שישה עקרונות שכדאי לוודא לפני ששוכרים סופר צללים לכתיבת ספרך

כדאי להכיר כמה נקודות מהותיות שחשובות לעבודה מול סופר צללים, לפני שיוצאים איתו לדרך הארוכה שבסופה ספרך יהיה כתוב בשמך.

כתיבה היא אכן אחת העבודות המרתקות אך גם הקשות ביותר שאדם יכול לעשות. עבור הקוראים זה נראה כמו דבר קל מאוד מכיוון שהם מאמינים שלכותבים יש כישורים וכישרון מתאימים לכתיבה, והם יכולים לחבר ספר בקלילות. אבל הסיפור האמיתי שמסתתר מאחורי כל ספר, מורכב יותר מכפי שהוא נראה, מכיוון שסופרים וסופרי צללים צריכים להתגבר על לא מעט אתגרים כדי להיות מסוגלים להוציא לאור עוד ספר ובהצלחה.

לעתים קרובות, 'מחסום כותבים' הוא אחד מהאתגרים הנפוצים ביותר שעומדים בפני מחברי ספרים, כולל סופרי צללים שכותבים 'ספרים על המשקל'. רבים הולכים לאיבוד ומוותרים כשהם לא מצליחים למצוא את הפתרון הראוי למחסום הכתיבה שלהם, ואילו אחרים מעדיפים לשכור את שירותיהם של 'כותבי רפאים' או 'סופרי צללים' מקצועיים, על מנת שיחלצו אותם ואת ספרם מהבור.

לפניך כמה מהפרטים הקריטיים ביותר שדרושים לדיון ולהבהרה כדי להבטיח שסופר הצללים שלך אמין ומקצועי מספיק לצורך עבודה מורכבת כל כך.

הנושאים הבאים מנוסחים כשאלות מוכנות לשיגור לסופר הצללים הבא שברצונך לראיין.

מהו הניסיון שלך בתחום כתיבת הספרים עבור אחרים?

אמנם גם 'כותבי רפאים' מתחילים יכולים להיות אמינים מספיק לפעמים, אבל שכירת סופר צללים מקצועי תהיה הרבה יותר בטוחה. אם שכרת סופר בעל ניסיון במקום טירון, קל וחומר אם סופר הצללים הוותיק שלך יודע לספק גם איכות לצד ניסיון, רוב הסיכויים שבסוף התהליך מחכה לך חיוך של שביעות רצון. אמת היא – הניסיון של סופר הצללים שלך קריטי לסיכויי הצלחת הפרויקט כולו ולחיוך אמיתי בסופו.

 

האם  אתה סופר צללים שעוסק בכתיבת סיפורים לא-בדיוניים? בדיוניים?

אם סופר הצללים שלך הוא מקצועי ומנוסה, אז הוא גם ידע את ההבדל בין סגנון כתיבה בדיוני לבין סיפורת ביוגרפית. חובה על כל לקוח לשאול את סופר הצללים שלו על העדפותיו, ולפתח איתו שיחה קצרה בנושא, על מנת לוודא שהוא מבין מה דרוש לך ואיך.

 

מהם תחומי הכתיבה המועדפים עליך?

סופרי צללים שיודעים את ההבדל בין לפחות שני סגנונות כתיבה, יכולים לכתוב ספרים בשני הסגנונות הללו לכל הפחות. רוב סופרי הצללים עובדים על פי כישוריהם ומומחיותם. רק מעטים מביניהם מעדיפים לעבוד הן בתחום הבדיוני, הן בתחום ספרי המקצוע/עיון והן בתחומי הביוגרפיות, וזה קורה רק אם יש להם מספיק כישרון לעשות זאת. כדאי לברר זאת מראש.

 

מהם הז'אנרים שאתה מכסה?

סופרי צללים שונים מתפצלים לקטגוריות ולז'אנרים רבים. לפני שהחלטת לשכור סופר צללים לכתיבת ספרך כדאי לראיין אותו קצת ולברר אם הוא מסוגל לכתוב בסגנון הנדרש. זאת אומרת, יש שכותבים מדע בדיוני נהדר, שעה שאחרים כותבים יופי של רומנים רומנטיים – שניהם עוסקים בכתיבה בדיונית, אבל התמחותם היא בתחומים נפרדים לחלוטין ולכן אין לצפות לאותן תוצאות באותם ז'אנרים משניהם. כדי לוודא ששכרת את הסופר צללים הנכון מבחינתך ראוי שלא להזניח את בירור המומחיות הסוגתית של סופר הצללים כבר בהתחלה.

 

האם יש לך הסכם התקשרות מוכן לדוגמה?

חלק מסופרי הצללים המקצועיים מחזיקים חוזה לדוגמא עבור לקוחות, כדי שיוכלו לעבור בנחת על סעיפי החוזה ולחתום בראש שקט. עם החלק הזה של סופרי הצללים כנראה כדאי לך לעבוד. אם סופר הצללים שלך נותן לך לבחון את החוזה, הדבר היחיד שנותר לך לעשות הוא לוודא שלא רק החוזה אלא גם האדם שמאחוריו אמין, ואז לחזור לחוזה ולהבין היטב כל נקודה, ולחפש את הפרצות שיכולות להפוך למחלוקות קשות במצבים קשים. אם אחד מהסעיפים נשמע לך לא הולם, עדיף לבקש מהסופר לבצע את השינויים המתאימים בהסכם כדי לצאת לפרויקט הסבוך הזה בלי דאגות מיותרות.

 

כמה זמן יקח לך לסיים את כתיבת הספר?

יעילות היא תכונה חשובה מאוד עבור סופרי צללים, במיוחד כאשר הם צריכים לעמוד בתאריכי יעד לסיום עבודתם. עם זאת, לקוחות צריכים להבין ש'כותבי רפאים' מקצועיים עשויים לעבוד על יותר מפרויקט אחד ברגע מסוים. למעשה רובנו חייבים לכתוב כמה ספרים במקביל על מנת להתפרנס. לכן, כל ניסיון לדחוף אותנו לעשות את העבודה שלך לפני האחרים, ועוד במהירות גבוהה מהרצוי, עשוי להשפיע לרעה על האיכות שתתקבל בידך בסוף העבודה. למרות שאני לא אומר שסופרי צללים צריכים להתרווח, להרים רגליים על השולחן ולקחת את הזמן שלהם בנחת, יש לקחת בחשבון את ברירת המחדל שלהם ולדון איתם, מבעוד מועד, מהו המועד האחרון להגשת דראפט ראשון של ספרך, כדי למנוע אי-הבנות ואי-נוחות בהמשך.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך