהמקפידים על כך ירגישו צורך להודות לי בסוף התהליך על הפוסט הזה. פשוט כי יהיה להם ספר.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית