עֲוָלוֹת נפוצות של הכותבים את ספרם הראשון

כשכותבים ספר ראשון נוטים ליפול לאחת מהעֲוָלוֹת שמתוארות כאן. לכל המעדיפים לדלג עליהן בדרך לספר ראשון מוצלח, כדאי מאוד לעלעל ברשימה הזו.

המספר הלא אטרקטיבי: הקורא חייב לאהוב את קולו של המספר (לא את המספר עצמו, אלא את קולו, הם מחוברים, אך שונים), אחרת לא אכפת לקורא מה יקרה הלאה. נכון, חורחה לואיס בורחס, באוסף הסיפורים הקצרים שלו "לבירינת'ס" (מבוכים), מציג מספר שהוא מנהל מחנות ריכוז נאציים, אבל הסיוט הזה נמשך רק ארבעה עמודים. לאורך ארבעה עמודים של עבירה פשיסטית בוטה כל אדם רגיל יכול להחזיק מעמד. על פי רוב, מקובל לכתוב בקולו של מספר חביב, מספר מרתק, אפילו מספר מרושע אם בא לך, העיקר שהמספר לא יהיה משעמם.

"קודם אבנה עלילה": כשכותבים רומן, ובמיוחד כשכותבים בפעם הראשונה, את ה"עלילה" מומלץ להשאיר לסוף. איני מתכוון לכך שלא צריך לדעת בגדול לאן הסיפור הולך, אבל כמו ש'איקיאה' לימדה אותנו – אין להדק את הברגים לפני שכל החלקים במקומם. הסיבה לכך טמונה בחוסר הניסיון שלך ובכך שבניית עלילה תחילה מאלצת את כל שאר הסיפור להתאים את עצמו אליה. כש"מהדקים" עלילה לפני שמתחילים לכתוב, אירועים רבים בספר נאלצים להתעוות כך שיתיישבו בעלילה. לא טוב. מומלץ לעשות את ההפך, משמע לבנות אירועים או תרחישים טובים, ורק אז לתפור אותם יחדיו לידי עלילה מרתקת ומבנה ראוי.

עובדות לפני מערכות יחסים: נבוקוב "הודיע" ​​בצורה חד-משמעית שספר הוא עולם ומלואו. לסופרים "ירוקים" יש נטייה להתחיל ולתאר את העולם הזה בפירוט רב ולהסתבך תוך כדי כך. הם ממציאים כל מיני מקומות, אירועים ועניינים מורכבים תוך שהם מתעלמים מכך שהעולם לא מורכב מפרטים, אלא ממערכות יחסים. כדי ליצור עולם בספר צריך כמות מסוימת של מערכות יחסים מעניינות בתוכו. המפתח נמצא במערכות יחסים שחוצות קבוצות גיל וגבולות. אם כל הדמויות בספר בנות אותו גיל, אז יש לך תת-תרבות, לא עולם. דוגמה לכך ניתן למצוא בספרו של פיליפ דיק, מחבר הספר "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות" (שהפך לסרט הקאלט 'בלייד ראנר'), בו היה קשר תלת-כיווני בין סבא, אב ובן. דבר דומה קורה ב"מלחמת הכוכבים" וב"הארי פוטר" עם דמבלדור כסבא ארכיטיפי.

לב האבן: ספרים טובים עוסקים בעניינים שנוגעים לליבם של גיבוריהם. לכתוב על מזג האוויר ועל מצב האומה לא עובר אם לדמות הראשית שלך יש עניין לא פתור עם מין, למשל. אם סקס הוא הדבר שמסיר שינה מעיניה, והנושא ממש טורד את ליבה של הדמות הראשית, אז תפקידו של הספר להוציא את זה החוצה לאוויר הפתוח. אפילו סצנה חכמה שנכתבת היטב תרגיש חסרת מיצוי ומכילה יותר מדי מידע, אם היא לא נוגעת ללב הגיבור, או שלדמות המגולמת בה לא אכפת.

כתיבה על דברים שאין לך מושג בהם: נניח שכתבת על שוטר שמשחק גולף, כי זו התשוקה שלו. גולף נמצא בתחום הבנתך אבל אין לך מושג מה קורה במשטרה. כדי להוכיח את ההפך רוב הכותבים ממשיכים להראות, בכוח, שעשו את שיעורי הבית שלהם ויודעים מה קורה במשטרה. זה רעיון רע שנקרא כמו שזה נשמע בשיחת חולין. חפירה. אם אין לך מושג לגבי עניין מסוים, שחייב להופיע בספר, אין להרחיב אודותיו. יש לכתוב בעיקר על מה שידוע לך – בדוגמה לעיל על גולף – ויש לדלג על עניינים משטרתיים. טיפ טוב הוא להפוך את כל השוטרים (אם זה הקטע החלש שלך) לדמויות ששונאות את עבודתם – ככה אין צורך לכתוב על העניינים הטכניים של המשטרה בכלל. יש לזכור שכותבים יכולים להשמיט מהסיפור כל מה שלא מסתדר להם. הם אפילו חייבים לנהוג כך. אחרת הסיפור הופך להיות טרחני ומשעמם מדי.

פירוט מופרז: לאיזו רמה של פירוט יש להגיע בספר? זו שאלה שנשאלת על ידי סופרים רבים. הסוד טמון בקול הנרטיבי, הוא זה שקובע את רמת הפירוט הנכונה. כשמפשטים את המושג "קול נרטיבי", מגלים שהוא השתקפות של אחד או שניים מהחששות הבסיסיים של המספר – לרוב קולו עסוק באיומים הפיזיים או הנפשיים שמטרידים אותו. רמת הפירוט בספר שלך צריכה להיות קשורה בקשר הדוק ל"איום" שמשפיע על הדמות המרכזית ועל קולו של המספר. כל שאר הפרטים צריכים להתעמעם כדי לשים על כך דגש.

"אין לי סוכן": זה כבר לא קשור לכתיבה אבל בהחלט קשור לסיכוי שהספר שלך יראה את אור היום. קבלת הרומן שלך בהוצאת ספרים הוא תהליך שכנוע סדרתי של אנשים. האדם הראשון שעליך לשכנע הוא סוכן. הסוכנים לא חייבים להיות מפורסמים. לפעמים עדיף סוכן צעיר, נמרץ ולא ידוע על סוכן ותיק ונרגן שכל העולם מכיר. כל מה שעליך לעשות כדי שהספר יצא לאור הוא לשכנע אדם נכון אחד, חוץ מאמא שלך, שהעבודה שלך ראויה להיחשף בפני קהל קוראים רחב. בהצלחה!

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך