מסירים את המסתורין סביב כתיבת רפאים

יש אנשים שחושבים שכתיבת רפאים/צללים היא חטא. זאת אומרת רוב האנשים לא חושבים כך אבל יש כמה שכן, כאילו בטוחים שאותם אנשים שמשלמים לסופרי צללים ולכותבים מוכשרים מהם כדי לשמש ככותבי הרפאים שלהם, בעצם מרמים או משקרים. הם לא מבינים את היקף התופעה ועד כמה מקובל בימינו שאנשי מקצוע יתעסקו במקצועותיהם ואחרים, שכתיבה היא מקצועם, יכתבו את ספריהם בשמם. ברוב המקרים קצב החיים לא מאפשר אחרת.

רבים ששואלים 'מה זה כתיבת רפאים?' ישמחו לגלות הסבר פשוט – אנשי מקצוע שכותבים עבור אדם או חברה, שמעסיקים אותם לשם כתיבת יצירותיהם בשמם. לשם כך ניתן לדמיין אדם שכותב בסתר (תמורת כסף כמובן), ובסופו של תהליך מתנוסס על הספר שמו של מישהו אחר, הלא הוא משלם/מזמין הפרויקט.

התכנסנו כאן כדי להסביר שסופרי צללים אינם משרתים את השטן, שאין מדובר בחטא ואפילו שלא מדובר ברמייה. מיד נסביר ונסיר את אי ההבנה הזו. ובכלל, המעוניינים לדעת על יתרונות נוספים של כתיבת רפאים, או ספרות צללים, מוזמנים לקרוא את הנקודות להלן ולשפר את ההבנה שלהם ב'תחום המסתורי'.

לכתוב את אותם דברים באופן מקצועי וברור:

לא כולם סופרים טובים. לא כולם כותבים טובים. לא לכולם יש את הזמן או את כוחות הנפש להתפנות למשימה הזו. כתיבה היא משימה קשה, ואם לא קשה אז מורכבת מאוד, ולא כולם ממש מתאימים לתפקיד. בהינתן העובדות האלה קל להבין שזה לא חטא להעסיק אדם שטוב ממך בתחום הכתיבה על מנת שיכתוב בשבילך, בדיוק כמו שזה לא חטא להעסיק נגר מוכשר לבניית ריהוט ביתך ולימים להתפאר בריהוט הנפלא שיש לך, למרות שלא יצרת אותו, 'רק' קנית אותו.

אם יש לך עסק או חברה וברצונך לשכור אדם שיכתוב עבורך ספר מקצועי או את החומרים המקצועיים, זה דבר שכיח לחלוטין. סופר צללים מקצועי מכיר את כל הטיפים והטריקים של הכתיבה, והוא יכול לספק לך כתיבה טובה יותר מאשר אי פעם חלמת לנסח לבדך. הוא יכול להעניק לך פרויקט כתיבה מקצועי כך שבבוא היום הספר הזה, שיחתם בשמך, ייהנה מהצלחה יתרה ומיותר קוראים.

לגלות נישות חדשות:

ישנם כאלה שכותבים בנישות ספציפיות ובוחרים לעסוק רק בנישות שבחרו לכתוב עליהן. סופרים כאלה הם עופות נדירים מאוד בג'ונגל הישראלי ובכלל. הפרנסה מכתיבה היא מצומצמת גם כך ולכן הסיכוי למצוא אנשים שמתפרנסים מכתיבה נישתית הוא כמו הסיכוי לצפות בברקים ביום קיץ. ישנם סופרים רבים, לעומת זאת, שאוהבים לחקור נישות חדשות (כאילו יש להם יותר מדי אופציות אחרות). הם ממש-ממש נהנים להתאים את עצמם לנישה חדשה בכל פעם מחדש. באל כורחם הם לומדים להתמודד עם תחומי כתיבה רבים. שכירת סופר צללים מצוי, ששוחה בכמה תחומים, יעזור גם לך ללמוד נישות חדשות, ואפילו רבות. בדרך זו ניתן להרחיב גם את הידע שלך.

חיסכון בזמן:

סופר צללים הוא יד עזר עבורך גם כשלא מדובר בספרים. במידה שיש לך הרבה טקסטים לגמוע, לייצר או לערוך, הוא יכול לעזור לך לבצע את המשימות שלך בהרבה פחות זמן. באופן זה כותב רפאים שכזה מקל על עומס העבודה שלך תוך שיתוף פעולה פורה.

עלות שכירתו של סופר צללים: העלות הכוללת של שכירת סופר צללים תלויה בכמה גורמים משתנים המפורטים להלן.

היקף הפרויקט:

היקף פרויקט הכתיבה הוא הגורם העיקרי שמשפיע על עלותם של רוב סופרי הצללים. כותבי רפאים שכאלה ידרשו יותר כסף לכתיבת רומנים לעומת פוסט בודד בבלוג, מן הסתם. אחרים, כמוני, נותנים 'פיקס פרייס', מחיר קבוע לפרויקט כתיבת ספר ממוצע, שאין בו דרישות יוצאות דופן, שכן כתיבת ספר שמתומחרת לפי מספרי עמודים או פגישות לוקה בחסר, כמו שציור לא מתומחר לפי מספר מריחות הצבע או תנועות המכחול.

הניסיון של סופר הצללים:

גורם עיקרי נוסף שמשפיע על מחיר העבודה הוא הניסיון שצבר כותב הרפאים או סופר הצללים בעולם כתיבת הספרים. לסופרי צללים מנוסים משלמים יותר מאשר לסופרים חסרי ניסיון. המחיר שגביתי בתחילת הדרך נמוך משמעותית ממחיר העבודה שלי כיום, לאחר שכתבתי יותר מ-40 ספרים וחוברות.

דד-ליין להגשת הפרויקט:

אם למסגרת הזמן של הפרויקט שלך יש נטייה להיות קצר בזמן, או אפילו ממש דחוף, עליך לשלם לסופר הרפאים שלך יותר. באופן זה המועד האחרון להגשת הפרויקט משפיע על עלות הכתיבה. כשהמדובר בכתיבת ספר יש לקחת בחשבון שהמדובר בפרויקט שאורך חודשים רבים ולעתים גם שנה ויותר. חייבים יותר מהר? משלמים יותר ומהר.

תשלום מראש:

בפרויקטים רבים סופרי רפאים דורשים כסף כמקדמה. הם רואים מראש את המקדמה הזו כהגנה במקרה של ביטול פרויקט. יש לכך סיבה נוספת – התחייבות לפרויקט כתיבת ספר היא משמעותית, ולעתים דורשת ביטול פרויקטים אחרים. באופן זה יש הרואים את המקדמה כגורם משפיע גם על עלותו של סופר הצללים.

זה הבסיס להבנת המושג 'כותבי רפאים' או 'סופר צללים'. אני מקווה שהמסתורין הוסר. למי שעוד נותרו שאלות יכולים למצוא תשובות בטלפון או במייל שמופיעים כאן.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם