האם העסק שלך בכלל צריך קופירייטר?

בטח שמעת את זה שוב ושוב ושוב: בשיווק בכלל, וברשת בפרט, התוכן הוא המלך. כדי ליהנות מאתר מרתק ואמין, בעלי עסקים צריכים תוכן שמדבר אל הקוראים ומציג מידע חשוב. התוכן חייב להיות מעניין ורלוונטי, אבל כדי לכתוב דבר כזה חייבים להיות בעלי ידע, מיומנות, והרבה זמן פנוי.

עבור בעלי עסקים רבים, ההיבטים הרבים של ניהול עסק לא מאפשרים להם לייצר חומר כתוב באיכות טובה. זה המקום בו קופירייטרים נכנסים לתמונה. הרי אנשי המקצוע האלה הם בעלי ניסיון ביצירת תוכן עבור אתרים בדיוק כמו שלך. הם יודעים מה עובד ומה לא וסביר להניח שהם מעודכנים במגמות העכשוויות בכתיבה ובתעשיית הפרסום בכלל. ובכל זאת, ישנם לא מעט אנשים שמסרבים לשכור את שירותיו של קופירייטר לתפקיד שהם מאמינים שהם יכולים לעשות בעצמם.

בדיוק לשם כך כתבתי, ערכתי, ניסחתי ושוב שכתבתי את הפוסט הזה – כדי לעזור לך לבדוק אם העסק שלך בכלל צריך קופירייטר? אולי לא.

בא נאמר את האמת – בעלי עסקים יודעים קרוא וכתוב ולכן הם יכולים ליצור תוכן שיווקי, אולי זה לא יהיה תוכן מלוטש כפי שאיש מקצוע יכול ליצור, אבל מבחינה טכנית כל בעל עסק יכול 'לחצוב' מעצמו איזה טקסט לפרסום. כל מה שצריך לשם כך הוא זמן ומיקוד.

מה? רק בגלל שמישהו אומר שזה לא אידיאלי זה לא אפשרי? ברור שזה אפשרי, רק שיש הבדל גדול בין סתם לכתוב לבין לכתוב טוב, במיוחד כשמדובר בתוכן שאמור למכור עבורך גם אחרי שהלכת לישון. רק ששם, בין השורות הדיגיטליות לסרגלי הגלילה, ציפיותיהם של אנשים מהטקסט שהם קוראים הן שונות לחלוטין. יש פער עצום בין עבודה סמינריונית שקבלת עליה 100 באוניברסיטה לבין טקסט שיווקי במדיום שלא מעודד קריאה כמו שהוא מעודד זפזופ.

כדי לבדוק ברצינות אם העסק שלך צריך קופירייטר צריך לשאול את השאלות הנכונות:

ידוע לך מי קהל היעד שלך? האם ברור לך איך למכור לו את אותם מוצרים ושירותים שהעסק שלך מציע? זו שאלה חיונית כי קופירייטינג זה לא עוד שרבוט כמה מילים כדי למלא דף – קופירייטינג זה ניסוח מילים מדויקות למטרת שיווק ממוקדת. מקצוענים יודעים מניסיון מהם הטונים הנדרשים עבור סוגים שונים של מכירות, הם יודעים מהן אותן מילים שמעוררות בקהל את התגובה הטובה ביותר.

ידוע לך מהי הגדרתו המדויקת של העסק שלך? רוב הסיכויים שהשקעת דם, יזע ודמעות בעסק, במיוחד אם יש לך עסק קטן. מסירות כזו בדרך כלל הופכת לגאווה בזכות ולא בחסד. רק שצריך לזכור שגאווה יוצרת, בעל כורחה, תיאורים ארוכים ומפותלים על נפלאות שירותיך. כותב חיצוני יכול ליצור תוכן אפקטיבי ללא הגזמות וטרחנות שגורמים רק לדבר אחד – לאיבוד קהל.

ומה עם יכולת הכתיבה שלך על מוצרים או שירותים שאין לך הרבה מה לומר עליהם? ברור לך איך לעשות את זה? כל בעלי העסקים מכירים את זה. יש נושאים שהם כל כך פשוטים וברורים להם עד שהם לא כותבים עליהם כלום, או שכותבים יותר מדי. אין כמו קופירייטר חיצוני כדי לנסח את הפסקה הקולעת שמתארת דברים ברורים מאליהם, אבל כאלה שחייבים להיכתב טוב לא פחות מאחרים, ללא הגזמות מחד ולא בקיצור רב מדי מאידך.

אם תשובתך אפילו לאחת מהשאלות הללו היא "לא," אולי הגיע הזמן לזרוק מבט אל מאגר הקופירייטרים שמחכה לך בחוץ.

אם ענית "כן" על כל השאלות, עדיין יש דבר אחד שעליך לקחת בחשבון: זמן.

יש כל כך הרבה היבטים לניהול עסק שזה אתגר קשה בפני עצמו גם בלי משימות כתיבה. לפנות זמן כמה פעמים בשבוע כדי לחצוב כמה מילים למאמר או פוסט לקידום העסק שלך ברשת החברתית או כדי לכתוב בלוג שלא נזנח אחרי שניים או שלושה פוסטים, זו משימה כמעט בלתי אפשרית עבור רוב בעלי העסקים. את הזמן היקר הזה ניתן לבלות במקום אחר ולמטרות שהבנתך בהם היא משמעותית יותר. למרבה הצער, ללא קופירייטר יכולתך לפרסם באופן קבוע תיפגע קשות ואז גם האמינות שלך תחטוף מכה בעיני הקוראים.

שאלתי כמה מלקוחותיי למה היה חשוב להם לעבוד עם קופירייטר. הנה מקבץ תשובות שקבלתי.

"כתיבה באיכות גבוהה". הלקוחה הזו ספרה לי שהיא אמנם חוטאת בכתיבה בעצמה מדי פעם בפעם, אבל מבינה שרוב הסיכויים שכישוריה הספרותיים לא תואמים את אלה של כותב שיווקי מקצועי.

"מבט מבחוץ". הנה לקוח שמבין שלהיות קרוב לתחום שמשווקים זה חשוב, אבל כותב חיצוני יכול להסביר לאנשים יתרונות של שירותים ומוצרים מבלי להיות מוטה לצד זה או אחר.

"כבר כתבתי לאתר שלי המון ואין לי מה להוסיף". בעלי עסקים שנאבקים כדי למצוא רעיונות חדשים לכתוב על העסק שלהם פונים לכותבים חיצוניים. הם יודעים שקופירייטרים מנוסים יעשו את זה טוב מהם גם אם הם עצמם עשו את זה נהדר בפעם הראשונה.

"הגהות… תמיד נשארת לי איזו טעות". קופירייטרים מדויקים יודעים לזהות רווח מיותר, יודעים מה זה פורמט F, מבינים בחשיבות כותרות מכירתיות, מזהים טעויות בעברית ויש להם טקטיקות ארגוניות אחרות שמייצרות את התוצאות הטובות ביותר עבור טקסט נתון.

כך או אחרת, קופירייטרים יצרו מהפכה בדרך בה עסקים קטנים וחברות ענק בנו את הנוכחות המקוונת שלהם. אם גם העסק שלך לא רוצה להישאר מאחור, אבל כן רוצה להגיע לקהל היעד שלו ביעילות, ופשוט למכור, זה הזמן להוסיף כותב מקצועי לרפרטואר העסקי שלך…

הרשמה לניוזלטר של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? הלינק הזה בשבילך