סופר פענח מקרה רצח משנות השבעים תוך כתיבת ספר אודות האירוע

בדצמבר 1972 אם אלמנה לעשרה ילדים, בת שלושים ושמונה, נגררה מביתה בבלפסט על ידי פולשים רעולי פנים, שעה שילדיה נצמדים לרגליה. מאז הם לא ראו אותה עוד. חטיפתה ורציחתה היו לאחד הפרקים הידועים לשמצה ביותר של הסכסוך האלים שמכונה 'הצרות' – ‘The Troubles’ – עימות מתוקשר ועקוב מדם שהתחולל מסוף שנות השישים ועד אמצע שנות התשעים בין פלגים אתנו-דתיים בצפון אירלנד.

לאחר ארבע שנים של מחקר על אחד ממקרי הרצח הידועים לשמצה בהיסטוריה של צפון-אירלנד, כתב של ה'ניו-יורקר', פטריק ראדן קיף, חשף תגלית מפתיעה שפתרה את תעלומת הרצח. בספרו החדש “Say Nothing” הוא חושף את זהות הרוצח של האם ג'אן מק'ונוויל.

למה דווקא מקרה הרצח והסיפור הזה סקרן אותך?

הרעיון שאפשר לבחון את המעשה הבודד הזה, את הרצח האחד והמיוחד הזה שלא פוענח, את האופן שבו קשרו יחדיו קשר כמה דמויות נואשות שהיו גם קורבנות בעצמן, וגם האופן שבו הרצח המשיך להדהד לאורך עשרות שנים, כל אלה נראו לי כמו הזדמנויות לספר סיפור אינטימי וטראגי, בתקווה שגם יהפוך לסיפור גדול יותר על תקופת ה'צרות' בצפון אירלנד.

Ferrari 360 F1 Spider

£55,000.00 (0 Bids)
End Date: Friday May-31-2019 18:09:08 BST
Bid now | Add to watch list

בספר אתה חושף את זהות הרוצח על ידי התאמת פרטים לא חשובים לכאורה שהוזכרו על ידי כמה אנשים במהלך המחקר שלך. איך הרגע הזה הרגיש לך?

אני עושה את מה שאני עושה – מדווח וכותב – במשך רוב שני העשורים האחרונים. מעולם לא היתה לי חוויה כזאת. זה סיפור שלא הותיר לי נשימה. המוזר הוא שבכלל לא חיפשתי את התשובה לשאלה מי ביצע את הרצח. סיימתי את כתיבת הספר בלי לפענח את הפשע וזה לא הרגיש לי כמו איזו תחושה של נדנוד: "אוף! אני חייב להבין מי היורה", אבל חלק ממני שממש אכפת לו מהאמת ורוצה לוודא שיש דין ויש דיין, מאוד שמח לגלות שבסופו של דבר יש לו את שמו של האדם שיצר כל כך הרבה סבל עבור המשפחה.

איך ילדי מק'ונוויל (שאמם נרצחה) הגיבו לפצצה שהטלת עליהם כל כך הרבה שנים אחרי?

הם כמובן היו מופתעים. מה שהדהים אותי וכמובן היה מפתיע עבור כולם היה עצם העובדה שהרוצח היה בתמונה לאורך כל הדרך.

פורטרט של משפחת מק'ונוויל בביתה של הלן מק'נדרי, ביתה של ג'אן מק'ונוויל (משמאל), אם אלמנה לעשרה ילדים מבלפסט, שנרצחה בשנת 1972.

איזה מסר ניסית להעביר דרך הספר?

יש בספר כמה גיבורים בתפקידי משנה, אבל הייתי אומר שאין בו נבלים חד-משמעיים. באמת רציתי להסתכל על הסכסוך הזה בדרך שבה הוא לקח אנשים רגילים ודחף אותם למצבים קיצוניים מאוד, להסתכל על הדברים שהם עשו באור האווירה שהיתה קיימת אז ולבחון את האופן שבו הרגישו עם הפעולות שלהם, שנים רבות אחר כך, כשהביטו על הכל בפרספקטיבה. חלק ממה שעניין אותי היה החוסן המדהים של האנשים האלה שחיו חלק בלתי ייאמן בהיסטוריה.

אז למה לספר את הסיפור הזה עכשיו, כל כך הרבה שנים אחרי?

מצד אחד זה סיפור היסטורי ככל סיפור היסטורי, אבל מצד שני זה סיפור על היסטוריה שממשיכה להיות כל כך נפיצה גם היום. זה יצר עבורי הזדמנות להביא לקריסת העבר וההווה ביחד.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך