עשר שאלות לחידוד עפרונות שיווקיים

מיטב הקופירייטרים כותבים תכנים שיווקיים עם שני נושאים בראשם: הקהל שלהם והפעולה שהם רוצים שהקהל יבצע. לפעמים נדמה שזה מספיק כדי למכור, אבל מי שרוצה להבטיח שהטקסטים שלו יתאימו לכל ערוץ שיווקי צריך להתאמץ קצת יותר.

שאלה הופנתה לקופירייטרים מנוסים, במטרה לברר מה טקסט שיווקי צריך כדי להצליח? רובם ענו שלמרות שרבות מטכניקות הכתיבה והאסטרטגיות דומות, כתיבת טקסט שיווקי שממיר מבקרים וקוראים ללקוחות אינו זהה בכל מדיום פרסומי, פוסט או בלוג. לשם כך מיצו מתוך הידע והתובנות שלהם את עשר השאלות הבאות, שעוזרות לחדד כל עיפרון שיווקי.

אבל לפני כן, הנה כמה מהעצות המובילות של קופירייטרים מנוסים, שאינן חלק מהעשר:

טקסט שיווקי טוב אמור לעזור לאנשים לפתור את התסכולים שלהם ולהשיג את מטרותיהם. מה שאני רואה שמשתבש לרוב בקופירייטינג הוא שאנחנו כל כך ממוקדים במה שאנחנו רוצים למכור, עד שאנחנו שוכחים להסביר למה אנשים צריכים לקנות את זה…

בהירות תמיד מנצחת את המורכבות. ז'רגון עדכני או מילות מפתח מלאות ב'באזז' אולי נראים עכשוויים או חכמים, אבל האם הם נשמעים כמו משהו שאדם אמיתי היה אומר? "העסקים הטובים ביותר מוכרים את המוצרים שלהם ואת עצמם במילים פשוטות ובלי יותר מדי התחכמויות" מסבירים המנוסים שבקופירייטרים.

קופירייטינג נהדר מצטרף לשיחה שכבר מתרחשת במוחם של הלקוחות. כותבים גדולים הם חוקרים גדולים. אם יזם שיווקי רוצה לכתוב טקסט "מדהים", הוא צריך להבין את הקהל איתו הוא מנסה לפתח שיחה שיווקית, מבפנים ומבחוץ.

לכתוב כמו בן אדם כדי להרוויח את אמון המבקרים. זו אחת העצות היעילות ביותר של קופירייטרים מנוסים, כאלה שבגרו מהניסיונות להישמע הכי חכמים או שנונים. כולם מסכימים שטקסטים שיווקיים מיועדים למטרה אחת – להמרה. לכן המילים שלך צריכות להיות מלכודת להפניית תשומת לב וגם משכנעות באותה נשימה. נכתבו בבלוג הזה אלפי מילים על יצירת אמינות בטקסט שיווקי. פה ניתן למצוא מקבץ אחד מתוכם.

והנה הגענו לדבר האמיתי לשמו התכנסנו כאן: ענו טוב ומדויק על 10 השאלות הבאות כדי לכתוב טקסט שיווקי שממיר יותר קוראים וגולשים ללקוחות. תשובה טובה על כל אחת מעשר השאלות הללו תעזור לך להבין הרבה יותר טוב מה צריך להכיל הטקסט השייווקי שלך, כמעט בכל מדיום פרסומי, כדי להמיר לקוחות פוטנציאליים ללקוחות משלמים.

1) מה מוכרים?

שאלה טריוויאלית? לא הייתי מהמר על זה. רבים עונים תשובות בנאליות על השאלה החשובה הזו. "מה זאת אומרת? אני מוכר מכוניות" יענה סוחר מכוניות ממוצע. לא! אתה מוכר יוקרה, אתה מוכר בטיחות, אתה מוכר יעילות, אתה מוכר לייף סטייל, אבל אתה אף פעם לא מוכר מכוניות.

2) מי הכי ירוויח מההצעה השיווקית שלך?

האם הקוראים/לקוחות הם המרוויחים היחידים? אולי בני משפחתם? אולי חבריהם שבאים לבקר בימי חמישי ייהנו מהמוצר יותר מהם בגלל אופיו החברתי? תשובה לשאלה הזו יכולה להשפיע על התוכן של הטקסט השיווקי באופן משמעותי.

3) כמה הלקוחות/קוראים שלך יודעים על הבעיות שהמוצר שלך מציע לפתור ועל הפתרון שברצונך להציע?

כי אין זה מובן מאליו שיש לך בראש פתרון לבעיה שמעטים הצליחו לחדד בראשם, או בעיה ידועה לכולם עם פתרון מטושטש, שאפילו כותב הטקסט לא הבהיר בראשו. גם הבעיה וגם הפתרון צריכים להיות מובנים לקהל שלך דרך הטקסט השיווקי – ולא? יש לכתוב טקסט שיענה על שניהם בלי להישמע טרחני מדי.

4) איזה בעיות בדיוק הצעתך השיווקית פותרת?

הדגש פה הוא על חידוד ההצעה השיווקית שבטקסט. ההצעה השיווקית לא תמיד פותרת את הבעיה לשמה הקונים קונים או לקוחות מתעניינים – לפעמים הפיתוי שבהצעה השיווקית הוא בכלל המחיר הנוח, או הפריסה לתשלומים, ותו לא. לפעמים מוכרים מה שכולם מוכרים רק במחיר ללא תחרות. אם כך יש לשים דגש על המחיר. יש לענות על השאלה הזו היטב שכן המלכודת שטמונה בתשובה (המובנת מאליה?) עלולה לחרב את מאמצי המכירה.

5) לאילו תוצאות מצפים הלקוחות הפוטנציאליים שלך?

חשוב לחדד את התשובה הזו כדי לדעת 'על מה לשחק'. אם הלקוחות שלך קונים טלוויזיה K4 בשביל לצפות בסדרות טבע מרהיבות יש לשחק בטקסט על איכות התמונה של הטלוויזיה, אבל אם הם קונים אותה רק כדי להשוויץ בפני חברים אז צריך להדגיש את המראה המרשים של הטלוויזיה עצמה שתניב אינספור מחמאות מאורחים. לאיזה תוצאות מצפים הלקוחות שלך? היא השאלה שתבהיר לך מה באמת בכוונתך למכור בטקסט.

6) אילו הסתייגויות / פחדים יש להם?

כל איש או אשת מכירות מכירים את הבעיה מספר 1 במכירות. הסתייגויות או פחדים. "מה הקץ'?" או "מה אנשי המכירות האלה לא מספרים לי על המוצר?" הן שאלות שמציבות חומות בין לקוחות פוטנציאליים ללקוחות משלמים. אולי מחירו הגבוה של המוצר/שירות מרתיע אותם? תשובה מדויקת לשאלה המורכבת הזו תעזור לשמן את הטקסט השיווקי שלך במילים ובהבטחות הנכונות שיסייעו לעקוף את החומה, שכל לקוח חשדן מציב בינו לבין פעולת הרכישה.

7) באילו קריטריונים משתמשים לקוחות שמחליטים אם לקנות ממך או לא?

מה משפיע על החלטתם לקנות או לא לקנות? זו אולי אחת השאלות הקשות ברשימה, מבחינת היכולת לענות תשובה מדויקת בלי מחקר מעמיק יותר. ולא במקרה. תשובה לשאלה הזו יוצקת בידי כותב הטקסט השיווקי את הכלים לפירוק כל 'פצצה שיווקית'. ברגע שכותב יודע שהבעיה היחידה היא המחיר הוא יטפל בה כל כך טוב עד שלא תישאר בידי הלקוחות אלא רק ההחלטה אם לקנות דווקא ממך או ממתחריך.

8) באילו מילים בדיוק משתמשים הלקוחות שלך כדי לענות על שאלות 4-7?

אם התשובה ידועה לך לא נותר אלא להשתמש במילים האלה בדיוק בטקסט השיווקי שלך, כי זה נקרא לדבר בשפת הקונים.

9) מדוע הם צריכים לקנות ממך ולא מהמתחרים שלך?

שאלה מצוינת. אבל ממש מצוינת. כי בעידן השפע שאנחנו חיים בו, כשכל ארחי-פרחי פותח חנות או בית מסחר, וכל מוצר נמכר ב-100 אתרים במקביל, נשאלת השאלה (שלא תמיד קל לתת עליה תשובה) "למה שיקנו דווקא אצלי?" ובכן – שבור את הראש… תחשבי על תשובה עד שהפיוזים ישרפו לך, אבל צאו עם תשובה טובה, אחרת רוב הסיכויים שאתם, המוצרים, המותגים או השירותים שלכם ייעלמו בתוך ההמון. תשובה טובה תעניק לך את היכולת לצקת לתוך הטקסטים השיווקיים שלך את הבידול – היקר מפז.

10) מי הם המתחרים שלך?

התשובות לכל השאלות לעיל, במיוחד לשאלות שאין לך תשובות עליהן, נמצאת אצלם – אצל המתחרים שלך. הכר אותם גם אם יש לך סלידה עמוקה מהם. המתחרים שלך מחזיקים בארסנל תשובות מדהים, בין אם ענו אליהם בתחילת הדרך או רק לאחרונה, לאחר שביצעו אינספור טעויות. יש ללמוד אותם, את אתריהם, את הצעותיהם, את ניסוחיהם ולקבל מידע חשוב ביותר על העסק שלך, שמוכר מוצרים ושירותים דומם או זהים.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך