רוצה לכתוב ספר? לפניך 7 טיפים מעשיים כדי להתחיל

יש שיראו בפרויקט כתיבת הספר תהליך מרגש ומפחיד, והרוב לא יתחילו בגלל הסיבות האלה, אז הנה שבעה טיפים מעשיים שיעזרו לך להתחיל בעבודה המשמעותית של חייך, באדיבות 'כותב טוב':

7 טיפים מעשיים שיעזרו לך להתכונן ולהיכנס למצב הרוח המתאים לכתיבת ספר

  1. מסמר את הרעיון שלך:

אם חשבת על ספר בתור הפרויקט הגדול הבא שלך, כנראה שיש לך כבר איזה רעיון לכתיבה בראש. חשוב להצביע מוקדם ככל הניתן על מה בעצם ברצונך לתאר, לשורר או לספר ולמסמר את זה מול עיניך. לשים את האבצע על ה'מה' היא פעולה שתעזור לספר שלך ולך להתמקד כבר בהתחלה, ושתסייע לך להמשיך לצעוד בבטחה לאורך המסלול הארוך שצפוי לך.

בבקשה לשים לב – הטיפ הזה לא נועד להגביל את היצירתיות שלך. בזמן הכתיבה הרעיונות שלך רק ילכו ויתפתחו, חלקם ישתנו או יתעצבו מחדש – וזה בסדר גמור. לא חייבים לדבוק רק באיזה רעיון ראשוני מתחילת הדרך, עם זאת, הידיעה לאן ברצונך להגיע עם הספר כבר בהתחלה פשוט תאפשר לך מיקוד טוב יותר בתחילת התהליך.

  1. להתחייב:

יצירת ספר אינו תהליך קל. הוא דורש הרבה מזמנך הפנוי ויכול לקחת בין חודשים עד שנים כדי לסיימו. לפני שיוצאים לדרך יש לדעת לקראת מה צועדים. כדאי להבין כבר עכשיו שמומלץ להצטייד בשפע של יצירה, זמן ואנרגיה. יתכן שיהיה עליך לוותר על דברים אחרים כדי לפנות לעצמך את תשומת הלב הנדרשת ליצירת הספר שלך, במיוחד אם אין לך ניסיון קודם.

אם זה נשמע לך כמו משהו שגדול עליך, ייתכן שיהיה לך קשה לסיים את הספר ואולי עדיף לפנות לסופר צללים שיעזור לך לכתוב ספר שיתפרסם בשמך. עם זאת, למרות שזה קשה, זה תהליך בהחלט אפשרי גם בלי ניסיון קודם. אבל כדי לעשות אותו כמו שצריך, על כל אדם להיות להוט לקראתו, מההתחלה ועד הסוף.

  1. לוח הזמנים:

החיים עמוסים עבור כולנו. מי יותר ומי פחות. זה לא אומר שאין באפשרותך לפנות זמן כדי לעבוד על הפרויקט החשוב הזה. כדי לנצל את כל הזמן הפנוי שיש לך, במקסימום האפשרי, צריך לקבוע מראש לוח זמנים לביצוע הכתיבה. כמעט בכל מקום בו ניתן לקרוא על "איך לכתוב ספרים" ממליצים לנסות ולכתוב כל יום, גם אם זה רק לפרקי זמן קצרים. לא נותר לי אלא להסכים, על מנת לייצר קצב כתיבה טוב וכוח אינרציה להמשך התהליך.

  1. לקבל את הכלים הנכונים:

מכיוון שספר הוא יצירה כה גדולה, מעבד התמלילים הרגיל שלך עשוי לא להספיק. כדאי לוודא כבר בהתחלה שיש לך, למשל, תוכנת 'וורד' מעודכנת וטובה, שעובדת ברישיון ומעודכנת במילון עברי טוב. בנוסף, כדאי שבסימניה של הדפדפן שלך יהיה לפחות לינק אחד למילון מקוון.

יש עוד הרבה כלים שם באוקיינוס האינטרנט שיעזרו לך לבצע את העבודה המורכבת, אם כי רובם ככולם באנגלית ובשפות זרות. על כל פנים, הבסיס לכתיבה ולמחקר של כל כותב טוב כולל תוכנת 'וורד' מעודכנת, לינקים למילונים אונליין וגישה חופשית לרשת כדי לברר כל מיני דברים במהירות, לפני שהם בורחים מהראש ומהמקלדת. כדאי להתכונן לקראת כל זאת מבעוד מועד.

  1. הכתיבה אינה הדבר היחיד בעולם כשכותבים ספר:

כמובן שצריך הרבה מילים כדי למלא את דפי הספר שלך, אבל כתיבת מילים אינה החלק היחיד שחשוב בתהליך. לאורך המסע הזה יהיה עליך לבצע המון מחקר. זה חשוב במיוחד אם העבודה שלך היא יצירה לא בדיונית, אלא ביוגרפית או ספר מקצוע כלשהו, או רומן שנטוע במציאות או בהיסטוריה.

מעבר לכתיבה יהיה עליך ללמוד קצת אודות עיצוב טקסט, עריכת טקסט ופרסומו בבוא היום. יהיה עליך לגרום לאחרים לרצות להסתכל על העבודה שלך. בין אם מצאת עורך מקצועי או חבר/ה קרובים, אדם אחר יכול וצריך לתת לך פרספקטיבה רעננה. משוב טוב תמיד מועיל לספרים. חלק ניכר מזמנם של חבריך, או עורכיך, יהיה מורכב מתיקון ומעריכה של דברים שכתבת. כדאי לקחת בחשבון את כל אלה, שכן הכתיבה היא רק חלק מתהליך שנקרא 'יצירת ספר'.

  1. לשקול אפיקי פרסום:

זה בסדר גמור אם בכוונתך לבצע את כל הפרויקט המורכב הזה בעצמך, הרי כתיבה היא בילוי נהדר, במיוחד כשנהנים מזה, וכתיבה משמשת כמוצא יצירתי נחוץ לנפשו של אדם.

אבל אם ניקח בחשבון שכתיבתך לא נועדה רק למגירה, כדאי לחפש ולמצוא איך לפרסם את ספרך כשהעבודה עליו תסתיים. אז לידיעתך – ניתן ללכת בדרך המסורתית של איתור מוציא לאור שיסכים להוציא את ספרך לאור. עם זאת, זה צפוי להיות תהליך יקר, ממושך ורצוף אכזבות. לכן, כדאי להכיר ואף לשקול ברצינות להפיק את הספר שלך באופן עצמאי, לפרסם אותו בעצמך ואף להפיץ אותו במו ידיך ואתריך, כל זאת כדי לשלוט על התהליך במלואו.

למזלך כבר העליתי כמה פוסטים ומאמרים בנושא, הנה אחד מהם.

  1. לא להתייאש!

כל כותב וכל כותבת מכירים את זה ממזמן. 'כתיבה' ו'מכשולים' הולכים יד ביד לאורך כל הדרך. לפעמים זה ממש מדהים עד כמה מגוונים ויצירתיים יכולים להיות המכשולים הללו, שבכל פעם נערמים מחדש בדרכינו. לכל המכשולים הללו יש רק מטרה אחת – לגרום לך להתייאש באמצע – בחלק מהימים פשוט לא בא לך לכתוב, בימים אחרים כותבים עלולים למצוא את עצמם מתוסכלים מ"יכולת כתיבה דלה" או מ"איכות טקסט על הפנים", ואחרים פשוט נתקעים באמצע ולא מצליחים לחבר שני משפטים על הדף.

לכן אני כותב את השורות הללו – כדי להכין אותך ולהזכיר לעצמך (בהתחלה דרכי ואחר כך דרכך) שפעם התחלת את הפרויקט הזה מסיבה טובה כלשהי. ברגעים הללו כדאי לזכור מדוע רצית לשתף את הסיפור שלך ולהתחבר לקהל קוראים מלכתחילה. התובנות הללו יעזרו לתת לך את המוטיבציה הדרושה כדי לשנס מותניים, לוותר על שברי האגו, לא לשקוע בעדנות הפינוקים, ולצעוד בדרך החתחתים עד לסיומה המוצלח.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך