10 עצות לכתיבת ספר שאף אחד לא צריך לקרוא

סופרים שאינם סופרים זה בשבילכם. התעלמו מרוב העצות לכתיבת ספרים. התעלמו גם מההצעות שלי שמופיעות כאן. הרבה אנשים נותנים לכם עצות לכתיבת ספרים שקשה לעקוב אחריהן. אם אני הייתי עוקב אחרי כל העצות האלה לא הייתי כותב. הסיבה שאני כותב היא כי הפסקתי לקרוא עצות של אחרים, התחלתי לכתוב ספרים ולא הפסקתי. כתבתי ספר. ואז כתבתי עוד אחד.

לכל אחת ואחד יש סיפור לספר. ל-כ-ו-ל-ם. האמינו לי. נכון לכתיבת שורות אלה כתבתי יותר מ-40 ספרים עבור יותר מארבעים אנשים. לא רק שהיה להם מה לספר, גם אלה שסיפרו עליהם היו שווים ספר משל עצמם. לכל אדם יש, לכל הפחות, קורא או שניים בטוחים. על כל אדם לכתוב את הסיפור שלו כך שהנינים שלו ירצו לקרוא. למה למנוע מהם את הסיפור הייחודי שלך?

ספרים קיימים כבר אלפי שנים. ציוצים במשך עשר שנים. ציוצי הטוויטר כנראה ייעלמו, או יוחלפו בפטנט אחר בבוא היום, אבל ספרים? הם יהיו פה גם בעוד אלפי שנים. אז כתבי. כתוב. מצאי את החושך שבתוכך. מצא איך הגעת לאהבה שלך או איך נכשלת בה. ספרי לנכדים שלך את הסיפור הזה. הספר שלך נמצא בתוכך. וכולם צריכים לכתוב אחד.

הספר הזה יכול לעסוק בסיפור אהבה, בסיפור עסקי, ספר על טריוויה או רומן אימה. יש מסביב הרבה עצות על איך לכתוב ספר. זה לא קשה כמו שזה נשמע, כי כתיבת ספר אינה מלאכה קשה. כתיבת יצירת מופת היא כן מלאכה קשה. אבל 'מופת' זה עניין סובייקטיבי. מי באמת יודע מהי יצירת מופת?

אמנם אני סופר צללים, והספרים שלי מורכבים מסיפורם של אחרים, אבל הייתי צריך לתחקר אותם, לכתוב אותם, לערוך אותם, לעניין אותם, ליצור אותם, לשבת מול דף ריק ולדעת שלפחות 150 עמודים יצאו ממני בחודשים הקרובים.

איך עושים את זה? ככה:

1) לקרוא כל יום. לקרוא ספרים טובים. ספרים טובים הם המדריכים הווירטואליים הטובים ביותר שלך.

2) לכתוב כל יום. לכתוב לפחות דף. לא יודעת מה לכתוב? כתבי רשימה של עשרה רעיונות רעים. כתבי על כל מה שאת מעריכה בעבודה שלך. כתבי דבר אחד על אדם שאת אוהבת. כתבי את עשרת הדברים הכי גרועים שקרו בחיים שלך. כתבי במשך עשר דקות מבלי להרים את העט או את האצבעות מהמקלדת, אפילו אם זה רק "בלה-בלה-בלה-בלה". במשך עשר דקות רצוף. אם את רוצה לכתוב את חייבת להתאמן בכתיבה בכל יום. גם אם זה זבל. כתבי דף אחד נורא ביום. אבל אל תדלגי אפילו על יום אחד.

3) הדבר הגרוע ביותר. בחר את הדבר הגרוע ביותר בחיים שלך. התחל ברגע הגרוע ביותר של הדבר הגרוע ביותר שקרה לך. למשל, "ואז נתפסתי!" או "ואז הבנתי את הדרך הנכונה להרוג את עצמי". הדבר הגרוע ביותר בחיים שלך, שקרה השנה, החודש, היום. שאל מישהו שעבר התקף לב "למה קיבלת התקף לב?", הוא אף פעם לא יאמר לך "בגלל עורקים סתומים". לעולם לא. 100%. הוא יאמר "אשתי עזבה אותי" או "העבודה שלי הפכה מלחיצה יותר" או "החברים שלי אכזבו אותי". הגוף מחובר לסיפור שלך. כתיבה מרפאת את הגוף. "הדבר הגרוע ביותר" הוא העורק הסתום של נשמתך.

4) כתבו רע. יש לכם אישור. אל תדאגו לזרימה. בכל פעם שאתם תקועים כתבו שלוש נקודות (…) פתחו פסקה חדשה והתחילו אותה עם משהו חדש. אם לא ידעתם, ככה כותבים את הספרים הכי טובים. באמצעות גיוון. גיוון הסיפור.

5) הכירי את חוק 1-2%. בספרים שאינם בדיוניים הכיני וכתבי כמה כותרות פרקים שרק אפשר. רבים ככל האפשר. אל תדאגי אם הם לא בדיוק קשורים לנושא שלך. זה בסך הכל תוכנית המתאר של הספר שלך. לספר שלך אין נושא בכל מקרה. לאף אחד לא אכפת. אפילו הקוראים הטובים והמעמיקים ביותר זוכרים רק 1-2% מכל ספר. לא מעניין אותם מה הנושא. מעניין אותם ליהנות.

6) סיים עם סיפור רב השפעה. אנשים זוכרים את ההתחלה, את הסוף ועוד איזה פרק באמצע. עליך להפוך את שלושת החלקים הללו לכואבים. הרוג את עצמך בהתחלה. הרוג מישהו אחר באמצע. הרוג את כולם בסוף. עשה זאת גם אם אתה כותב ספר על בוטניקה, ספר על חייזרים או ספר ילדים. הפוך את החלקים החשובים ביותר בספר למשמעותיים ביותר.

7) קשת הסיפור של הגיבור/ה בקצרה. זה הולך ככה: הגיבורה נענית לקריאה לפעולה כלשהי, הגיבורה כואבת ולכן היא נאלצת לספוג את כל הרע אל תוכה, היא יוצאת למסע, היא שבורה בהתחלה אבל אז היא פוגשת יותר ויותר אנשים שעוזרים לה, היא נתונה לחסדיהם של יריביה כמה פעמים, וביתר שאת ככל שהיא פוגשת אותם יותר. לקראת סוף הדרך היא חייבת לעשות את דרכה בחזרה, מחודשת ומשופרת.

העלילה הזו מוכרת לך? ברור שכן, מפני שכך בנויה העלילה של 'מלחמת הכוכבים', של פרקים רבים בתנ"ך, של 'שר הטבעות', של 'הארי פוטר', של 'הקוסם מארץ עוץ', של 'גטסבי הגדול', של 'הפירמה', של '50 גוונים של אפור' ושל כל ספר לימוד נהדר.

קשת הגיבור מתרחשת בספרים, בפרקים של ספרים, בפסקאות של ספרים, לעזאזל – אפילו בציוצים. אל תתחילי לכתוב את הספר שלך אם את לא יכולה לכתוב בקצרה את קשת סיפור של הגיבור/ה. עדיין אין לך את זה? הקשיבי, ואז יהיה לך.

8) אפלה + הבלחה של אהבה = האמת. זה נכון בכל עלילה: עליך למצוא משהו חשוך ועצוב מאוד ואז למצוא את הבלחת האור הרגעית של האהבה בתוך כל האפלה הזאת. זו טכניקה מתאימה לסיפורים ביוגרפיים ולסיפורים בדיוניים כאחד. זה מתאים אפילו למאמרים בני עמוד אחד.

9) ציר ההידוק. כתוב 30 מאמרים נפרדים. כתוב על 30 דברים שאף אחד מעולם לא אמר. מתקשה? ראה סעיף 3 לעיל. הדק את האמרים שלך ביחד. זאת הטיוטה הראשונה שלך. שכתב את זה לפחות עשר פעמים. יש סופרים שמוכרים מיליוני עותקים מספריהם וכותבים כך את כולם.

10) כתבי את ספרך השני. למה? כי כתיבה, כשלא מפחדים ממנה, זה כיף. כי עדיין יש לך עוד הרבה מאוד דברים להגיד. כי אני אוהב אותך ורוצה ללמוד עלייך יותר. כי את שווה את זה.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיה

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתי