מחברי משחקי הכס והארי פוטר מתארים כיצד הפכו רעיונות פשוטים לרבי מכר חובקי עולם

כמו בכל דבר בחיים ובעסקים, התשובה לשאלה כיצד לכתוב ספר יכולה להיות "למצוא מורה טוב" או "להקשיב לאנשים שכבר הצליחו במה שברצונך לעשות". כשמדובר בקריעת קרום הבתולים של פרויקט סבוך כמו כתיבת ספר, כולל סיומו – המודלים לחיקוי הטובים ביותר הם סופרים שכבר עשו את זה, כמו ג'יי-קיי רולינג או ג'ורג' ר.ר מרטין. מקצועני כתיבה כאלה לא נולדו מקצועני כתיבה, הם פשוט היו מוכנים לעבור את שבעת מדורי הגהנום בדרך לשם. כיום הם יודעים לכתוב ספרים וסדרות שמשתרעים על אלפי עמודים ומעל למיליוני מילים, והתהליכים שהם משתמשים בהם יכולים להיות מורי דרך סופר יעילים שביכולתם לעזור גם לך לכתוב ספר או סדרה משלך.

מה שאפשר למצוא בפוסט הארוך הזה הם שלושה אתגרים בדרך לכתיבת כל ספר, שלא לומר סדרה. כדאי לשים לב שאיני אומר שאלה האתגרים העיקריים, או הגדולים ביותר, אבל בהחלט משמעותיים מספיק על מנת ללמוד מהם ובכך לאפשר לעצמך להתחיל לכתוב את הספר או את הסדרה שרצית.

מחברי 'משחקי הכס' וסדרת 'הארי פוטר', סופרי סדרות הספרים המוצלחות ביותר, שהפכו לסרטים ולסדרות הטלוויזיה המצליחים בכל הזמנים, מצטרפים לתיאור הבעיות ולפתרונן, ומגלים איפה פגשו את המכשולים הללו:

איך להתחיל את הספר

אני לא מתכוון רק לקושי של להבין איך לכתוב את הפרק הראשון של הספר שלך, לא, אני מתכוון שיש לגלות "מה הכוח המניע מאחורי הספר שלך?" זה יכול להיות כל דבר – נושא, סיפור, עלילה, רעיון. הדבר הזה מתנהג כמו זרע שממנו יצמח שאר ספרך, או עמוד השדרה שייצב את צורתו.

ג'ורג' מרטין, למשל, כתב ספר אחר לגמרי כשהגה את ההתחלה של משחקי הכס. בראיון ל-'60 דקות' סיפר מרטין מה קרה: "יום אחד, באמצע כתיבת ספר אחר, הגיע אלי הפרק הראשון של 'משחקי הכס': הסצנה בה הדמויות מוצאות את הגורים הזאביים בשלג של הקיץ". חשוב לציין כי מבחינה טכנית הסצנה בה ילדי סטארק מוצאים את הזאבים הקטנים שלהם אינה הפרק הראשון בספר. במקום זאת הסיפור נפתח במקום אחר, עם דמויות אחרות, לפני שהוא מתחיל לעסוק בסטארקים. עם זאת, מרטין מציין, הסצנה האחת הזו יצרה במוחו דימוי כל כך אינטנסיבי, והדמויות הרגישו כל כך אמיתיות, עד שהוא נאלץ להמשיך ולשאול שאלות לגבי הרעיון שבקע במוחו, לתת להן תשובות ובסופו של דבר לפתח עולם שלם סביב סצנה אחת ויחידה.

כמו היקום, גם משחקי הכס התחיל מנקודה קטנה וממפץ גדול, ולמעשה ממשפט אחד: "ידעתי כבר מההתחלה" מספר מרטין בראיון "שהמשפט הבודד הזה 'הם מצאו את הגורים הזאביים בשלג הקיץ' חייב הסבר. ידעתי שהשלגים בקיץ זה צמד מילים שאני צריך להסביר אותו, הרי באיזה מקום יורד שלג אפילו בקיץ? מה יכול לגרום לזה?"

המפץ הגדול של הספר לא יכול להתרחש מעצמו. זאת אומרת לרבים מאיתנו חולפים רעיונות מדליקים בראש, אבל הם לא פוגשים את הביצית הספרותית שתשמש להן כרחם. כל הזדמנות חייבת לפגוש מוכנות, והרי זו ההגדרה של המושג "מזל". הנה המפץ הגדול והרחם של הארי פוטר על פי הגאונה ברת המזל שהגתה את סדרת הספרים הקסומה הזו.

"בסוף שבוע אחד לקחתי את הרכבת בחזרה ללונדון, הייתי לבדי והרעיון להארי פוטר הופיע לי פתאום בראש" מספרת ג'יי קיי רולינג באחד מראיונותיה, "אמנם כתבתי מאז הייתי בת שש, אבל מעולם לא התלהבתי מרעיון כמו שהתלהבתי מהרעיון לספר הזה. במקרה לא היתה לי עט והייתי ביישנית מדי כדי לבקש ממישהו ברכבת, מה שתסכל אותי באותם רגעים, אבל כשאני מהרהרת בזה לאחור, אני יודעת שזה היה הדבר הכי טוב בשבילי. בלי עט (או אמצעי כתיבה, ט.מ) יכולתי להשקיע את מלוא ארבע השעות ברכבת בחשיבה על הרעיונות לספר, שבמרכזו עומד ילד חמוד ומצועצע, שחור שיער, קטן וממושקף, שהפך עבורי יותר למכשף ככל שהדקות נקפו. הוא הפך להיות אמיתי יותר… התחלתי לכתוב את 'הארי פוטר ואבן החכמים' באותו ערב, אחרי שהגעתי הביתה. למרות זאת, שני העמודים הראשונים לא נראו כמו המוצר המוגמר".

שימו לב לחלק האחרון בתשובה של רולינג: "שני הדפים הראשונים לא נראו כמו המוצר המוגמר", הוא חשוב מאין כמותו. לעתים קרובות אנחנו חושבים על סופרים גדולים כאנשים מחוננים ויצירתיים באופן טבעי, שמקבלים השראה בדרכים שפשוט לא יכולות לקרות בחיים שלנו ואז כותבים את הכל לספר שמוכר מיליונים. הרי ברור שזו פנטזיה לא מציאותית. מצד שני אולי זה כן נכון, מכיוון שגם מרטין וגם רולינג תפסו תמונות מפורטות להפליא מתוך רעיונות מופשטים של סצנה שעלתה בראשם, ויום אחד הפכו אותם לרבי מכר מטורפים.

עם זאת, חשוב לשים לב שכשהשניים התחילו לכתוב את ספריהם המצליחים כל כך, מרטין הצליח להשתמש בדפים הראשונים שכתב ורולינג ממש לא. היא היתה צריכה לשכתב או לשנות אותם לחלוטין. לפעמים, המילים והרעיונות המושלמים באים כבר בהתחלה, ולפעמים ממש לא. המפתח הוא להצליח לפתח את הסיפור או את הרעיון מהבסיס שלו, ופחות להצליח להפוך אותו למעניין כבר בהתחלה. אחרי הכל, אף אחד לא יכול לומר שרולינג לא הצליחה לכתוב סדרת ספרים נהדרים על "ילד חמוד ומצועצע, שחור שיער, קטן וממושקף" ברכבת, אפילו אם הניסיון הראשון שלה היה רחוק ממושלם. רולינג שינתה ושכללה את המלים המתארות את חזונה לאורך זמן, אבל הדימוי וההשראה לספר נשארו כפי שהופיעו לה ברכבת.

תוכנית המתאר של ספרים

איך יוצרים סיפור כל כך מורכב? אין דרך אחת ומושלמת לעשות זאת. למשל, ג'ורג' מרטין הוא לא הראשון שמחלק את עולם הסופרים לשניים: 'גננים' 'ו'אדריכלים'. גננים מגדלים סיפור, בלי שמץ של מושג לאן הסיפורים שלהם לוקחים אותם, ולעומתם 'אדריכלים' נוטים לבנות מתווה ברור כמסגרת לכתיבה, ולעבוד על פיו. "אני (בדרך כלל) אדריכל" אומר מרטין, "מצאתי שזו הדרך הטובה ביותר להשיג את הסופים שאני אוהב. אני צריך לדעת לאן אני הולך לפני שאני מתחיל. עם זאת, מתווה של ספר צריך להיות יצור חי בפני עצמו. אני צריך גמישות כדי להעיף חלקים שלמים ממנו כדי לבנות אותם מחדש, ואני עושה את זה לעיתים קרובות".

שתי הערות חשובות צריך להכניס כאן: הראשונה היא שאיש (או סופר) אינו אמור להיות רק 'גנן' או רק 'אדריכל'. יש המתארים את עצמם כ'סופרים אדריכלים', אבל מודים שהם זקוקים לחופש כדי לתת למתווה שקבעו לצמוח כמו בכל גינה. מרטין, האבא והאמא של משחקי הכס, הוא ככל הנראה יותר 'גנן' מ'אדריכל', נוכח האופן בו הוא גידל סדרה של ספרים ממשפט בודד שצץ בראשו, ובכל זאת, בראיון ל-'60 דקות' הוא מדבר על יצירת תיאורים היסטוריים, מפות ומבנים ברורים תוך כדי יצירת סדרת הספרים, כדי שיהיה לו במה להיאחז ככל שהספרים הופכים סבוכים יותר. הוא מצא אפילו מומחה חיצוני למשחקי הכס (מעריץ מטורף של הסדרה ששולט בה טוב ממנו) כדי להתייעץ איתו בכל פעם שיש לו שאלות שקשורות בהמשכיות או בפרטי פרטים חמקמקים, שלמרות שהוא יצר אותם בספר הראשון, נשכחו בשלישי או ברביעי.

והנה גם רולינג יצרה סוג של מתווה בעת כתיבת 'הארי פוטר ומסדר עוף החול'. המתווה שלה (אם תרצו סוג של תוכנית אם) מסביר מתי כל פרק מתרחש מבין כל פרקי הרומן הארוך, מתאר את כותרת הפרק ואת התמצית של מה קורה באותו פרק. לאחר מכן היא מסבירה (לעצמה) כיצד עלילת כל פרק מקדמת את שש עלילות המשנה הבסיסיות של הספר. והנה לכם תמ"א של סדרת ספרי פנטזיה.

אפשר לנסות את שיטת המתווה של רולינג או אפילו לנסות את שיטת 'פתית השלג', שכבר כתבתי אודותיה בבלוג זה. אבל זה לא משנה, כי על כל אחד לבוא לכתיבת ספרו במטרה לשמור על סדר, אבל עם סגנון משלו. דבר אחד וודאי: מתווה או תוכנית יכולים לעזור לך לראות את התמונה הגדולה ולא ללכת לאיבוד בגלל סצנה קטנה וסבוכה. עמוד השדרה הזה יקל עליך ליצור סיפור מגובש לאורך כל הדרך, עם כמה שפחות התברברויות.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך