תהליכי כתיבה יצירתיים של עמוס עוז ושאר אמני העולם

"כמעט נואשתי סופית מן הכתיבה" מגלה עמוס עוז בספרו האוטוביוגרפי 'סיפור על אהבה וחושך', "שרווד אנדרסון הוא שחילץ אותי מהמלכוד הזה". סופרים שונים מתמודדים בדרכים שונות עם מלכודי הכתיבה, כי רבים הם. כמו כל ענייני החיים שדורשים פיצוח, הכתיבה עשויה להוות אתגר עבור גדולי הסופרים בעולם. מקבץ המילים הבא נועד להדגים כיצד אלו שהפכו את הכתיבה למקצוע (ועוד כמה אחרים) מתמודדים עם המכשולים.

"הלא כדי לכתוב כמו רמרק או כמו המינגווי עליך לקום ולנסוע מכאן אל העולם האמיתי, אל מקומות שבהם הגברים גבריים כאגרוף והנשים נשיות כמו לילה…" מסביר עוז את תפיסת עולמו הצעירה לפני הגילוי שפרץ בפניו את הכתיבה, "שרווד אנדרסון פקח את עיני לכתוב על מה שסביבי. בזכותו תפסתי פתאום שהעולם הכתוב לא תלוי במילנו ובלונדון אלא הוא חג תמיד סביב היד הכותבת, במקום שבו היא כותבת: כאן אתה – כאן מרכז היקום".

סופרים שונים מתמודדים עם הכתיבה באופנים שונים. נראה שעוז, שמאז שהסופר אנדרסון פתח בפניו את הכתיבה והעניק מתנה גם לנו כקוראים, צלח מסוכת כתיבה אחת אחר השנייה ללא קושי רב. בין אם זה נכון או לא – לא כולם כמותו. את האמת המרה יודע כל סופר שהרים אי פעם עט או פתח קובץ ריק על מחשב.

הסופרת אגתה כריסטי, למשל, האמינה שהזמן הטוב ביותר לכתוב הוא בזמן שטיפת הכלים. הסופרת הארפר לי השיגה הרבה חשיבה יצירתית בזמן משחקי גולף, והאמן, צייר (וחקלאי?) גרנט ווד אמר לפני מותו בגיל 50: "כל הרעיונות הטובים באמת שהיו לי אי פעם באו בזמן שחלבתי פרות".

ברוכים הבאים לעולם דגירת הרעיונות המופלא. זה אחד השלבים החשובים בתהליכי יצירה בו יש להסיר את העין מהמטרה ובמקום יש לאפשר לחלק האחורי של המוח לעשות את העבודה בזמן שאת, אני ואתה עסוקים בדברים אחרים. ואז? מגיע הרגע המופלא שבו המוח מציג רעיון מבריק, מעוצב במלואו וכמעט בשלמותו. יש המכנים אותו 'שלב היוריקה!' או 'רגע ה-אהה!!!'

הצרפתים מכנים את הרגע הזה "שנינות גרם המדרגות". הרגע בו אדם מצליח לחשוב על רעיון נהדר שחיכה לו זמן רב דווקא בחדר המדרגות. מאין מגיעים הרעיונות המבריקים האלה? זה חלק מהקסם והמסתורין של תהליכי יצירה.

אחת השיטות ליצור את הקסם במו ידיך נקראת 'דגירה'. יש אנשים שהכתיבה שלהם יעילה הרבה יותר אחרי שהם חוקרים ומארגנים מידע מראש. אם הם מבצעים את החקירה והארגון (דגירה) יום לפני שהם כותבים הם מגיעים לכתיבה עם ציפייה גדולה לכתוב כבר. הסיבה? 16 שעות זמן דגירה מהרגע שהחלו לתכנן משהו ועד שהתחילו לבצע אותו… זה כבר דגדג להם בקצה האצבעות.

המפיק והסופר קנת אצ'יטי, שכתב את המדריך לתהליכים קריאטיביים "זמן סופרים", מכנה את התופעה כ'לחץ יצירתי'. רבים מכירים את זה, כולל סטודנטים שנדרשים להגיש עבודות יומם וליל (שיטת החרב על הצוואר). הם דוחים את כתיבת הטיוטה הראשונה עד שכמעט ולא יכולים לסבול את זה יותר, וכשכבר לא יכולים לחכות עוד להגיע למקלדת כדי להפטר מהנדנוד היצירתי הבלתי פוסק הזה הם נהנים מאפקט הלחץ היצירתי.

רק צריך לזכור שכשאין על מה לדגור הדגירה הופכת לדחיינות… פחות טוב…

על פי דיווחים שונים, הכימאי הרוסי דמיטרי מנדליב יצר את הטבלה המחזורית של היסודות הכימיים לאחר שהתעורר מחלום בשעות אחר הצהריים של אחד הימים. המשורר והפילוסוף הבריטי סמואל טיילור קולרידג' טען כי שירו המפורסם "קובלה חאן" הגיע אליו בחלום, לאחר שעישן אופיום, ופול מקרתני סיפר כי שירו המפורסם, שהיה לחלק בלתי נפרד מנדבך היצירה של הביטלס, 'יסטרדיי', הולחן במוחו כשישן. כשהתעורר מהחלום לא נותר לו אלא לשחזר על פסנתר את ששמע בשנתו. לא מעט אנשים מגיעים לרעיונות טובים במהלך השינה.

מדענים גרמנים הוכיחו כי המוח שלנו ממשיך לעבוד על בעיות בזמן שאנחנו ישנים. לאחר שמונה שעות מנוחה יש סיכוי גבוה יותר שנמצא את הפתרון הנכון לבעיות קשות וסבוכות במיוחד. לא בכדי נולדה הקלישאה 'לישון על זה לילה'.

מחקרים אחרים מראים שהדרך הטובה ביותר לשמור על מוח הכתיבה שלך היא פשוט לצאת החוצה ולנוע. אין לך זמן לישון כשמתקרב תאריך היעד להגשה או לכתיבה? במקום לוותר לגמרי יש שממליצים לעבור לפרויקט אחר. פרויקט A תקוע? גשו לפרויקט B. בעוד המוח המודע שלנו מתמודד עם פרויקט B, תת המודע ממשיך לעבד את הבעיות שיש בפרויקט A.

תקועים? לא חורשים את אותה בעיה עד שמעלים עשן. הגישה הטובה ביותר עשויה להיות להמשיך הלאה לפתרון בעיה אחרת או התמודדות אחרת. לאחר מכן חוזרים אל הבעיה הישנה עשירים ומנוסים יותר. כך גם בכתיבה. תקועים בפרק? בפסקה? בשורה? המשיכו הלאה וחזרו אל זה מאוחר יותר, כשאתם מנוסים יותר…

מדענים, משוררים, פילוסופים וסופרים. כולם מתמודדים עם בעיות הכתיבה שלהם בדרכים שונות אך דומות. לפעמים נדמה, כשמסכמים את כולן, מגיעים לאותן פעולות שכולם עושים כדי לצאת מהבור ולהמשיך לנוע אל עבר מקבץ המילים הבא.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך