אמנות השכנוע – טיפים גדולים לעסקים קטנים

קופירייטינג מתאים לעסקים קטנים לא פחות מאשר לגדולים. עם זאת ישנם החושבים שזו טכניקת שכנוע שמיוחסת בעיקר לתאגידים גדולים, שיכולים להרשות לעצמם להשיק פרסומות בטלוויזיה, למלא מודעות בדפי מגזינים ולהעלות אתרים מעוצבים. עובדה היא שעסקים קטנים זקוקים למיומנויות כאלה לפחות באותה מידה. ויש עובדה חשובה נוספת – כל מה שסוכנות פרסום גדולה יכולה לעשות, בעלי עסקים קטנים יכולים לעשות, רק בקנה מידה קטן יותר. אם יש לך עסק קטן, בין אם זו חנות קמעונאית או מסעדה, עסק מבוסס שירות כגון אימון או עיסוי, או עסק מבוסס אינטרנט כגון אתר מסחר אלקטרוני, עליך להגיע ללקוחות באופן שבאמת מדבר אליהם.
חשוב במיוחד לעסקים עם תקציבים מוגבלים ללמוד כיצד לתקשר באופן יעיל ומשכנע. מכיוון שברוב המקרים עסק קטן לא יכול להרשות לעצמו להוציא סכומים עצומים על כסף ופרסום, כל מה שנכתב עבורו צריך להיות משמעותי. החל משיווק באמצעות SMS, שיווק בדוא"ל, מודעות PPC, בלוגים, אתרים וכלה בניסוח שלטים לדוכנים בתערוכות סחר ואירועים עסקיים אחרים, בכל המקרים האלה חיוני להתחבר לקהל היעד שלך באופן הישיר ביותר האפשרי.
אז בואו נבחן כמה דרכים לשיפור הקופירייטינג והגדלת המכירות באמצעות אמנות השכנוע, ונכיר כמה אסטרטגיות מעולם הקופירייטינג, שיעזרו לך להתחבר באופן יעיל יותר ללקוחותיך.

לכתוב לצרכים של הלקוחות שלך
אולי זה נראה כמו עוד אחת מהכותרות האלה של פוסטים שעוסקים בכתיבה שיווקית, אבל ניסיוני מלמדני עד כמה קל ללכת לאיבוד בכתיבה שיווקית ולדבר על עובדות ותכונות שהן לא באמת חלק מהדאגה העיקרית של הלקוחות שלך. יש לך כמות מוגבלת של זמן (ומילים) כדי להחזיק את תשומת הלב של האנשים אצלך. לכן לא רצוי לבזבז אותו הזמן על פטפוטים שלא חשובים ללקוח. אם, לדוגמה, שלחת מייל שהמטרה העיקרית שבו היא לגרום לאנשים ללחוץ על קישור לאתר שלך, אסור לבזבז מילים על ההיסטוריה של העסק שלך.
לפני כתיבת כל סוג של טקסט, מודעה, קידום או תקשורת שיווקית, עליך לזהות את המטרה העיקרית שלך. יתכן שהמטרה הזו רוצה לגרום לאנשים להיכנס לחנות הפיזית שלך, לאתר האינטרנט שלך, לקבוע פגישה או להשאיר פרטי התקשרות כמו מייל או מספר טלפון. הדגש על האופן שבו המוצר או השירות שלך יכולים לפתור בעיה ספציפית, או לספק ללקוחות תועלת מסוימת, הוא קריטי כדי שהמטרה תושג. אם הם רוצים מידע נוסף אודותיך או אודות המוצרים שלך, הם יכולים למצוא אותו באתר שלך או פשוט לשאול אותך.

לכתוב כותרות ושורות נושא שתופסות את העין
כותרות הן הדבר הראשון שאנשים קוראים כאשר הם רואים מאמרים, פוסטים בבלוגים או למעשה כל סוג של תוכן. חוק זה חל גם על כלי קידום מכירות לא מקוונים כגון מודעות דפוס, שלטים וכרזות. לשורות הנושא בהודעות דוא"ל, בהודעות טקסט ובהודעות צ'אט יש תפקיד דומה. בכל המקרים האלה, עלינו לתפוס מיד את הקוראים או את תשומת הלב של הנמענים, כך שלא נאבד אותם. שימוש בפעלים, בכותרות ובשורות הנושא, היא דרך מצוינת למשוך תשומת לב.
לפעמים הגישה הפשוטה והעובדתית היא הטובה ביותר, כגון "חסכו 25% על כל הפריטים בסוף השבוע הזה בלבד!". גישה אחרת היא לשאול שאלה פרובוקטיבית כגון, "מתי בדקת את העיניים/שיניים שלך לאחרונה?" או "למה רופאים רבים כל כך ממליצים דווקא על הדיאטה הזו?". ברור, הגישה הספציפית שלך תלויה במטרה הספציפית שלך ובסוג העסק שיש לך. הנקודה היא כזו – חובה להתמקד בהקדמה שתרכז את תשומת הלב של הקהל במסר שלך.

להשתמש בתמונות (ויז'ואל) לצד הטקסט
כיום, סוגים רבים של אסטרטגיות שיווק מסתמכות על האלמנט החזותי לפחות כמו על הטקסט. במקרים מסוימים, ניתן להגדיל את האפקטיביות של כותרת חזקה (כפי שנדון למעלה) עם תמונה משכנעת. בהקשרים אחרים, כגון סוגים מסוימים של שלטים, שלטי חוצות או מודעות, התמונה היא לעתים קרובות האטרקציה העיקרית. עסקים קטנים רבים משתמשים בתמונות גנריות למדי. הם פונים לבנקים של תמונות שכולם משתמשים בהם ולהפקות צילום נדושות שכבר ראינו אלפי פעמים. למה לא לנסות משהו יצירתי יותר? בעידן הפייסבוק, האינסטגרם וכל שאר האפליקציות החזותיות, די קל להשיג פיסת גרפיקה איכותית. באמצעות תמונות איכותיות או סתם משעשעות (אבל רלוונטיות למסר) ניתן להגדיל בקלות את הפיתוי, לעורר תיאבון, לייצר זוהר או כל סוג אחר של השפעה שטובה ("ואפילו מאוד") עבור העסק שלך. כי לפעמים ויזואליה מתאימה היא הסוג הכי טוב של שכנוע.

יצירת תוכן קריא
ככל שתשומת הלב של אנשים משתרעת על זמנים קצרים יותר, נהיה יותר ויותר חשוב להקפיד על תוכן קל לקריאה. זה חל על קופירייטינג באתרים, על מכתבי מכירות ובכל אמצעי שיווק שאנשים מעלעלים בו. לכן יש להימנע מפסקאות ארוכות מאוד, שפשוט מונעות מאנשים לקרוא את התוכן. יש להשתמש בכותרות ובכותרות משנה במקום בקטעים ארוכים ויש לשבור את התוכן עם נקודות דגש (בולט פוינטס). טכניקה פשוטה כזו מקלה על הקוראים לסרוק את הדף. באתרי אינטרנט ומכתבי מכירה יש להשתמש בתמונות או בסרטונים שיוצרים הפסקה בין פסקה לפסקה.

שכנוע הוא באמת חלק בסיסי בכל סוג של שיווק או פרסום. עובדת חיים זו מחייבת אותך לשים את עצמך בנעליים של לקוחותיך ולשאול את עצמך מה באמת מעניין אותם ומה חשוב להם בשירות שלך. גישה כזו גם דורשת טיפה'לה יצירתיות. יש לחשוב על דרכים יצירתיות שיבדילו אותך ממתחריך ויאפשרו ללקוחות הפוטנציאליים שלך ליצור קשר דווקא אתך.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

 

 

 

ביקורת הספרים של טלי | איש השלג | יו נסבו

תקציר: הארי הולה הוא מפקח לא-שגרתי במשטרת אוסלו, נורבגיה, שממשיך במאבקו ברשע ובמקביל נאבק גם בהתמכרותו לאלכוהול. הפעם הוא יוצא בעקבותיו של איש השלג. האם הוא באמת קיים? כל זה ועוד מתרחש בנובמבר, שידוע בתור החודש בו יורד השלג הראשון בנורבגיה, וגם החודש בו צצות בובות השלג המסתוריות שמישהו, אולי "איש השלג", מותיר אחריו במקומות שנבחרו בקפידה. כשאיש השלג בונה בובה, זה סימן שאמא של מישהו עומדת להיעלם. אך האם זה סימן שצריך לקרוא את הספר?

לב הביקורת: כמי שאוהבת ספרי מתח ובמיוחד אוהבת סופרים (וגברים) סקנדינביים, מצאתי שלא טעיתי גם הפעם. דמותו המסוקסת של הארי הולה לא מאכזבת, כמו גם יוצרו, יו נסבו, שכתב את 'העטלף', 'התיקנים' ו'אדום החזה', כולם מסדרת ספרי 'הארי הולה'. גם הפעם, בספרו השביעי בסדרה, הוא מצליח לשחזר את הצלחותיו והצלחותיהם של סופרי המתח הסקנדינביים המעולים. אלוהים יודע איך פעם אחר פעם הסקנדינבים האלה מפגינים יכולות משובחות בתחום ספרות המתח. אולי כי חייהם כל כך מוארים עד שהם מתגעגעים להפסקת חשמל אפלה? בכל מקרה, יו נסבו הוא אחד הסופרים המשובחים שבהם.

זה ספר בו כל דמות היא עולם ומלואו, שהחוקר המוכשר (והשיכור) נכנס לעולמותיהם באל כורחו ואוסף אותנו לביקור מרתק ביחד איתו. הוא לא עושה זאת מרצון, אלא רק מפני שזו העבודה שלו. המתח שמורגש בין דפי הספר מצליח לתאר גם את החיים הסטנדרטיים של מפקח שהתגרש מאשתו ואיבד את דרכו בחיים, ומשתמש באלמנטים הסביבתיים של נורבגיה כדי להזריק את הקור שסורר בנובמבר הסקנדינבי עמוק אל תוך עצמותיו של הקורא. הארי מיצה את תפקידו ומוצג כאן כחסר אחריות. הוא טרוד בענייניו, ברחמיו העצמיים, אך נשלף משינה ומשכרות עמוקה, אי שם בדירתו הזנוחה, כמי שלא רוצה אבל מחויב לתפקידו. כמו כל נורבגי מצוי. הרי זה מוסר עבודה נורבגי שכל מי שביקר שם מכיר. התבשיל הזה יוצא יותר מסתם מעניין. כמו בסדרת האיכות המפחידה 'פארגו', שמצליחה להפוך לך את הבטן בכל פעם מחדש, גם הספר הזה מצליח לעשות קרקורי קיבה של פחד.

אהבתי בספר: כאמור זה ספר קר ומותח. חוץ מהמתח התאהבתי מזמן בדמותו של המפקח. הוא מוצא חן בעיני. אם למישהו יש טלפון שלו אשמח לקבל. כך הוא הופיע גם בספרים הקודמים, אבל העלילה בספר הזה היא זו שעושה את הכל כל כך מעניין. לא כל עמוד עמוס במתח, אבל הרגעים המתאימים פורצים החוצה בשאגת אימה שמטלטלת את הספר בידי.

פחות אהבת בספר: הסוף קצת נמרח. אחרי שהכול נפתר והאמת יוצאת אל האור הספר קצת מאבד כיוון. למעשה זה קורה בכל ספר שבו האפלה מתפוגגת מוקדם מדי, קצת כמו ברד קר וטעים ששואבים ממנו את כל המיץ ונשאר רק הקרח.

ארבעה וחצי מתוך חמישה כוכבים של מתח צרוף, בסולם ההנאה של טלי.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

 

10 עצות לכתיבת ספר שאף אחד לא צריך לקרוא

סופרים שאינם סופרים זה בשבילכם. התעלמו מרוב העצות לכתיבת ספרים. התעלמו גם מההצעות שלי שמופיעות כאן. הרבה אנשים נותנים לכם עצות לכתיבת ספרים שקשה לעקוב אחריהן. אם אני הייתי עוקב אחרי כל העצות האלה לא הייתי כותב. הסיבה שאני כותב היא כי הפסקתי לקרוא עצות של אחרים, התחלתי לכתוב ספרים ולא הפסקתי. כתבתי ספר. ואז כתבתי עוד אחד.

לכל אחת ואחד יש סיפור לספר. ל-כ-ו-ל-ם. האמינו לי. נכון לכתיבת שורות אלה כתבתי יותר מ-25 ספרים עבור עשרים וחמישה אנשים. לא רק שהיה להם מה לספר, גם אלה שסיפרו עליהם היו שווים ספר משל עצמם. לכל אדם יש, לכל הפחות, קורא או שניים בטוחים. על כל אדם לכתוב את הסיפור שלו כך שהנינים שלו ירצו לקרוא. למה למנוע מהם את הסיפור הייחודי שלך?

ספרים קיימים כבר אלפי שנים. ציוצים במשך עשר שנים. ציוצי הטוויטר כנראה ייעלמו, או יוחלפו בפטנט אחר בבוא היום, אבל ספרים? הם יהיו פה גם בעוד אלפי שנים. אז כתבי. כתוב. מצאי את החושך שבתוכך. מצא איך הגעת לאהבה שלך או איך נכשלת בה. ספרי לנכדים שלך את הסיפור הזה. הספר שלך נמצא בתוכך. וכולם צריכים לכתוב אחד.

הספר הזה יכול לעסוק בסיפור אהבה, בסיפור עסקי, ספר על טריוויה או רומן אימה. יש מסביב הרבה עצות על איך לכתוב ספר. זה לא קשה כמו שזה נשמע, כי כתיבת ספר אינה מלאכה קשה. כתיבת יצירת מופת היא כן מלאכה קשה. אבל 'מופת' זה עניין סובייקטיבי. מי באמת יודע מהי יצירת מופת?

אמנם אני סופר צללים, והספרים שלי מורכבים מסיפורם של אחרים, אבל הייתי צריך לתחקר אותם, לכתוב אותם, לערוך אותם, לעניין אותם, ליצור אותם, לשבת מול דף ריק ולדעת שלפחות 150 עמודים יצאו ממני בחודשים הקרובים.

איך עושים את זה? ככה:

1) לקרוא כל יום. לקרוא ספרים טובים. ספרים טובים הם המדריכים הווירטואליים הטובים ביותר שלך.

2) לכתוב כל יום. לכתוב לפחות דף. לא יודעת מה לכתוב? כתבי רשימה של עשרה רעיונות רעים. כתבי על כל מה שאת מעריכה בעבודה שלך. כתבי דבר אחד על אדם שאת אוהבת. כתבי את עשרת הדברים הכי גרועים שקרו בחיים שלך. כתבי במשך עשר דקות מבלי להרים את העט או את האצבעות מהמקלדת, אפילו אם זה רק "בלה-בלה-בלה-בלה". במשך עשר דקות רצוף. אם את רוצה לכתוב את חייבת להתאמן בכתיבה בכל יום. גם אם זה זבל. כתבי דף אחד נורא ביום. אבל אל תדלגי אפילו על יום אחד.

3) הדבר הגרוע ביותר. בחר את הדבר הגרוע ביותר בחיים שלך. התחל ברגע הגרוע ביותר של הדבר הגרוע ביותר שקרה לך. למשל, "ואז נתפסתי!" או "ואז הבנתי את הדרך הנכונה להרוג את עצמי". הדבר הגרוע ביותר בחיים שלך, שקרה השנה, החודש, היום. שאל מישהו שעבר התקף לב "למה קיבלת התקף לב?", הוא אף פעם לא יאמר לך "בגלל עורקים סתומים". לעולם לא. 100%. הוא יאמר "אשתי עזבה אותי" או "העבודה שלי הפכה מלחיצה יותר" או "החברים שלי אכזבו אותי". הגוף מחובר לסיפור שלך. כתיבה מרפאת את הגוף. "הדבר הגרוע ביותר" הוא העורק הסתום של נשמתך.

4) כתבו רע. יש לכם אישור. אל תדאגו לזרימה. בכל פעם שאתם תקועים כתבו שלוש נקודות (…) פתחו פסקה חדשה והתחילו אותה עם משהו חדש. אם לא ידעתם, ככה כותבים את הספרים הכי טובים. באמצעות גיוון. גיוון הסיפור.

5) הכירי את חוק 1-2%. בספרים שאינם בדיוניים הכיני וכתבי כמה כותרות פרקים שרק אפשר. רבים ככל האפשר. אל תדאגי אם הם לא בדיוק קשורים לנושא שלך. זה בסך הכל תוכנית המתאר של הספר שלך. לספר שלך אין נושא בכל מקרה. לאף אחד לא אכפת. אפילו הקוראים הטובים והמעמיקים ביותר זוכרים רק 1-2% מכל ספר. לא מעניין אותם מה הנושא. מעניין אותם ליהנות.

6) סיים עם סיפור רב השפעה. אנשים זוכרים את ההתחלה, את הסוף ועוד איזה פרק באמצע. עליך להפוך את שלושת החלקים הללו לכואבים. הרוג את עצמך בהתחלה. הרוג מישהו אחר באמצע. הרוג את כולם בסוף. עשה זאת גם אם אתה כותב ספר על בוטניקה, ספר על חייזרים או ספר ילדים. הפוך את החלקים החשובים ביותר בספר למשמעותיים ביותר.

7) קשת הסיפור של הגיבור/ה בקצרה. זה הולך ככה: הגיבורה נענית לקריאה לפעולה כלשהי, הגיבורה כואבת ולכן היא נאלצת לספוג את כל הרע אל תוכה, היא יוצאת למסע, היא שבורה בהתחלה אבל אז היא פוגשת יותר ויותר אנשים שעוזרים לה, היא נתונה לחסדיהם של יריביה כמה פעמים, וביתר שאת ככל שהיא פוגשת אותם יותר. לקראת סוף הדרך היא חייבת לעשות את דרכה בחזרה, מחודשת ומשופרת.

העלילה הזו מוכרת לך? ברור שכן, מפני שכך בנויה העלילה של 'מלחמת הכוכבים', של פרקים רבים בתנ"ך, של 'שר הטבעות', של 'הארי פוטר', של 'הקוסם מארץ עוץ', של 'גטסבי הגדול', של 'הפירמה', של '50 גוונים של אפור' ושל כל ספר לימוד נהדר.

קשת הגיבור מתרחשת בספרים, בפרקים של ספרים, בפסקאות של ספרים, לעזאזל – אפילו בציוצים. אל תתחילי לכתוב את הספר שלך אם את לא יכולה לכתוב בקצרה את קשת סיפור של הגיבור/ה. עדיין אין לך את זה? הקשיבי, ואז יהיה לך.

8) אפלה + הבלחה של אהבה = האמת. זה נכון בכל עלילה: עליך למצוא משהו חשוך ועצוב מאוד ואז למצוא את הבלחת האור הרגעית של האהבה בתוך כל האפלה הזאת. זו טכניקה מתאימה לסיפורים ביוגרפיים ולסיפורים בדיוניים כאחד. זה מתאים אפילו למאמרים בני עמוד אחד.

9) ציר ההידוק. כתוב 30 מאמרים נפרדים. כתוב על 30 דברים שאף אחד מעולם לא אמר. מתקשה? ראה סעיף 3 לעיל. הדק את האמרים שלך ביחד. זאת הטיוטה הראשונה שלך. שכתב את זה לפחות עשר פעמים. יש סופרים שמוכרים מיליוני עותקים מספריהם וכותבים כך את כולם.

10) כתבי את ספרך השני. למה? כי כתיבה, כשלא מפחדים ממנה, זה כיף. כי עדיין יש לך עוד הרבה מאוד דברים להגיד. כי אני אוהב אותך ורוצה ללמוד עלייך יותר. כי את שווה את זה.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיה

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתי