שישה מתכונים לבישול ספר

ישנם שני סוגים של כותבים בעולם הסופרים. יש את המתכננים בקפידה כל דבר ויש את כל השאר, שזורמים עם כתיבתם לכל מקום שהיא רק לוקחת אותם. פוסט זה פונה בעיקר אל המעוניינים לתכנן היטב, ומראש, את ספרם, אם כי יש לזכור ש"כל השאר" הם הרוב המוחלט. הרי רובנו פועלים על פי אותו עיקרון בלתי נמנע שקבע הסופר המנוח אדגר לורנס דוקטורו, שאמר, ובצדק רב: "כתיבה היא כמו נהיגה בלילה. אתה יכול לראות רק את מה שמאירים הפנסים הקדמיים, אבל ככה אתה נוסע לאורך כל הדרך".

אז כדי לעזור ל'בני המיעוטים', אותם כותבים שחייבים לתכנן את ספרם מראש, אפרט פה שישה מתכונים, שיטות יעילות ומוכחות לבישול ספרים… או לכתיבתם.

1) שיטת פתיתי השלג:

סופר בשם רנדי אינגרמנסון נקרא "איש פתיתי השלג" בגלל שיישם את שיטת הכתיבה החדשה הזו בכל אחד מספריו, ובסך הכל בשישה רומנים שיצר על פי שיטה זו, עליהם זכה בעשרות פרסים והרצה על כתיבה באינספור כנסים. אין להתפלא שהסופר היה מהנדס תוכנה במשך שנים רבות. במהלך עבודתו מצא שיצירת פתיתי שלג מושלמים באמצעות מחשב הוא תהליך מעניין של יצירת שכבות על גבי שכבות קודמות, והפך את זה לשיטת כתיבה.

כדי להבין על מה הוא מדבר, כך נראה פתית שלג על מסך המחשב:

אבל איך המחשב מייצר את הצורה המורכבת הזו?

שכבה אחר שכבה.

אינגרמנסון טוען שעליך להתחיל ספרים כמו שמחשב מתחיל לצייר פתית שלג – להתחיל בקטן ואז לבנות את הסיפור, שכבה אחר שכבה, עד שנראה שיש לך משהו משמעותי וגדול ביד. על פי השיטה שלו ישנם עשרה שלבים מלאים בניואנסים. אם השיטה שלו מעניינת אותך או שנראית לך מתאימה, כדאי לבדוק את האתר שלו.

2) שיטת 30 הימים (והלילות):

קרן ויזנר פרסמה למעלה מ-90 ספרים וזכתה בפרסים רבים. אור לניסיונה העצום היא גם כתבה מדריך לסופרים שמעוניינים לגבש סיפור טוב. על פי שיטתה כל ספר מתחיל בשורה קריטית, וכל צעד בכתיבה עוקב אחרי קודמו. למעשה עליך לבנות על מה שכבר כתבת עד שהגעת לטיוטה הראשונה של הספר, לאחר 30 ימים (ולילות).

הנחת היסוד של שיטה זו מתווה דרך ברורה, והדרך הזו קובעת שעליך להתאים ולערוך, כל הזמן, את הטקסט החדש שכתבת לזה שכבר היה שם, כדי לשקף את מה שיצרת לאורך כל תהליך כתיבת הספר. כל שלב בשיטת ​​30 היום שלה מוסיף עוד שכבה לקו המתאר שנוצר, עד שבסופם של 30 הימים יש לך טיוטה ראשונית, שכל שנותר לעשות הוא ללטש אותה…

ויזנר קובעת: "לא משנה מהו הז'אנר שתכתבו או רמת ניסיון שלכם, ובלי לגזול מכם את שמחת היצירה, שיטה זו מלמדת אתכם איך להיות סופרים שיטתיים, ממושמעים ופרודוקטיביים". למתעניינים בספרה, הנה פרטיו.

3) שיטת חמשת שלבים:

שיטה זו מובנית טיפה פחות משתי השיטות הקודמות. על פיה מתחילים לסכם את הרעיון של הספר במשפט אחד או שניים. אם לא הצלחת לסכם את הרעיון העיקרי של הספר בשני משפטים או פחות, הסיפור שלך עדיין לא ממוקד, וכתיבת הספר כולו לא יכולה לצאת לדרך, עד שתירשם הצלחה.

או אז כותבים תקציר (סינופסיס), שנפרש על פני שלושה עד חמישה עמודים, ושמתאר את המרכיבים העיקריים של העלילה, מציע קווים מנחים לדמויות המרכזיות ומפרט את המוטיבציות שלהם.

בשלב השלישי יש להישען על הסינופסיס שכתבת כדי לתאר את הסיפור כולו, בצורה מעוררת השראה. שלב 4 הוא הבשר האמיתי: כתיבה חופשית. זה המקום שבו השריר היצירתי שלך מתחיל לפעול. והוא פועל בתוך הקווים המנחים שכבר יצרת, וקורם עור וגידים על שלד קיים. כי כעת יש לך מתווה להשתמש בו כמפת דרכים, ועכשיו אפשר למלא את השלד הזה עם הרעיונות הכי טובים שעולים במוחך ובלבך. בשלב החמישי והאחרון מתחילים 'לשפצר' את הטקסט כולו, לערוך אותו ולשפר אותו.

4) שיטת האמת שבאמצע:

ג'יימס סקוט בל, שסייע למאות סופרים לכתוב סיפורים וספרים, כתב ספר שכותרתו היא "כתוב את הרומן שלך מהאמצע". לטענתו, במהלך כתיבת כל ספר יש "רגע ראי" (mirror moment – התרגום לא משהו, הוא מתכוון לרגע של 'גילוי האמת') שבו נחשפת בפניך האמת, במלוא תפארתה, שמצביעה על מה באמת עוסקים הספר והסיפור שלך.

זה יכול להיות רגע בסצנה שבאמצע הסיפור, שמבהיר לך את הדרך לכתיבת הספר כולו. בל משתמש בדוגמה קולנועית כדי לעזור לאתר את הרגע הזה. בסרט 'קזבלנקה', אילסה מגיעה לריק לאחר שמובהר לשניהם למה עזבה. הסצנה מלאה במתח, כי הוא שיכור כלוט ואומר לה כמה דברים משפילים, ואז היא בוכה ויוצאת. כעת לריק יש 'רגע ראי' שכזה, בו הוא תוהה איזה סוג של בנאדם הוא רוצה להיות. מאותו רגע שאר הסרט עוסק במסע שעליו לעבור כדי להיות האדם שהוא רוצה להיות. השיטה של ​​בל מבקשת ממך לכוון לרגע הזה בטקסט. הוא אומר שאם הצלחת להצביע על רגע ה"אהה!!" הזה, כל שאר הכתיבה תהיה מוארת בפניך באור נגוהות.

5) שיטת חמש הטיוטות:

מן הסתם זו שיטה שמתחילה בטיוטה מספר 1: הלא היא 'טיוטת הזבל'. בטיוטה זו יש 'להקיא' הכל על הדף, ללא עריכה או שינויים. טיוטה מספר 2 תהיה טיוטת המבנה, שבה בוחנים איך הסיפור בנוי. האם הוא זורם? האם אנשים יבינו ויאהבו את הסדר שבו הסיפור נחשף בפניהם? בטיוטה השלישית יש להתחיל וללטש את היהלום הספרותי שלך, שורה אחר שורה, פרק אחר פרק. הטיוטה הרביעית מכונה 'טיוטת הכירורגיה', שבה יש להתחיל לחתוך, להשמיט ולקצר את מה שמיותר. כל זאת עושים כדי להגיע לטיוטה 5, הטיוטה האחרונה בכתב היד המוגמר שלך, שמן הסתם אפשר עוד לערוך ולשנות אותה, אבל זו הטיוטה ששולחים לסקירה בעיני קוראי המבחן והעורכים.

6) שיטת הפס הנע:

ברוכים הבאים למתכון האחרון, או לשיטה האחרונה לכתיבת ספר, שנראה כאילו זוכה לפופולריות הגדולה ביותר מבין כל שאר השיטות. מעניין למה…

מתחילים בכתיבת עמוד השדרה של הסיפור, או בתיאור הנחת היסוד לסיפור כולו. המדובר בסך הכל בשורה (ארוכה?) אחת, שמתארת את פרטי הספר שלך, כולל את אופיו, את הרקע להתרחשויות, את הגיבור(ים), את יריביהם ואת האסון שפוקד אותם. משם מתחילים ליצור את הרומן צעד אחד בכל פעם, כשכל צעד בכתיבה בונה על קודמו.

על פי שיטה זו ישנם 15 צעדים שמוליכים אותך לאורך כתיבת הספר. כנראה שזו הסיבה לפופולריות השיטה, שכן המדובר במתכון האולטימטיבי לכתיבת ספרים, שמשרת את הסופרים ואת ספריהם כמו פס נע במפעל ליצירת ספרים. אולי הצעד המסקרן ביותר בשיטה הזו, הוא כאשר נדרשים הכותבים שעוקבים אחריה לעבור על כל סצנה וסצנה מנקודת המבט של כל אחת מהדמויות העיקריות בסיפור, כדי להוסיף עומק וראליזם שקשה לקבל אחרת. מי שקראו את הספר 'המאהב' של א.ב. יהושוע, מבינים בדיוק על מה מדובר. (היתכן שכתב את ספריו על פי שיטה זו?)

אז מהי השיטה הטובה ביותר?

השיטה הטובה ביותר היא זו שמדברת אליך. זו השיטה שמחייבת אותך להשתמש בה ולהתחיל לכתוב את הספר שלך. אבל חשוב יותר, זו השיטה שעוזרת לך להגיע לסוף הספר. אמת. רק אתם יכולים להחליט מהי השיטה הטובה ביותר עבורכם, כי כל סופרת וסופר הם שונים, עם צרכים שונים ומוטיבציה שונה. פשוט בחרו מה עובד הכי טוב בשבילכם וצאו לעבודה המאתגרת והמתגמלת של כתיבת ספר. לחלופין, התנסו בשיטות שונות כדי למצוא את האחת שעוזרת לכם להיות יותר פרודוקטיביים בכתיבה מאשר אי פעם. ואז יש לשמור על השיטה שבחרת ולפעול על פיה. אין להרפות ממנה עד שיש לך ספר ביד.

כתיבה שמחה לכולם!

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית