סופרת רבי מכר חושפת טכניקה לכתיבת רומנים מוצלחים

שעה שההצלחה מאירה לה פנים היא מספרת על שיטות הכתיבה שהפכו אותה לסיפור הצלחה. הרייט אוונס לא חדשה בעולם הכתיבה. למעשה היא כתבה 12 ספרים לאורך הקריירה המרשימה שלה. נראה שהכתיבה זורמת בדמה ובמשפחתה, שכן אביה היה עורך בהוצאת ספרים שהוציאה לאור את כמה מהסופרים המצליחים ביותר, כמו למשל ג'ון גרישם.

אחרי שנים ארוכות במהלכן עבדה גם היא בהוצאה לאור, החליטה הרייט שהיא כבר לא יכולה להכחיש שמה שהיא באמת רוצה הוא לכתוב ולערוך ספרים משלה, ואמנם ממש לאחרונה סיימה את הרומן החדש שלה, 'גן האבדות והמציאות' (The Garden Of Lost And Found).

סופרת רבי מכר חושפת טכניקה לכתיבת רומנים מוצלחים

הסיפור מתחיל עם הגברת לידי הורנר, שנמצאת בבית משפחתה המאושרת – בית נייטינגייל. השנה היא 1919 וליבי מוכה בהלם כשהיא מגלה כי בעלה, סר אדוארד, שרף את הציור הנמכר ביותר שלו, ימים ספורים לפני מותו הפתאומי, למרות שהציור הזה נחשב, גם בעיניו, ליצירתו הגדולה ביותר. שנים רבות אחר כך נינתם של בני הזוג, ג'ולייט, מתכננת לחשוף את הסוד שניתץ את אושרה של המשפחה כולה.

נשמע מסקרן? יתכן שכן, על כל פנים בריאיון שהתקיים עם הסופרת היא מתארת את הנתיב בו מתנהלת הקריירה שלה, מספרת על שיטות הכתיבה שלה ועל הנושאים שלא נותנים מנוח למוחה הקודח.

ספרי על המסע שעברת מעורכת ספרים של אחרים לסופרת שספריה מתפרסמים ומצליחים…

לפני שנים אמנם הייתי עורכת, אבל כזו שהחלה להגשים חלום – התחלתי לכתוב ספר בבקרים שלפני יציאתי לעבודה. הייתי קמה בשש בבוקר וכותבת שעה וחצי. גם אם נדמה שיצאתי מדעתי, הרגשתי שהייתי חייבת לעשות את זה. רציתי לכתוב כל חיי וזה היה רק ​​עניין של הפנמה שאני לא יכולה לדחות את זה עוד. הרגשתי שנמאס לי לקרוא כל מיני ספרים איומים שהגיעו לידי, אז שיניתי את המציאות בכך שהתחלתי לכתוב ספרים שאני רוצה לקרוא, זה כל העניין.

אבל אז קרה 'אסון'. נמחק לי הרומן הראשון שכתבתי אחרי שהכונן הקשיח שלי קרס! התעוררתי בוקר אחד, הדלקתי את הלפטופ הישן מאוד שלי וכל הספר שכתבתי נעלם! כן… 30,000 מילים נמחקו כלא היו. אז הייתי צריכה לקנות מחשב חדש… ותודה לאל על המבצע 'קנה עכשיו – שלם בעוד שנה' של אחד הסוחרים ברשת. אז התחלתי את כל הכתיבה מחדש וכתוצאה מכך הספר הפך להרבה יותר טוב. ואז הגשתי אותו בעילום שם לסוכן שעבדתי איתו קצת, והוא שלח את כתב העט למוציאים לאור, כמה מהם הגיבו בחיוב ופשוט היה לי מזל לקבל תשובה חיובית.

היה לי מזל נוסף בעצם העובדה שעבדתי בהוצאה לאור וידעתי מה מותר או כדאי לי לעשות. הרבה אנשים חושבים שהם לא יכולים לכתוב ספר או להוציא אותו, הם חושבים שהם לא מספיק חכמים או מוכשרים, אבל ברוב המקרים הם לא צודקים. פשוט טועים. אני רואה את זה מדי יום.

Ferrari Mondial

£18,000.00 (0 Bids)
End Date: Sunday Nov-24-2019 20:35:09 GMT
Bid now | Add to watch list

איך הצלחת לפתח דמויות שגם מרגישות אותנטיות?

ספר הוא כלום ושום דבר אם הדמויות שבו לא אמינות לחלוטין. אני מבלה הרבה זמן בלחשוב עליהן, ואם הספר לא עובד אני עוצרת ומשקיעה יום שלם כדי להכיר יותר טוב את הדמות שמטרידה אותי. אני בונה לה היסטוריה, יוצרת לה עבר, כותבת משהו בקול שלה, מוצאת תמונות של אנשים אמיתיים שנראים כמוה, כל אלה טכניקות שעוזרות. שום דבר מזה לא נכנס לספר, אבל בסופו של דבר זה תהליך שעוזר להפוך את הסיפור לאמין יותר.

שתפי בבקשה קטע מועדף עליך מאחד הספרים שלך…

הקטע שבחרתי הוא מהספר האחרון שלי, "פרחי הבר" (The Wildflowers) והוא לקוח ממש מתחילתו, אחרי שבתה של המשפחה מקבלת שיחת טלפון מאחיה המנוכר שאומר לה שאימם גוססת ורוצה לראות אותה שוב. היא מגיבה ב'לא' ואז אנחנו מתחילים לתהות מה יכול היה להוביל אותה לנטוש את משפחתה?

היא יודעת שהיא כבר לא תירדם, במיוחד עכשיו כשהיא שוב מביטה לאחור אל תוך החשכה. אבל באותו לילה חסר לה חמצן, כשהיא שוכבת במיטתה עירה שעה ששמיכתה מושלכת על הרצפה, חמה וחסרת מנוחה, זרועותיה פרושות לרווחה, ועיניה נעוצות בהיסוס בתקרה. היא יכולה להיזכר עכשיו רק בזמנים הטובים. הם, הילדים, כמו פרחי בר, מאושרים כל כך, מאושרים להפליא. היא מתחילה לפקפק בעצמה, אולי הכול היה באשמתה? אולי היא פירקה את כל אושרה בכוונה? בהדרגה? הרסה אושר של משפחה? את האושר של המשפחה שלה.

מהם שלושת הספרים ששינו אותך ואת השקפתך על החיים?

'אני לוכדת את הטירה' (I Capture the castle). קראתי את זה כשהייתי בת 22 ולא יכולתי להאמין שהסיפור המפואר הזה קיים בלי שקראתי אותו קודם. זה עדיין הספר האהוב עלי. הוא כל כך מנחם, אבל גם ממש אפל ומוזר.

הספר השני הוא 'חלף עם הרוח'. הייתי אובססיבית לגביו לחלוטין, מגיל ארבע עשרה ועד שמונה עשרה הוא שאב אותי לגמרי. לעומת זאת לא הייתי ממליצה עליו בימינו. לדעתי כיום קשה לתפוס את הרומנטיזציה של הדרום האמריקאי הקלאסי, ואת עצם העובדה שעבדות היתה 'בסדר' בגלל שהעבדים 'אהבו' את עצם העובדה שהם עבדים…

השלישי הוא he’s just not that into you – הספר הזה באמת שינה אותי ממישהי שקיוותה לשכנע גברים לחבב אותה למישהי שהיא בעלת ערך עצמי, שמאמינה שהיא לא צריכה לצאת עם גברים טיפשים מספיק כדי לא לרצות לצאת איתה! אני חייבת לא מעט מזה לספר הזה.

מהן העצות הטובות והגרועות ביותר שאי פעם נתנו לך?

העצה הטובה ביותר הגיעה מחבר שעובד בטלוויזיה. תיארתי בפניו איך נתקעתי בעריכת הרומן שלי לפני כמה שנים: כל מה שהצלחתי לראות היה כמה גרוע היה מה שכתבתי. הוא ניסה להבין למה התכוונתי ואז אמר כשהוא די מהורהר: "אז זה קצת כמו כשהמצלמה זזה בזמן צילום, ואת מזיזה אותה בחזרה וממקדת פוקוס, ובאותו רגע את רואה את הכול בסטודיו, ורואה שהתמונה באמת מטושטשת ולא ברורה אבל בכל זאת את יכולה לראות את כל מה שצילמת. אני תמיד אוהב לראות הכול, גם אם הכול לא בדיוק בפוקוס".

אוהבת מאוד את הדברים האלה שאמר. זה מזכיר לי עד כמה סופרים נבהלים מעצמם בקלות. צריך לטעות כדי ללכת ימינה או שמאלה ולשפר. צריך ליהנות מהכאוס של לאבד כיוון במשך זמן מה, במקום להיכנס לפאניקה שהכול לא בסדר.

והעצה הגרועה ביותר? היו לי פעם שלוש רשימות עם הערות לשיפור על העריכה משלושה אנשים שונים: מהעורך שלי, מהסוכן שלי ומעורך זוטר. כולם הצביעו על דברים שונים שלא היו בסדר בספר והציעו דרכים שונות לתקן אותו. זה כמעט גמר אותי.

את ידועה כסופרת די פמיניסטית, איזה סוגיות פמיניסטיות לדעתך הן הדוחקות ביותר כיום?

חוץ מכל התקיפות המיניות, ההטרדות והרג של נשים על בסיס יומי?!? בעיקר עצם העובדה ששואלים נשים את השאלות האלה במקום לשאול אחת ולתמיד את כל הגברים. הנשים שאני מכירה קושרות את עצמן בקשר הדוק לאיזון חייהן בין עבודה לחיים, בנוגע לפערים בין המינים, ועוסקות בגידול של ילדיהן ב'דרך הנכונה'.

גם העובדה ששומרי הסף התרבותיים הם גברים מטרידה אותי. גדלתי כשסיפרו לי באופן חתרני וגלוי שנשים אינן מצחיקות, שספרים ומוסיקה של גברים שווים יותר משל נשים, וכי החלטות של גברים נוטות יותר להיות צודקות רק משום שדבריהם נאמרים בגוון קול נמוך ועמוק יותר. כל זה אמנם משתנה לאט בימינו, אבל בינתיים זו הקלה עצומה וגאווה להציג גם בפני גברים את ההצלחה שלי.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך