ביקורת הספרים של טלי | יוצאת מדעתי

איך ילדה בת אחת-עשרה עם שיתוק מוחין יכולה לדבר ישר אל לב הקוראים? דרך הספר 'יוצאת מדעתי' של שרון מ' דרייפר, סופרת אמריקאית, משוררת ומחנכת. והיא עושה את זה מתוך ראשה של הילדה, ברגש ובעניין רב. מלודי הוא שמה של הגיבורה. הספר משמש לה כפה לתיאור תסכוליה. כי אתם מבינים, מלודי היא ילדה חכמה מאוד, ששומעת מילים, מבינה את כל המסרים, סופגת אותם אבל לא יכולה לענות. היא לא יכולה לבטא את עצמה, וזה מוציא אותה מדעתה.

כל התסכולים שלה על מה שקורה לה בבית הספר ובבית, על העזרה שהיא מקבלת ועל התשוקה שלה להיות "נכה נורמלית", יוצאים בספר הזה. אבל מלודי לא מרחמת על עצמה, היא נחושה כמו שנשים מבוגרות ממנה לא מצליחות, מבררת, לומדת ומגלה שסטיבן הוקינג, שסובל מבעיה דומה, מחובר למכונה שמסייעת לו לבוא לידי ביטוי. הרי הוא מקיים הרצאות שלמות באמצעות המכונה שלו, ואפילו עונה על שאלות בזמן אמת. אז היא משיגה לעצמה מכונה כזו שמותאמת לה אישית.

אבל האמת היא שהילדה לא צריכה אותה כדי שאנחנו, הקוראים, נוכל להבין את מה שמתחולל בראשה ובליבה. גם כשהיא אילמת בחיי היומיום דבריה מובעים בחן ובטעם הודות לסופרת זוכת הפרסים הרבים על הוראתה ועל ספריה, שיריה וסיפוריה הקצרים. אין זו הפעם הראשונה שהגברת שרון דרייפר מביאה לביטוי את קולם של ה'חלשים'. כשסיימה תקופה בת שלושים שנה של הוראה בסינסינטי היא הפכה לסופרת בשנת 1991. בדרך כלל כתיבתה מתאפיינת בשימת דגש על האנדרדוג, כמו למשל יצירת דמויות של גברים אפרו-אמריקאים, במטרה לתת להם קול, כמו שהיא עושה עם מלודי.

Stunning Ferrari California Rosso Red & Cream

£65,658.00 (47 Bids)
End Date: Tuesday Aug-21-2018 14:17:34 BST
Bid now | Add to watch list

אהבתי בספר: אהבתי שזו ילדה שמדלגת על שלב הרחמים העצמיים. זו ילדה נורמלית בתפיסת עולמה, אבל כזו שחיה בבית סוהר שזימן לה הגורל. אהבתי גם שהסופרת התחברה לראש של הילדה כאילו כתבה משם את כל ספרה. היא מתארת שבמסגרת בית ספרה פועלת תוכנית לשילוב ילדים מוגבלים בכיתות רגילות. אליה וקוץ בה. בכל פעם שמלודי מרגישה שהיא צולחת מכשול, היא מגלה שלא היתה זו אלא אשליה. תסכול נערם על תסכול. ככל שהיא מנסה 'לנרמל' את הסיטואציה אליה נקלעה בחיים, היא לא מצליחה.

אם זה נשמע לחלקכם יותר כמו דו"ח עצוב מאשר ספר, טעות בידכם. 'יוצאת מדעתי' הוא סיפור מרגש על נחישות, על רצון עז, על מלחמה של ילדה בודדה בין אנשים רגילים, שלא לגמרי מבינים את הגיהינום שהיא שרויה בו. אהבתי שדווקא בגלל שהיא ילדה, היא לא מוותרת. הרי היא טרם פגשה את הייאוש. היא מלאה בתקווה לחיות חיים נורמליים, ככל הניתן. היא יודעת שאין לה כוונה לוותר עד שלא תמצא את המכשיר שיגרום לה להתבטא, הרי יש לה כל כך הרבה מילים ומחשבות בהם היא רוצה לשתף את העולם.

שעה שהתרגום טוב, נהיר וקולח (הרבה יותר ממה שהגיבורה יכולה היתה לקוות), והספר נוח לקריאה, אהבתי במיוחד את המלחמה הבלתי מתפשרת על ביטויה העצמי, פעולה שאולי נראית כמובנת מאליה לנורמליים שבינינו. התיאורים בספר כל כך מחברים עד שהם גורמים לקוראים לעצור ולנסות להבין את הבעיה שלה לעומקה. ובעיני זה סיפור שמוכר לכולנו, הרי הכל יחסי, והמסופר כאן משמש כהקבלה לתחומי חיים נוספים.

פחות אהבתי בספר: הרגשתי שאפשר היה לקצר את הספר בלי לאבד דבר מהמסר. ישנה חזרה מסוימת על תיאורי המאבק, ובאיזה מקום ציפיתי שהאירועים המתוארים יהיו פחות צפויים. אבל המינוס של 'יוצאת מדעתי' הוא שהכל צפוי והנכות נתונה… משבר אחרי משבר ניתן לצפות איך הוא יגמר.

רגע השיא שלי בספר: הפעם הראשונה בו הילדה מתחברת למכשיר שמאפשר לה להתבטא, הוא רגע מרגש במיוחד. ולמרות שמלודי מוצאת דרך להשמיע את קולה בפעם הראשונה, היא מגלה שלא כולם מוכנים לשמוע אותה. ברוכה הבאה לעולם ה'נורמליים' מלודי…

שורה תחתונה: זה ספר טוב, אפילו טוב מאוד שמעלה למודעות את עניין המוגבלות ועושה את זה בלי לשעמם. זה לא ספר על נכות, זה ספר על נחישות, על רצון ועל אומץ של ילדה שאין לה ברירה אלא למצוא את הכוחות למאבק שמתחיל בילדותה וכנראה ימשך עד למותה.

ורק שתדעו, 'יוצאת מדעתי' מככב ברשימות רבי-המכר של "הניו יורק טיימס" במשך קרוב לשנתיים וצבר פרסים, קוראים נאמנים ומעריצים בכל רחבי העולם. עכשיו הוא יכול לרשום לעצמו עוד אחת.

ארבעה וחצי כוכבים של נחישות ועוצמה כמו שיש רק לילדים

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

האסיר שכתב את ספרו הראשון בווצאפ

הסופר העצור לא יכול היה להיות נוכח בהשקת ספרו, אז הוא שידר ברכה ב'סקייפ' ממרכז הפליטים שבו הוא שוהה.

כדי להגיע למעמד הזה, העציר שעדיין מוחזק במעצר, כתב ב'ווצאפ' שירה ופרוזה, פרשנות פוליטית, ניתוח פסיכולוגי, מיתוס ופולקלור. כשפורסם כתב העת שלו, ב'גרדיאן' הלונדוני כתבו "ספרו לא ניתן לסיווג". אבל כדי להגיע לספר הזה הוא היה צריך לעבור שבעה מדורי גיהינום.

במשך שנים אוסטרליה נקטה במדיניות שנויה במחלוקת. מהגרים שהגיעו אל האי דרך הים וללא מסמכים מתאימים, נשלחו למתקני מעצר סמוכים. החוק עבר בשנת 2013, בתקופה שבה פליטים ומהגרים רבים ניסו לחצות את האוקיינוס ​​מאינדונזיה לאוסטרליה. רבים מתו או נעלמו בדרך. אלה שנתפסו על ידי השלטונות האוסטרליים נלקחו למעצרים. תומכי החוק אמרו כי המבריחים שבין המהגרים הרוויחו, חלק מהמהגרים טבעו וסירות תמימות נאלצו להיעצר. לעומתם, מתנגדי החוק הרבים רואים בו אקט אכזרי של שנאת זרים, שכן ברגע שספינות המשטרה האוסטרליות עוצרת את סירות המהגרים, הם מוחזקים במרכזי מעצר ימיים למשך פרק זמן בלתי מוגדר. העצורים טוענים שהם עוברים שם התעללות, ושהמדיניות הזו הותירה מאות אנשים ב'לימבו' חוקי, כביכול.

כך קרה גם לעיתונאי הכורדי-איראני, בהרוז בוצ'אני. במאי 2013 הוא נמלט מאיראן מחשש לביטחונו האישי, לאחר שחיילי צבא איראן פשטו על המגזין הפרו-כורדי שלו, 'ווריה'. כשניסה להימלט דרך אינדונזיה לאוסטרליה, במטרה לקבל מקלט מדיני, נעצרה סירתו על ידי הצי האוסטרלי.

בוצ'אני היה בין שבעים וחמישה מבקשי המקלט שנעצרו באותו יום. לאחר שנעצר באי 'חג המולד' למשך זמן מה, בוצ'אני הועבר לאי 'מאנוס', שמהווה חלק מפפואה גינאה החדשה. "ממשלת אוסטרליה מכנה את המקום הזה מחנה זמני או מרכז מעבר" מספר בוצ'אני, "אבל בשבילנו זה בית סוהר לכל דבר ועניין". בוצ'אני ישב לא פחות מחמש שנים במעצר באל כורחו. הוא גר בחדר קטן עם עוד חמישה אנשים ולא יכול היה לצאת או להתקדם עם חייו.

אבל בוצ'אני לא נתן לזמן לחלוף סתם כך. במהלך השנים תיעד את זמנו במעצר באמצעות מאמרים שונים וסרט דוקומנטרי שצילם בטלפון הנייד, שהצליח להבריח למעצר.

לאחרונה הצליח לפרסם את הספר שכותרתו "אין חברים חוץ מההרים: כתיבה מכלא מאנוס", שכתב בטלפון הסלולרי באמצעות אפליקציית המסרים המפורסמת 'ווצאפ'. באופן זה הוא שלח קטעים למתרגם באוסטרליה, שתירגם את הטקסטים שלו מפרסית לאנגלית ואחר כך ערך אותם לפרקים.

"זה היה תהליך ארוך וקשה מאוד", סיפר בוצ'אני בשיחת טלפון, "אני רוצה לבקש מהאנשים שרוצים לקרוא את זה, לקרוא את הספר כפיסת אמנות".

אף על פי שמחנה המעצר של האי 'מאנוס' נסגר ב -2016, לאחר שבית המשפט העליון של פפואה ניו גינאה פסק שהוא "מנוגד לחוקה ובלתי חוקי", עדיין לא הוגדר מועד להעברת העצורים מהאי. אף על פי שארה"ב קיבלה חלק מהפליטים שהוחזקו שם, בוצ'אני לא בטוח מתי ישתחרר מאי הבלהות.

כשנשאל איך הוא מגדיר את עצמו ואיך הצליח להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן ענה: "אני קודם כל סופר, הרבה לפני שאני קולנוען או עיתונאי. הכתיבה עזרה לי לשרוד. כך אני יכול לשמור על הזהות שלי ועל האנושיות שלי. הרי זו מערכת שנועדה לטשטש את הזהות שלנו, לצמצם אותנו למספרים, אז לפחות יש לי את הכתיבה".

הקטעים הבאים, שתומצתו למטרת בהירות, לקוחים מתוך ראיון שנערך איתו.

Stunning Ferrari California Rosso Red & Cream

£65,658.00 (47 Bids)
End Date: Tuesday Aug-21-2018 14:17:34 BST
Bid now | Add to watch list

על כתיבת ספרו ב'ווצאפ':

"פחדתי מהשלטונות, הם פשטו על תאי הכלא שלנו ולקחו לנו ציוד, בכל עת יכלו לבוא ולקחת גם את הנייר שאני כותב עליו. לכן לא כתבתי כלום על דף. את כל הספר הזה כתבתי בטלפון ושלחתי אותו לאט-לאט. ווצאפ הפכה למחברת שלי. לדוגמה, במשך כמה לילות יכולתי לכתוב שני עמודים או רק עמוד אחד, ואז לשלוח את הכל למתרגם שלי. וכשאני מסיים פרק, אני אומר לו 'זה פרק 5', או 'פרק 6 תהפוך לפרק 7'. המתרגם שלי מחבר אותם ביחד ל PDF ושולח אלי בחזרה. אני קורא, כותב לו 'כן, זה בסדר, בדיוק כפי שאני רוצה', אבל זה נמשך ונמשך והופך לתהליך ארוך וקשה מאוד".

על האפשרות להרוויח כסף ממכירות הספר:

"נקודת המבט שלי שונה מאוד מאלה שנמצאים באמריקה או במקומות אחרים. יש לי השקפת עולם שונה משל האנשים החופשיים. הדבר החשוב לי ביותר הוא לכתוב ספר כדי לאתגר את המערכת הזאת שמחזיקה אותי, להגיד את האמת לאנשים, לעשות את העבודה שלי, את חובתי כסופר, כעיתונאי. אני לא חושב על כסף או מקבל כסף על זה. גם אם היה לי כסף, לא יודע איך אוכל להשתמש בו במעצר. זה לא חשוב לי. אולי בעתיד, אבל עכשיו, חשוב לי שאנשים יבינו איפה אנחנו חיים ושממשלת אוסטרליה מחזיקה אותנו בכלא הזה במשך זמן רב".

על היופי של האי מאנוס:

"הצלחתי לשרוד בכלא הקשה הזה הרבה בזכות הטבע. האי 'מאנוס' הוא אי יפהפה. באתי מכורדיסטן, שהיא ארץ יפה מאוד בזכות עצמה. גדלתי בטבע, ולכן הטבע חשוב לי מאוד. אני חושב שאני יכול לשרוד בגלל הטבע. בגלל זה אני מתאר הרבה יופי בספר הזה. הטבע הוא הכל בשבילי".

על מה שמצפה לו:

"אני לא יכול לחזור לאיראן, כי היתה לי סיבה מצוינת לברוח, והיא לא השתנתה. אם לא היו לי סיבות טובות, לא הייתי נכלא כאן חמש שנים, וחי בבית הכלא הזה ככה. ממשלת ארצות הברית עשתה עסקה עם אוסטרליה כדי שיוכלו לקבל חלק מהפליטים כאן. כמאה איש עזבו את 'מאנוס' ונסעו לאמריקה, כך שהם חיים עכשיו שם. כולנו מקווים שבסופו של דבר נקבל את החופש שלנו באמריקה או במדינות אחרות".

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר בלי להכנס למעצר, אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

כדי לא להיראות כמו כולם אסור להישמע כמו כולם

להיות שונה מהתחרות שלך דורש ממך לעשות משהו אחר, וזה מתחיל בדרך בה מתנסחים. להיות שונה מהתחרות שלך דורש ממך לכתוב אחרת ולהתבטא אחרת. הצעד הראשון והחשוב ביותר למציאת הקול הייחודי שלך דורש ממך לאמץ נקודת מבט כנה, ולשכוח את כל המסורתי, הצפוי, המאורגן, ואת כל עצות הייעוץ והמיתוג שקבלת, ולהתחיל להיות אמיתית גם במסרים השיווקיים שלך.

חושבת שאת פועלת בשוק רווי? ובכן, את וכל השאר חושבים ככה. למרבה המזל, יש דרך לבלוט מבין כל המתחרים שלך. האתגר הוא להבחין בהבדל בינך לבין מתחריך, ולנסח את זה. אז הנה שיטה פשוטה, בארבעה שלבים, שדורשת ממך את האומץ להיות כנה עם עצמך ועם המוצר שלך, ולהפסיק לנסות לכותב באופן מקצועי ו"נכון", כדי לבטא את ייחודיותך.

שלב 1: לחבק את  השליליות.

תשכחי מלהקליד את השירותים שלך, להציע פתרונות, או לספר את הסיפור המקצועי שלך באופן המקובל: פעולות כאלה לא יסייעו לך לבלוט או להיות יוצאת דופן. זו לא דרך טובה להבין למה מישהו צריך לשכור את שירותיך על פני כל מתחרה אחרת. בעוד הסיפור של העסק שלך הוא ייחודי, ללא ספק, כך גם כל שאר הסיפורים של המתחרים.

את יכולה לחשוב שיש לך נקודת מבט ייחודית, אבל הסטנדרטים הצפויים שאת משדרת ומפרטת, אודות כל השירותים שהעסק שלך מספק, כגון שירות לקוחות טוב או ידע נרחב בתחום מומחיותך, לא מנפקים מותג ייחודי. האמת? אם תחשבי על זה – מתבקש שתעמדי בסטנדרטים כאלה אם את מקצוענית שרוצה להצליח. אם לא כתבת משהו שאנשים יכולים לחלוק עליו, אם לא הרגזת בטקסט שלך מספיק כדי שידברו על זה, אם לא העלית ניסוח שבאמת אכפת לך ממנו, אז זה מסר שלא ימשוך מספיק תשומת לב, לא ייזכר, לא ישותף, והכי חשוב – זה לא יהיה שיווק שיבחינו בו יותר מאשר במאמצי שיווק של אחרים.

Stunning Ferrari California Rosso Red & Cream

£65,658.00 (47 Bids)
End Date: Tuesday Aug-21-2018 14:17:34 BST
Bid now | Add to watch list

הצעד הראשון והחשוב ביותר להעלאת פוסטים שיווקיים ייחודיים הוא להעז. להעז להיות שונה. איך זה יכול לבוא לביטוי? קחי נשימה – את הולכת להזדקק לזה. איך אכתוב את זה בעדינות…? או קיי. אמצי את השלילי. אל תהיי כל כך מתקתקה, צודקת ונכונה, גם כשאת חושבת על שיווק העסק שלך, היי חצופה, נועזת, בועטת, 'כנסי' בממסד, תבעטי בתעשייה שבה את פועלת, כתבי את כל הדברים שאת חושבת שאת לא אמורה לכתוב.

אל תדאגי, עדיין לא נדרש ממך להעלות כלום. זה תרגיל. כדי שיצליח את מתבקשת לשתף פעולה.

שלב 2: לחשוף את הזהב שבתוכך.

עכשיו יש לעבור דרך כל הזעם שהצטבר בך בשנים האחרונות, ולמצוא את המילים הכי אותנטיות שלך ואת הביטויים הכי פחות צפויים, כדי שבסופו של דבר תוכלי למצוא את המסר הייחודי ואת הקול הייחודי שלך. התחילי על ידי חיפוש החזרות, זאת אומרת אותו מעגל מילים או רעיונות שממשיכים לצוף אל פני השטח. הדגישי את כל ההצהרות החיוביות והשליליות – כדי שכשתצטרכי אותן, הן יהיו שם בשבילך.

הכוונה לדברים שאת באמת מאמינה בהם, ללא קשר לשאלה האם את מרגישה בנוח לומר אותם בקול רם ובפומבי. את מחזיקה את הרעיונות ואת המשפטים האלה בתוכך מסיבה כלשהי, וברגע שתזהי את הסיבה הזו, את תהיי בדרכך לכתיבה אודות המותג שלך באופן בולט, בלתי נשכח, שאנשים רוצים לשתף. אם את מתלבטת בנוגע למסר מסוים, דמייני איך היית מרגישה אם היית קוראת את אותו מסר מפורסם על ידי מישהו אחר. אם תתרגזי מפני שאת מסכימה עם המסר והיית רוצה להיות אמיצה מספיק כדי להגיד את זה לפניו, זה סימן אמיתי שמדובר בהזדמנות שיווקית שרק מחכה שתתקדמי איתה.

שימי לב לכל הצהרה שבאמת מפחיד אותך לכתוב אותה ברשת. כל הביטויים שמצליחים לעורר בך רגש (מכל סוג), כל אלה הם אוצר שתוכלי להשתמש בו בהמשך, אם לא מיד. זכרי את מטרתנו – אנחנו מנסים ליצור מסר ייחודי שמבוסס על הניסיון הייחודי שלך ועל נקודת המבט שלך. אם הוא לא גורם לך תגובה רגשית כלשהי, זו כנראה עוד הצהרה כללית שניתן למצוא במיליון אתרים ופוסטים של מתחרים.

שלב 3: מצאי את התקליט השבור שלך.

עכשיו השווי בין כל ההצהרות "החצופות" שכתבת בשלבים הקודמים, ונסי לזהות נושא כללי שחוזר על עצמו, או חוט משותף ביניהן. אם כל הרעיונות שהעלית הם באמת שלך, אז זו לא שאלה של אם יש נושא, אלא של מהו. אני מבטיח לך שבתוך כל ה"השתוללות" הלא מסוננת שלך, יש עניין אחד משותף, ותפקידך למצוא אותו.

לדוגמה, אם התלוננת על התעשייה בה את עובדת, וכתבת משהו כמו "למה לוקח לאנשי מקצוע בתחום שלי כל כך הרבה זמן לסיים פרויקטים בזמן שאני מתקתקת אותם?" או "לקוחות שאינם מומחים נותנים משובים ופידבקים כאילו הם המציאו את התורה ולא כי פנו אלי כי היו זקוקים לעזרה" או "נמאס מכל האנשים שמבקשים שירות בחינם" או "בא לי להקיא מהשיווק הגנרי והמשעמם בשפה הארגונית", התקליט השבור שלך יכול להיות שאת אנטי-ממסדית, או אולי שאת נגד מה שנקרא 'תהליכים מקצועיים סטנדרטיים'. במקרה כזה עליך לשים דגש ולהדהד רגשית את הדברים בשיווק שלך, אם כי לא בהכרח במילים האלה, כן?

לדוגמה, פוסט חריג שנובע מנושאים כאלה יכול להיות: "לא נמאס לכם מכל הרשלנות המקצועית שמסביב?" דברים כאלה עלולים לעצבן אנשי מקצוע בתחומך. לא נורא. בכלל לא נורא. נהפוך הוא.

אל תדאגי אם את נשמעת חריפה מדי, נחמדה מדי או אם כתיבתך טובה יותר או פחות, כל התרגיל הזה נועד רק כדי לקבץ יחדיו את כל הדעות השליליות והחזקות שלך, לפני השלב הסופי.

שלב 4: לאפר את המסר.

זה השלב שבו אני מבהיר את הדברים. כי עכשיו ניקח את כל הביטויים השליליים-האוניברסליים שלך ונהפוך אותם להצעה שיווקית ייחודית, וחיובית. ובמילים פחות עדינות – 'נאפר' את המסר ונהפוך אותו למסר שיווקי נטול בולשיט.

אז עבור משפט כמו "למה לוקח לאנשי מקצוע בתחום שלי כל כך הרבה זמן לסיים פרויקטים בזמן שאני מתקתקת אותם?" נטפל באופן הבא: "מבטיחה שלא אבזבז את הזמן והכסף שלך, כי אני אשת מקצוע שמעריכה שהזמן שלך שווה כסף". מפה אפשר ללכת צעד אחד קדימה, ולכתוב: "מעדיפים לחכות חצי שנה עד לסיום הפרויקט שלכם? כי אם לא יש לי הצעה אטרקטיבית עבורכם –  ללא בזבוזי זמן או כסף, ובמקצועיות טהורה. ככה זה כשמקבלים שירות מאשת מקצוע שמעריכה שהזמן שלכם שווה כסף".

כדאי להשתמש בתארים צבעוניים ובמילים חזקות בצורה של הבטחה מבוססת לפתרון הבעיה שמציפה את התחום בו את עובדת, כפי שניסחת את הדברים בשלבים הקודמים. למה? כי זה הנתיב והדרך שמוליכים אותך למסר שיווקי ייחודי.

לאחרונה שמענו על הפרסומת הגאונית של רשת 7-eleven בנורבגיה, שהעזו ופרסמו את הקונדומים שהם מוכרים בסניפים בדרך שלא היתה עוברת כל ישיבת קריאייטיב בעולם. למעשה היא לא היתה עוברת את רובן, אבל היא עברה בנורבגיה. והתוצאה? לא מפסיקים לדבר על הפרסומת הזאת.

שמעתי סיפור נוסף על חברת כרטיסי אשראי שהחליטה לאמץ רעיונות מקוריים בדרך בה הם מתקשרים את עצמם ללקוחות הפוטנציאליים. במקום לצייר תמונה ורודה של השירות שלהם, כמו כולם, ובמקום לטייח את זה (בואו נודה באמת) שבעצם מדובר בשירות משעמם, אבל קריטי, הם החליטו באומץ לתקשר את כל הדברים שאינם בסדר בתעשייה שהם פועלים בה, ולהדגיש את כל הפרטים שהחבר'ה האחרים לא יעזו לומר ללקוחותיהם, כי הם לא רוצים להפחיד אותם.

ברגע שלקחו שאיפה עמוקה והחליטו להיות אמיצים, פתאום נפתח בפניהם שדה של אפשרויות תוכן שמאפשר להם לפרסם את עצמם ולבדל את עצמם כמו אף אחד אחר, הרחק מחוץ לשאר התחרות. ברור, זה לא מתאים לכולם ולא לכל מוצר או שירות, אבל מי שישים לב יראה את החברה הזו CARDRUNNER, כאפשרות הפיננסית היחידה עבורו.

כדאי לזכור שרק למותגים חזקים באמת, יש אומץ לעשות צעדים שיווקיים נועזים שכאלה. אם עשית את התרגיל הזה, כפי שהצגתי אותו לאורך כל שלביו, ואת עדיין נשמעת גנרית מדי, או שלא הצלחת לייצר עבור עצמך מסר מרגש, או שסתם הרגשת שלא בנוח, אני מציע לחזור לשלב 1 ולנסות למצוא משהו אחר לכעוס עליו. דברי על זה עם עצמך או עם חברה, התרגשי, כתבי את זה כמו שכותבים דף ביומן שאף אחד לא יראה לעולם. ככל שאת מקבלת יותר חומר גלם, המסר/הפוסט/הפרסום שלך יהיה יותר ייחודי. חזרי על התהליך הזה כמה פעמים שתרצי, במטרה להגיע לתוצרת מילולית כנה, מרגשת ורחוקה שנות אור מבריכת ההצעות השיווקיות הגנריות, בתחום המקצועי המוצף שלך. Stand Out.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך