לכתוב ספר במחברת מצמצם את הסחות הדעת למינימום האפשרי

רוצה לכתוב את ספרך מהר יותר? סופרים ממליצים לכתוב אותו על דף, ממש דף אמיתי וריק. הם טוענים שלמלא את הדף במשך 5 דקות, אפילו בשטויות, יקדם את הספר שלך הרבה יותר מאשר לגלול את טוויטר, אינסטגרם או פייסבוק במשך חצי שעה ברציפות, ולקוות שהמוזה כבר תגיע.

את הטכניקה הזו אסביר מיד, אבל לפני כן חשוב להבהיר שהפוסט הזה נועד לעזור לך להתרכז בכתיבת הספר שלך, משימה שכותבים רבים מוצאים שהיא אחד האתגרים המרכזיים בדרך להשלמת הפרויקט.

כדי להימנע מהסחות דעת שמגיעות מהטכנולוגיה המודרנית, יש שבוחרים לכתוב את תחילת הספרים או הפרקים שלהם ביד, עם עט, על דף, כמו פעם… זה כמובן איטי יותר מהקלדה, אבל השימוש במחברת ועט פיזיים מתברר כרעיון מעולה לכתיבת ספרים מכמה סיבות:

1. זו שיטה שמצמצמת את פוטנציאל הסחות הדעת. אין אינטרנט פירושו אין YouTube, אין מדיה חברתית, אין התראות דוא"ל או חדשות שקופצות ללא הרף על מסך המחשב.

2. אי אפשר למחוק את הכל בהינף עכבר. במקום לבזבז שעות על כתיבה חוזרת ונשנית, ומחיקה בקלות רבה מדי, שימוש בעט מכריח אותך להמשיך ולהתקדם, ובכך מגביל את הסיכוי להיתקע על פרטי פרטים קטנטנים.

3. יש באפשרותך לראות את התקדמות ספרך במו עיניך. רבים טוענים שכתיבה ב- Google או ב- Word Doc יכולה להיות מתסכלת – בכל פעם שמסיימים לכתוב דף, אחר מופיע ממש מתחתיו. אי אפשר להגיע לקצה או לראות את האור בקצה המנהרה, כמאמר הפתגם. יש מחברים שטוענים כי הרבה יותר מספק לדפדף בין דפים אמיתיים שכתבו, או למלא מחברת שלמה ומשם להמשיך לכתיבת ספר שלם.

4. כתיבה בכתב יד לא אומרת שאין גיבוי של טקסטים ורעיונות במחשב. למעשה יש יותר מזה – ניתן לבצע את סבב העריכה הראשון כבר כאשר מזינים למחשב את הטקסטים שנכתבו בכתב יד.

ניל גיימן

הסופר הבריטי ניל גיימן מעדיף גם הוא לכתוב את ספריו בשיטה זו, גם אם זה אומר שיכתבו לאט יותר. הוא מספר שספרים שכתב ולא סיים כשנות העשרים לחייו נכתבו לאחרונה מחדש בידו עם עט נובע ומחברת גדולה. "כדאי לגלות איך הכתיבה ביד משנה את הראש. מצאתי שזה באמת עשה את ההבדל, ככה צמצמתי מילים מיותרות, חישבתי את דרכי מחדש במשפטים הבאים וכתבתי פחות בצורה טובה יותר. כשהקלדתי את זה, הספר הפך לדראפט שני אמיתי מאוד, כולל חלקים פחות מוצלחים שנעלמו או השתנו. גיליתי שנהניתי מאוד להתעסק עם עטים נובעים ודפים מנייר, אפילו אהבתי את הרעש של קשקוש העט על הנייר".

ג'ורג' מרטין, מחבר משחקי הכס, התארח בתוכנית האירוח של קונן אובריאן כשסיפר שהוא משתמש במחשב DOS, שאינו מחובר לאינטרנט. "זה עושה את כל מה שאני רוצה שתוכנית לעיבוד תמלילים תעשה, והיא לא עושה שום דבר אחר" הסביר.

המעדיפים לעבוד על המחשבים הניידים שלהם יכולים להגביל את הסחות הדעת בדרכים אחרות, כמו למשל למצוא מקום נהדר לעבוד בו. ג'יי קיי רולינג, למשל, ממליצה על בתי קפה, לאחרים יש חדרי כתיבה ייעודיים או משרדים נפרדים המוקדשים לעבודה על ספרים.

רבים גם ממליצים להתארגן על פלייליסט נהדר שעוזר להתמקד. יש המאזינים להרבה מוזיקה שמאפיינת בתי קפה בזמן שהם כותבים, מפני שהיא מרגיעה אותם. אחרים (כמוני) מעדיפים פשוט שקט וחדר מבודד.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך