נתוני הספרייה הלאומית מוכיחים שעם הספר עדיין עם הספר

'שבוע הספר' 2019 הפך להזדמנות לגלות ש-8,571 כותרים יצאו לאור אשתקד שעה ש"רק" 6,326 כותרים יצאו לאור ב-2008. ממש עד לאחרונה 'שבוע הספר' של שנת 2019 מילא את הדוכנים, הרחבות והקניונים ברחבי ישראל. אירועים ספרותיים, הופיעו בכל פינה והספרייה הלאומית של ישראל ניצלה את ההזדמנות לאסוף נתונים על ספרים, הוצאות לאור, על כתיבה ועל הרגלי קריאה בישראל בשנה האחרונה ביחס לשנים קודמות. התוצאות המשקפות את חלקה הגדול של שנת 2018, מלמדת גם משהו עלינו, הישראלים, כעם הספר.

בין היתר הדו"ח עסק בשינויים כלליים בהוצאת ספרים לאור בישראל ומצא שהייתה עליה בכמות הספרים שיצאו לאור בשנה החולפת. 879 כותרים חדשים פורסמו במהלך השנה האחרונה, ונרשמה עלייה כוללת של 35% בהוצאות לאור בעשור האחרון.

בשנת 2018 הופיעו 840 ספרי פרוזה ושירה ישראליים מקוריים, רובם בעברית, וחלקם ברוסית, באנגלית ובערבית. 193 מספרי הפרוזה תיארו קשרים בין גברים לנשים, שעה ש-84 מהם הוגדרו כרומנים רומנטיים. בלב 22 מהרומנים האלה עמד סיפור מרכזי שעסק בשואה ושתיאר את חיי היומיום במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחריה.

1984 Ferrari 308 GTS Quattrovalvole QV 3.0L V8 Red Black Interior

£40,000.00 (0 Bids)
End Date: Tuesday Feb-18-2020 20:06:31 GMT
Bid now | Add to watch list

כסופר צללים שכותב ביוגרפיות עבור משפחות ובודדים, מצאתי עניין רב במיוחד בשאלה כמה ביוגרפיות פורסמו בשנת 2018 בישראל? ובכן יותר מ-400 (!) פורסמו בשנת 2018, גידול של 20% ביחס לשנה שעברה, מתוכן 22 ביוגרפיות שפורסמו במיוחד, שימו לב, עבור ילדים ונוער (גילאי ראשית הקריאה ועד כיתה ג'). זו תופעה חדשה יחסית, הרי בעבר ביוגרפיות יועדו בעיקר לבוגרים וקצת לנוער. ביוגרפיות רבות לילדים הופיעו בסדרות ספרים שמציעות לקטנים אפשרות להיחשף למנהיגים ולאנשים שהשפיעו על האנושות בכלל ועל ישראל בפרט. בנוסף, מטרת חלק ניכר מהביוגרפיות הללו היא להבליט את חשיבותן, השפעתן ותרומתן של נשים פורצות דרך בעולם ובישראל. מגמה חיובית ללא ספק.

רוב הספרים שפורסמו, למעשה לא פחות מאשר-85.6%, היו יצירות מקוריות. ומה בנוגע לספרות זרה? רוב הספרים המתורגמים שפורסמו בישראל בשנה האחרונה היו באנגלית (62.6%), ואילו שפות אחרות כללו גרמנית (4.1%), צרפתית (4%), ערבית (1.1%) ושוודית (1%). החלק הנותר של 27.2% מהפרסומים המתורגמים היה מורכב מ-30 שפות שונות, רובן שפות אירופאיות.

בעידן בו רוב המידע זמין באינטרנט אולי מפתיע שעדיין יוצאים לאור לא מעט מדריכי פנאי, בישול, טיולים, הדרכה והעצמה אישית בדפוס, אתם יודעים… כמו פעם, לא כאפליקציה או כחלק מאתר, והז'אנר ה'עתיק' עדיין שומר על יציבות. אגב, בשנה שחלפה יצאו לאור בישראל 276 ספרים בקטגוריה זו והם מתחלקים לכמה נושאים: 73 מדריכי טיולים, 34 ספרי בישול (בישול בריא, מהיר, טבעוני ועוד), 47 ספרים נכתבו על העצמה ועזרה עצמית ועוד. יש גם סוגה ל"ספרות החול" החרדית, והז'אנר הזה חי, בועט ונכתב בעיקרו על ידי נשים חרדיות (כ-80% מהספרים).

ומאחר שאנחנו חיים בעידן יותר דיגיטלי מאשר אנלוגי, הספרייה הלאומית קלטה בשנה האחרונה 1,058 ספרים דיגיטלים, מתוכם כ-430 ספרים דיגיטליים חדשים שיצאו לאור ב-2018, והשאר הם ספרים שיצאו לאור בשנים קודמות. בספרייה הלאומית קלטו השנה גם 550 ספרים מוקלטים – מספר כפול ביחס לשנה שעברה. 383 (69%) מספרים אלו מיועדים למבוגרים. 66 ספרים מוקלטים מיועדים לנוער. 98 מיועדים לילדים, וכן משום מה הוקלטו גם 3 ספרי שירה…

דו"ח הספרים השנתי של הספרייה הלאומית לסיכום 2018 מלמד כי ישנה עלייה מתונה כמעט מדי שנה בהוצאת הספרים בישראל, כמעט בכל הסוגות הספרותיות. נדמה לי שקריאה מעמיקה של הדו"ח מלמדת כי עם הספר הוא עדיין עם הספר. ניתן ללמוד גם כי על אף מיליוני הישראלים שחיים בארץ ומדברים שפות זרות, זאת אומרת שהעברית אינה שפת קריאתם הראשונה, או השפה המועדפת, למרות זאת הרוב המוחלט של הספרים שיוצאים לאור בארץ, וכן ספרים מתורגמים רבים, מיועדים לציבור קורא עברית. רק 8% מהספרים מיועדים לציבור קוראי הערבית, הרוסית, האנגלית או הצרפתית.

הדו"ח שבחן, בין היתר, את היחס כלפי אנשים בעלי צרכים מיוחדים בספרות הילדים והנוער מאז קום המדינה, מצא שמאז שנת 2000 פורסמו 78 ספרי ילדים עם דגש על ילדים בעלי מוגבלות פיזית וקוגניטיבית. מגמה זו הוכפלה מאז 2010, ולפחות 52 ספרים פורסמו תוך התמקדות בילד או בילדה בעלי צרכים מיוחדים, כדמות מרכזית. והנה בשנה האחרונה בלבד פורסמו 11 ספרים על ילדים עם צרכים מיוחדים, לעומת עשרה ספרים בלבד שפורסמו לאורך כל שנות השמונים.

על פי דו"ח הספרייה הלאומית גם התוכן של ספרים האלה שונה. הספרים האחרונים שיצאו משקפים את היחס המשתנה של החברה כלפי ילדים בעלי מוגבלות. בספרים מסבירים ומתארים כיצד מתבטאת ההפרעה או המוגבלות וכיצד ילדים מתמודדים איתה, במקום לנסות לתקן את הנכות. כמה ספרים אף נגעו בשאלה כיצד אנשים עם מוגבלויות לעתים קרובות מופלים לרעה בחברה.

לסיכום, דו"ח הספרייה הלאומית מלמד שנושאי הספרים והגיוון הרב שלהם מהווים השתקפות וביטוי לתהליכים ולשינויים שעוברת החברה הישראלית. ספרי פרוזה, שירה ועיון, כתבי עת ועיתונים נחשבו בעבר, ועדיין נחשבים, למתווכי תרבות מרכזיים ומשמעותיים ולמקור ידע חשוב בהבנת המגמות והתמורות בחברה הישראלית. בחינה מעמיקה של השינויים לאורך השנים יכולה גם להעיד על תהליכי עומק שהחברה הישראלית עוברת, כמו ביחסה לנכים, לבעלי צרכים מיוחדים ובכלל לספרים כאמצעי לימוד, בידור והתעמקות, ובעיקר שלא נס ליחם של הספרים.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך