עורכת עיתון בינלאומי מציגה שיטה לכתיבה שמשפיעה על הקוראים

"במשך כמעט חמש שנים, כאחראית על עיתון כמו ה'ניו-יורק טיימס', מצאתי את עצמי שקועה בוויכוחים בלהט אדיר, ודנה ברעיונות שונים שהוגשו לי בעל פה ובכתב. פיקחתי על תריסר עורכים שקראו את ההגשות של כתבים בעלי שם וחדשים, כולם להוטים להשמיע את דעתם ולפרסם את כתביהם. שני עוזרים שלי, שבפועל חיפשו אבני חן טקסטואליות מבין המבחר העצום, טרחו על מאות כתבי יד שהגיעו מדי שבוע. גם אני קראתי רבים מהם, למעשה קראתי כל כך הרבה טקסטים עד שלא ספרתי אותם, פשוט כי לא היה זמן".

כעורכת לשעבר בניו-יורק טיימס, טריש הול ראתה הרבה טקסטים רעים שהוגשו לה בתקווה שתבחר לפרסם אותם. כנראה שראתה יותר מדי, כי לאחרונה החליטה לכתוב ספר מסוג "איך לכתוב" כתיבה משכנעת. בספר היא מסבירה איך לגייס אנשים לצד שלך ואולי אפילו להשפיע על דעתם. בראיון הבא שנערך עימה לרגל צאת ספרה, היא מדברת על טכניקות לשכנוע בכתב

"הייתי אסירת תודה על ההישג הזה, על ההזדמנות להכיר סופרים ועורכים שהדהימו אותי בידע שלהם ובמוחותיהם היצירתיים. אבל הופתעתי גם ממבול הכתיבה הנוראה שהגיעה דווקא מהכותבים המפורסמים והמצליחים.

"בתחילה, ים הדעת הזה, מאנשים להוטים, נואשים להביע את דעתם, להיכנס לזרם הוויכוח, היה קצת זר לי. תמיד הייתי עיתונאית בלי איזה טיעון משלי שחייב לנצח ולהישמע. בין אם הייתי מדווחת או כותבת או עורכת (ובמהלך השנים עשיתי את כל השלושה) תמיד הייתי שמחה לקלוט את המחשבות ואת הרגשות של אחרים. לא היה לי עניין להציג את נקודת המבט שלי. לעתים קרובות חשבתי שאין לי נקודת מבט, כי בשלב מוקדם זיהיתי נטייה מטרידה בקרבי –  להיות זיקית – להשתמש במה שנוח לי כדי ליצור קשר עם הנושא שלי.

"אם למשל ניסיתי ליצור קשר עם אמא ממעמד הפועלים שבדרום ארצות הברית, אז הייתי מדברת על התבגרותה בפנסילבניה הכפרית ועל האופן שבו לאביה החורג הייתה מלונה לכלבים, ושלא הצחיק אותה שהכלבים היו נובחים בכל יום בדיוק בחמש, כאילו הם מכריזים על שעת הקוקטייל הכפרית. אם ראיינתי פרופסור בהארוורד הייתי מזכירה שאבי קיבל את התואר השני שלו בהרווארד, עשר שנים לפני שעבר ללוס אנג'לס. אני יכולה להיות כפרית, עירונית או כל מה שמתאים למטרות העיתונאיות שלי.

"אף פעם לא היתה לי נטייה אקדמית או ניסיון-על בכתיבת כתבי עת ובהעלאת טיעונים מגוונים, כפי שהיה לאחרים. כל הנושא של 'דעה' היה עולם חדש בשבילי, ומפחיד בהתחלה. עם הזמן הבנתי כמה אני ברת מזל. עבודת העריכה נתנה לי הזדמנות להקשיב לרגשותיה ולמחשבותיה של אמריקה. אם רעיון מדבר אלי, בין אם מצד ימין או שמאל של המפה הפוליטית, או אפילו ללא פוליטיקה בכלל, כיום אני כבר בטוחה שהוא ידבר גם אל אחרים.

"בכתיבה שמטרתה לשכנע, ובאמצעות הספר הזה, אני מקווה להעביר את מה שלמדתי על כתיבה ועריכה. אני רוצה לעזור לאנשים להעביר את נקודת המבט שלהם בצורה משכנעת, בין אם הם מעצבי דעת קהל, כותבי מאמרי דעה, מגישים ניירות לפרופסורים בקולג', מנסחים דוא"ל בניסיון להתקבל לעבודה, או אפילו כותבים פתק לבני זוגם. אף על פי שהספר הוא בעיקר על כתיבה, אני נודדת לפעמים לפסיכולוגיה שעומדת בבסיס הגישות השונות. ההבנה של ההתנהגות האנושית היא שימושית ביותר ברגעים כאלה.

"אז אפשר לשאול האם יש בכלל כללים לוויכוח נכון, לשכנוע, האם ישנן דרכים להשפיע על דעתם של אנשים שמקשיבים לך? כן, בהחלט כן. למרות שזה מאתגר ליצור שינוי במוח של אדם אחר, ישנם יסודות שחשוב להכיר בכל הנוגע לשכנוע, ישנן טכניקות שמטרתן להביא אנשים אל הצד שלך, לא רק בכל הנוגע לטיעונים בכתב, אלא בחיים בכלל. וכמו בכל ניסיון לעקוב אחר כללים נוקשים, לפעמים זה לא כל כך מצליח. לכללים יש תכונה – הם נשברים בקלות. ניתן להפר את כל הכללים ומושגי השכנוע האלה ועדיין להצליח לשכנע מישהו לראות את נקודת המבט שלך. אבל אפשר גם להיות סמוכים ובטוחים כי שימוש בשיטות אלה, שדורשות מיומנות, טכניקה והבנה של הפסיכולוגיה האנושית, יגדיל את הסיכויים שלך לשכנע בהצלחה.

"אז הנה 15 עקרונות לכתיבה משכנעת, שאפשר להגיד שהקריירה שלי כבר מסתמכת עליהם:

1. הקשיבו לאנשים כדי לשכנע אנשים. חשיבות החשיבה על הקהל שלך עשויה להיות הנקודה החשובה ביותר שאני יכולה לדבר עליה. למרות תרבות ה-selfies, השכנוע הוא לא עבורך, הוא עבורם. בין אם אתם מנהלים שיחת 'אחד על אחד' או מנסים לשכנע את קוראיכם שהם צריכים להקשיב לכם, הצעד הראשון והקריטי ביותר הוא להקשיב להם. צריך לדעת מי הם וכיצד הם מרגישים כדי לשכנע אותם.

2. אנו מאמינים במה שאנחנו מאמינים. יש להבין שכולנו נאחזים בדעותינו, מכל מיני סיבות טובות. אם את אומרת לאנשים משהו שלילי על המועמד המועדף עליהם, הם עשויים לתמוך בו אפילו יותר. לא יעזור לך, הם כבר השקיעו בגיבוש הדעה הזו, ולא קל לגרום להם לסגת ממנה. האנשים האלה לא טיפשים. גם את לא, וגם את כזאת – את פשוט לא יודעת את זה. האם יש נקודה שבה פשוט כבר לא שווה לנסות להגיע לעמק השווה עם מי שלא מסכימים איתך? כמובן. כי לפעמים פשוט אי אפשר לשנות אנשים ודעות של אנשים, וצריך לקבל את זה.

3. לכבד את הקהל שלך. כדאי ללמוד להיות אמפתיים. לנסות להבין מהי ההרגשה להיות הם, איך זה לחיות את חייהם. זה לא קל, אבל זה חיוני כשרוצים לשכנע אותם.

4. לא להיכנס לקרבות, וזאת בעיקר מפני שוויכוחים לא עובדים לטובת שכנוע. אנשים מתגוננים או סתם מתנתקים. האנשים היחידים שעשויים להגיב בחיוב לחבטות ולבריונות מילולית הם 'עבדי שירות הלקוחות' שאין להם ברירה אלא לקבל את התוקפנות שלך. לא כדאי לכתוב דברים כמו "אתה טועה", או "אני צודקת ואתם יודעים את זה".

5. לשחק על רגשות. רגשות הם אלמנט חשוב, הרבה יותר חשוב מעובדות. כפי שאמר פעם ריצ'רד פרידמן, פסיכיאטר ופרופסור מניו יורק, "צריך להשתמש בעובדות באופן מדעי, אבל צריך להבין את המצב הנפשי והרגשי של הקהל שלך כדי לקבוע את המינון הנכון". כולנו מגיבים למידע לא בגלל המידע אלא כי הוא מרתק אותנו מבחינה רגשית.

6. להבין ערכים מוסריים של אחרים. ערכי המוסר שלנו מעצבים את הפרשנות שלנו את העולם. ניתן לקבל תשומת לב לנקודת המבט שלך רק אם התמקדת בערכים של הקהל שלך, לא בהכרח בערכים שלך.

7. להדגיש את הדמיון ביניכם, לא את השוני. אנשים נוטים יותר להסכים עם אנשים שדומים להם. אנשים נעימים, שיש חיבור נעים איתם, משכנעים יותר מאנשים לא נעימים. להיות חיובית, להיות נגישה, להודות כאשר את טועה, הם כלים עוצמתיים לשכנוע. תמיד מצאתי בחיי התנצלות או הודאה בטעות, ככלים שניתן ליישמם בזריזות, ביעילות ובעוצמה.

8. להשתמש בידע. לכתוב על מה שאת יודעת, ולהתעסק בתחום שבו המומחיות שלך היא ללא עוררין, היא טכניקה בטוחה לשכנוע. אם את טכנאית מחשבים, כתבי על החומרה או על התוכנה שבתחום המומחיות שלך. אם אביך גוסס, ואת זועמת על הדרך בה המערכת הרפואית מטפלת בו, כתבי על זה. תמיד יהיה משהו שאת יודעת או מרגישה יותר טוב מאחרים, ובזה כדאי להתמקד.

9. להפתיע את הקוראים. אינסוף מילים ודימויים מתחרים על תשומת לבנו. בין אם את כותבת מסה עבור פרופסור בקולג' או מבקשת לקבל משכנתא בתנאים מועדפים, את צריכה לבלוט כדי לשכנע. הרי מישהו צריך לקרוא את מה שכתבת. התפקיד שלך הוא לגרום לקוראים לאהוב את זה. אם את מנסה לפרסם טקסט כלשהו ברבים כדאי להוסיף רעיון חדש לשיחה, אחרת העבודה והתקוות שלך פשוט ילכו לאיבוד וחבל על המאמץ. עליך לעשות את הטקסט הזה רלוונטי ודחוף, בין אם זה נעשה בחמישים מילים או בחמשת אלפים.

10. להיות ספציפי. אם הקפדת להכניס צבע וחיים לדבריך, להוסיף טוויסט לשפה או להציג רעיון מדהים – אנשים יסבו את תשומת לבם אליך. כך יקטן הסיכוי שתאבד אותם. אם אתה כותב בהכללות ובאופן שהוא נטול טון אישי, נטול אופי וללא פרטים ספציפיים ומוחשיים, העבודה שלך תעוף לפח.

11. ספרי סיפורים. כולנו מגיבים לסיפורים. הם אמנם אינם תחליף לעובדות, אבל בלעדיהם העובדות נראות יבשות ויבשות…

12. לעובדות אין את הכוח לו ציפית. הגיע הזמן לומר את זה בקול רם – עובדות לא משכנעות אנשים. אנשים שומעים את מה שהם רוצים לשמוע, ואפילו העובדות הטובות והמושלמות ביותר בעולם לא ישנו את זה. אכן, אנו מסוגלים לתייג כל דבר שאנחנו לא רוצים לשמוע כ"חדשות מזויפות". אנחנו מטפלים בעובדות באופן סלקטיבי, לפעמים באופן לחלוטין לא מודע. אני מבטיחה לך, כולנו עושים את זה, ללא קשר לחינוך שלנו או לאמונות הפוליטיות. עובדות לא יכולות להיות משכנעות כמו שאת רוצה שהם יהיו. לעומת זאת, עובדה מפתיעה אחת יכולה להוות בסיס למאמר גדול או לטקסט משכנע.

13. עובדות שכן עושות את ההבדל הן הטעויות שלך. אם אתה עושה טעות בטקסט המלומד שלך, אתה יכול להיות בטוח שלא תחלוף שניה עד שמישהו יבחין בזה, יכריז על זה, והכתיבה שלך תהיה מושא ללעג, תושלך מכל המדרגות או גרוע מזה. מומלץ מאוד לבדוק את העובדות שציינת בזהירות רבה. העובדות היחידות שיש להן כוח להטביע אותך הן העובדות המוטעות שעשית בהן שימוש.

14. לנטוש את הז'רגון. כמה מהרעיונות החכמים ביותר שניתן להעלות על הדף נחנקים תחת מעטה ענני הז'רגון הסמיכים. אל תשתמשי בז'רגון מקצועי שלא לצורך. נקשי מהטקסט שלך עשבים שוטים כדוגמת קלישאות. הן מרגישות מאולצות ולקוראים יש נטייה לדלג עליהן.

15. לנקות את הטקסט באופן דקדקני. רוב האנשים משתמשים במילים רבות מדי כשהם כותבים. עליך להימנע מכך ולקצץ, לקצץ, לקצץ בכמות המילים. ספרים מצוינים רבים נכתבו על טכניקות כתיבה, כדאי לקרוא את הספרים האלה ורבים אחרים, כי כדי לכתוב טוב חייבים לקרוא טוב. מי שקורא הרבה הוא בעל נטייה גדולה יותר לכתוב בצורה קוהרנטית".

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך