ביקורת הספרים של טלי | הזקן בן המאה ואחת שחשב שהוא חושב יותר מדי

"אני יוּנָס יוּנָסוֹן, ואני מרגיש שאני רוצה להסביר את עצמי. לא הייתה כל כוונה להוסיף המשך לסֵפֶר על הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם. רבים רצו ספר המשך כזה, ובעיקר הגיבור עצמו…" כך נפתחת ההקדמה לספר עם השם הכי ארוך שפגשתי, "הזקן בן המאה ואחת שחשב שהוא חושב יותר מדי", במעין התנצלות שבהחלט ראויה ובמקומה. מיד אסביר, אך לפני כן אספר שזה ספר עם כוונה להצחיק, על שני חברים מבוגרים, אלן ויוליוס, שיוצאים למסע בכדור פורח, מכלים בדרך שלושה בקבוקי שמפניה ולא מצפים לנחיתת החירום שמצפה להם בלב ים. או אז הם ניצלים על ידי ספינה צפון קוריאנית ונכנסים לשלל צרות מטורפות שאנשים בגילם מעולם לא חוו, ובוודאי לא צעירים בהרבה מהם, קבוצה הכוללת את רוב קוראיה של הקומדיה המאולצת הזו.

כאמור בפתיחה, אלה לא בדיוק גיבורים מקוריים אלא המשך של דמויות מספרו הקודם והמוצלח של הסופר השבדי יונס יונסון, 'הזקן בן המאה שיצא מן החלון ונעלם'… שגם הפך לסרט קומדיה מוצלח למדי.

אחד הספרים הקודמים של יונסון, 'האנאלפביתית שידעה לספור', זכה לביקורת חיובית ממש כאן ב'בלוג טוב'. הספר ההוא לצד הספר 'הזקן בן המאה…' הקודם הם ספרים הורסים מצחוק ומאלפים ברמת השנינות שהם מייצרים. ומאחר שיש לי נטייה לחזור ולקרוא ספרים של סופרים שהתרשמתי מכתיבתם, גם כי כתיבתם עושה לי חשק לקרוא עוד וגם מתוך סקרנות לגלות איך יצא ספרם הבא, התיישבתי לקרוא גם את הספר הזה, וכמעט פרצתי בבכי…

אהבתי בספר: ישנן הבלחות של הומור וזרימה כמו בספרים הקודמים, ולזה הרי הייתי כמהה, כי זה הטייפ קאסט וזה הסופר הנכון לעשות את הדברים הללו. עצם הרעיון של הספר משעשע והזוי. הרי מה הסיכוי ששני קשישים ימצאו את עצמם בצפון קוריאה מבריחים אורניום? מה הסיכוי שסיפור כזה בכלל יצא לעולם ויימכר בחנויות?

פחות אהבתי בספר: עצרתי את הקריאה מלא פעמים, ולא מהסיבות הנכונות. יש פה קטעים טובים, שלא תבינו אותי לא נכון, אבל הם מעטים. ברובו הספר מתיש, לא זורם, לא מצחיק, השנון נעלם בין ערפילי עשרות העמודים המטרחנים והאכזבה? עצומה. כל כך ציפיתי לספר הזה ומצאתי תהום פעורה של כמעט כלום – כאילו הסופר יצא לחופשה והשאיר את כתיבת הרעיון לסיפור בידי העוזר הפחות מוצלח שלו.

עודף פרטים לא זכה לעיבוד הראוי בידי הסופר, כפי שעשה בספרים קודמים. אולי זה נראה טרחני כי הספר מלא בתיאורים של פגישות פוליטיות, שאני פחות מתחברת אליהם ואולי כי הפגישות הללו מפורטות יתר על המידה. אולי כי מעט מאוד פה באמת מעניין. אכזבה.

רגעי שיא בספר: למרות שפגישות פוליטיות לא מצחיקות אותי, פגישה אחת שמתוארת פה הפכה עבורי לשיא הספר, הלא היא הפגישה עם דמות המנהיג הכי הזויה שהצמיח העולם מאז משה רבינו. הפגישה עם דונלד טראמפ מצחיקה ברמות אחרות. לחילופין סיטואציה מטורפת נוספת, הפכה לרגע שיא, ובה מתוארים זוג הקשישים שעה שהם נכנסים לעסקים בתחום ארונות הקבורה, מתבלבלים ושולחים להלוויה של ניאו נאצים ארון קבורה וורדרד של ילדה…

שורה תחתונה: לצערי הספר הזה לא מצחיק ולא זורם כמו הספרים הקודמים של יונס יונסון. אפילו לא קרוב. עובדה, החזקתי אותו ליד המיטה כמו יצור חי בעל פוטנציאל צמיחה, שלא צמח ולא צמח עד שהתגלה כפגר. לא מומלץ לאנשים שמעוניינים לקרוא איכות.

שלושה כוכבי צחוק מאולץ מתוך חמישה של אכזבה שבדית

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

לכתוב ספר במחברת מצמצם את הסחות הדעת למינימום האפשרי

רוצה לכתוב את ספרך מהר יותר? סופרים ממליצים לכתוב אותו על דף, ממש דף אמיתי וריק. הם טוענים שלמלא את הדף במשך 5 דקות, אפילו בשטויות, יקדם את הספר שלך הרבה יותר מאשר לגלול את טוויטר, אינסטגרם או פייסבוק במשך חצי שעה ברציפות, ולקוות שהמוזה כבר תגיע.

את הטכניקה הזו אסביר מיד, אבל לפני כן חשוב להבהיר שהפוסט הזה נועד לעזור לך להתרכז בכתיבת הספר שלך, משימה שכותבים רבים מוצאים שהיא אחד האתגרים המרכזיים בדרך להשלמת הפרויקט.

כדי להימנע מהסחות דעת שמגיעות מהטכנולוגיה המודרנית, יש שבוחרים לכתוב את תחילת הספרים או הפרקים שלהם ביד, עם עט, על דף, כמו פעם… זה כמובן איטי יותר מהקלדה, אבל השימוש במחברת ועט פיזיים מתברר כרעיון מעולה לכתיבת ספרים מכמה סיבות:

1. זו שיטה שמצמצמת את פוטנציאל הסחות הדעת. אין אינטרנט פירושו אין YouTube, אין מדיה חברתית, אין התראות דוא"ל או חדשות שקופצות ללא הרף על מסך המחשב.

2. אי אפשר למחוק את הכל בהינף עכבר. במקום לבזבז שעות על כתיבה חוזרת ונשנית, ומחיקה בקלות רבה מדי, שימוש בעט מכריח אותך להמשיך ולהתקדם, ובכך מגביל את הסיכוי להיתקע על פרטי פרטים קטנטנים.

3. יש באפשרותך לראות את התקדמות ספרך במו עיניך. רבים טוענים שכתיבה ב- Google או ב- Word Doc יכולה להיות מתסכלת – בכל פעם שמסיימים לכתוב דף, אחר מופיע ממש מתחתיו. אי אפשר להגיע לקצה או לראות את האור בקצה המנהרה, כמאמר הפתגם. יש מחברים שטוענים כי הרבה יותר מספק לדפדף בין דפים אמיתיים שכתבו, או למלא מחברת שלמה ומשם להמשיך לכתיבת ספר שלם.

4. כתיבה בכתב יד לא אומרת שאין גיבוי של טקסטים ורעיונות במחשב. למעשה יש יותר מזה – ניתן לבצע את סבב העריכה הראשון כבר כאשר מזינים למחשב את הטקסטים שנכתבו בכתב יד.

ניל גיימן

הסופר הבריטי ניל גיימן מעדיף גם הוא לכתוב את ספריו בשיטה זו, גם אם זה אומר שיכתבו לאט יותר. הוא מספר שספרים שכתב ולא סיים כשנות העשרים לחייו נכתבו לאחרונה מחדש בידו עם עט נובע ומחברת גדולה. "כדאי לגלות איך הכתיבה ביד משנה את הראש. מצאתי שזה באמת עשה את ההבדל, ככה צמצמתי מילים מיותרות, חישבתי את דרכי מחדש במשפטים הבאים וכתבתי פחות בצורה טובה יותר. כשהקלדתי את זה, הספר הפך לדראפט שני אמיתי מאוד, כולל חלקים פחות מוצלחים שנעלמו או השתנו. גיליתי שנהניתי מאוד להתעסק עם עטים נובעים ודפים מנייר, אפילו אהבתי את הרעש של קשקוש העט על הנייר".

ג'ורג' מרטין, מחבר משחקי הכס, התארח בתוכנית האירוח של קונן אובריאן כשסיפר שהוא משתמש במחשב DOS, שאינו מחובר לאינטרנט. "זה עושה את כל מה שאני רוצה שתוכנית לעיבוד תמלילים תעשה, והיא לא עושה שום דבר אחר" הסביר.

המעדיפים לעבוד על המחשבים הניידים שלהם יכולים להגביל את הסחות הדעת בדרכים אחרות, כמו למשל למצוא מקום נהדר לעבוד בו. ג'יי קיי רולינג, למשל, ממליצה על בתי קפה, לאחרים יש חדרי כתיבה ייעודיים או משרדים נפרדים המוקדשים לעבודה על ספרים.

רבים גם ממליצים להתארגן על פלייליסט נהדר שעוזר להתמקד. יש המאזינים להרבה מוזיקה שמאפיינת בתי קפה בזמן שהם כותבים, מפני שהיא מרגיעה אותם. אחרים (כמוני) מעדיפים פשוט שקט וחדר מבודד.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

יודע שחפרתי אבל אי אפשר לכתוב פרסום טוב בלי חמשת העקרונות הבאים

התמצית של כל התמציות, המסד והטפחות של המסר השיווקי, ועוד כמה סופרלטיבים מוצאים את ייעודם בהעברת חשיבות המסר הבא לכותבים בכלל ולכותבים שיווקים בפרט.

ללא קשר למוצר או לענף עליו הוא יושב, המותג בא לביטוי באמצעות הטקסט או 'הקופי' שהציבור נחשף אליו. הטקסט הזה לובש צורות רבות – החל מאישי מאוד, עבור דרך אינפורמטיבי ויבש וכלה באקדמי וחכם, הכל כדי להשיג את תשומת הלב היקרה למוצר או לחברה, מקהל היעד. קופירייטינג טוב יכול להיות גורם מרכזי (ואפילו מאוד) בהמרת הנחשפים ללקוחות.

מעל לכל, ישנם עקרונות בסיס שבלעדיהם הטקסט השיווקי שלך פשוט לא יצליח למכור. מיטב הקופרייטרים ואנשי יחסי הציבור של 'פורבס' התכנסו על מנת להציף את עקרונות הבסיס שלהם לכתיבה שיווקית טובה. הנה חמשת העקרונות הבסיסיים ביותר שהעלו:

1. לשמור על זה פשוט: הטקסטים השיווקיים הטובים ביותר הם קצרים, ברורים ולעניין. אנשים קוראים כל כך הרבה תוכן שיווקי ביום אחד עד שאין ברירה אלא לבנות עבורם מסרים שיווקיים חדים וקולעים שהקהל מבין במהירות, מבלי שיהיה עליו לקרוא מחדש את אותו משפט, כמה פעמים, ולו רק כדי לקלוט את ההומור החד או את המשמעות הנעלמת. בסופו של יום, המכירות יגדלו אם אנשים יבינו את ערך המוצר שלך במהירות, ולא רק יבינו עד כמה הטקסט שלך יכול להיות שנון.

2. זכור, אינך הלקוח של עצמך: קופירייטרים (ואם המילה הזאת מרתיעה אותך אז כותבי-שיווק בכלל) צריכים תמיד לזכור את הקהל לו הם מנסים למכור. לרבים מהם יש נטייה לכתוב באופן שמושך אותם, את המזכירה מצודדת העין ואת אנשי הצוות שלהם, אבל, הם אופיים ומאווייהם עשויים להיות שונים מאוד מהלקוחות שלהם. תוכן שמרתק אותך ואת חבריך עשוי להיות זר לקהל היעד שלך. לכן יש להתמקד, תמיד, בקהל האמיתי שלך בעת כתיבת טקסט או תוכן שיווקי, בדרך בה הוא מתבטא, באהבותיו, בכאביו ובתשוקותיו.

3. מצא את נקודת הכאב של קהל היעד שלך: יש שמתחקרים פרסונות מייצגות בתוך קהל היעד שלהם, יש שאפילו מנסים לחכות את חיי לקוחותיהם, יש שמקיימים ישיבות ארוכות ומנסחים 'בריפים' מפורטים, כך או אחרת אחת המטרות העיקריות של הפעולות הללו היא להבין את 'נקודת הכאב' של הלקוחות שהמוצר שלך יכול לפתור. ברגע שלומדים כמה מנקודות הכאב העיקריות של קהל היעד שלנו אפשר לראות כיצד לטפל בהן דרך הטקסט. ברגע שיודעים מידע חשוב כזה יוצרים תוכן שיווקי עוצמתי שמגדיל מכירות הודות לפרטים הקטנים, שמתייחסים לכאב של הלקוחות ועוזרים להקטין אותו.

4. הלקוח כגיבור: כותבים רבים מנסחים טקטיקות קופירייטינג רבות ככל שהם יכולים למצוא, אבל לא מצליחים למצב את לקוחותיהם כגיבורים של הסיפור שלהם. אז הנה צלצול השכמה – דרושות כמה נקודות מגע כדי להשפיע על לקוחות כיום, והרבה יותר קל להשפיע עליהם מלכתחילה כשהם באמת רואים את עצמם כחלק מסיפור המותג שלך. נראה לי שרק הנקודה החשובה הזו דורשת מאמר נפרד, שככל הנראה אכתוב בעתיד, אבל חשוב להפנים את זה כבר כעת – לקוח היעד חייב להיות הגיבור של הסיפור השיווקי שלך, אחרת הסיפור שלך יכול לשמש כשיר עֶרֶשׂ, לכל היותר.

5. חשיבות סריקת התוכן (והנראות שלו): יש המאמינים בכוחם של תכנים שיווקיים ארוכים, אבל בין אם הינך בין התומכים או המתנגדים, כולם מסכימים על עקרון אחד – כדי לשמור על תשומת ליבו של הקהל יש ליצור תוכן שאפשר לסרוק בקלות, באמצעות העיניים כמובן. נקודות דגש (בולט פוינטס) כותרות, רשימות ממוספרות, אינפו-גרפיקה, ציטוטים מודגשים – כל אלה ועוד מקלים על הקוראים לעיין במהירות בטקסט שיווקי גדוש במידע. המידע השיווקי שלך יכול להיות כתוב מצוין ובעל ערך נהדר, אבל רק אם ניתן לסרוק אותו בקלות, משמע הוא ידידותי למשתמש, אסתטי ונראה טוב, או-אז יש סיכוי גדול יותר שהקהל יקרא יותר ממנו, ובכך יפנים יותר מסרים שיווקיים.

זהו בשלב זה. ברור שיש עוד עקרונות חשובים שבלעדיהם טקסט שיווקי הוא לא יותר מכדור בלי אוויר, אבל האמינו למומחים – אלו חמישה עקרונות סופר חשובים.

המשך יבוא.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך