סיפורי חייו של מר פיקרי | ביקורת הספרים של טלי

בספר הקסום 'סיפורי חייו של מר פיקרי' כל פרק מתחיל בציטוטים, שחתומים על ידי גיבור הספר, מתוך ערימות הספרים שמעטרים את חנות הספרים האמריקאית הקטנה שלו, שנמצאת על אי אמריקאי קטן. אלו הם ציטוטים שאמורים לייצג משהו שמסופר בפרק עצמו, שיש בהם אמירה או השלכה על הדברים, כמטפורה לחיים מלאי מטפורות גם כך.

הספרים של מר פיקרי הם כל חייו על האי הקטן 'אליס', במיוחד לאחר ששכל את אשתו שנהרגה בתאונת דרכים. נו מה הפלא? היא היתה הגורם המתווך בינו ובין העולם, שעה שהוא תמיד היה אדם מסוגר ומתבודד ואילו היא ההפך ממנו.

מספרים גם ש'סיפורי חייו של מר פיקרי' היה לרב-מכר מיד עם צאתו לאור בארצות הברית. הוא נכתב על ידי גבּריאל זֶווין, סופרת ותסריטאית אמריקאית, שספרי הנוער שלה תורגמו ליותר מעשרים שפות. "ספר מצחיק, עדין ומרגש, המזכיר לכולנו מדוע אנו קוראים ומדוע אנו אוהבים" כתבו עליו בביקורת של Library Journal, על כך אוסיף כי הוא גם מזכיר לנו למה נוסחת הסיפורים/תסריטים/סרטים האמריקאים עובדת עלינו למרות שהיא כל כך צפויה מראש.

שעה שהספר מתחיל בתיאור התנהגותו הדוחה והלא חברותית של מר פיקרי, שמין הסתם מגיעה מכאב עמוק, אט-אט הוא מטפס דרגה רוחנית, ואז עוד אחת, ועוד אחת, עד שלא נותר לקוראים אלא להתאהב בו. כל כך אמריקאי. הוא מתפכח ומשתנה בשל פעוטה שאימה נוטשת אותה בחנותו עם פתק עליו כתוב: "זאת מאיה. היא בת שנתיים וחודש. היא חכמה מאוד, מדברת יוצא מן הכלל לגילה, והיא ילדה מתוקה וטובה". כל כך צפוי לגלות שמאיה תשנה את חייו, תלמד אותו להיפתח אל העולם מכל בחינה מחשבתית ורגשית ושהיא באמת פעוטה מבריקה שמאפשרת לו לראות את העולם בצבעים ורודים הרבה יותר. כל כך צפוי ועם זאת כל כך מענג.

Ferrari 360 Modena | Manual | Giallo Modena

£49,500.00
End Date: Tuesday Mar-12-2019 21:56:30 GMT
Add to watch list

אהבתי בספר: עצם העובדה שהסיפור מתרחש על אי קטן, מוסיפה קסם לסיפור הקסום גם כך, שנובע מהאינטימיות, מהבידוד ומהמשפחתיות החברתית של תושבי האי. מר פיקרי חי באמצעות הספרים אבל לא באמצעות אנשים, הילדה משמשת לו פתח לכך. מר פיקרי גם אחראי על הידע ועל ההעשרה של כל האי ואנחנו, הקוראים, הופכים לתושביו ולתלמידיו. אהבתי את ציטוטי הסופרים שמשמשים כמעין פתח לא רק לפרקי הספר הזה, אלא גם לקריאת הספרים והסופרים הללו בעולם האמיתי. מהלך מבריק של הסופרת. אהבתי את הסיפור המעניין ואהבתי לשים את עצמי בנעליו של מר פיקרי, ולו רק מפני שחלום שלי להיות בעלת חנות ספרים. הספר כתוב מרתק, מצחיק ועצוב והקריאה זורמת כבתוך חלום.

פחות אהבתי בספר: כאמור, המדובר בקיטש אמריקאי. יש בו את כל האלמנטים האמריקאיים הצפויים של מחלה, תאונה, התפכחות, מציאת אושר וכל שאר הירידות לצורך עליות. מאוד מוכר, אבל מאוד עובד. אז זה לא ספר שיפתיע את מי שמכירה את הנוסחה בעל פה, אבל החיים מלמדים אותנו שהנאה לא תלויה בהכרח במרכיב ההפתעה.

שורה תחתונה: אוהבת ספרים? אל תדלגי על הספר הזה. התרגשתי, צחקתי, בכיתי, למרות הנוסחה האמריקאית, ואולי בגללה? זה עוד אחד מהספרים שקשה להניח אותם בבית הקברות לספרים, גם כשהם נגמרים. אני מרגישה שנוצר בינינו קשר, ולא עוד קשר – קשר אמריקאי טוב!

ארבעה וחצי מתוך חמישה כוכבים של הנאה אמריקאית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית