ביקורת הספרים של טלי | הטבח | הארי קרסינג

תקציר: איש מסתורי מגיע לעיירה קוב. קונרד שמו. הוא לבוש שחורים, מצויד בסכין מטבח ובספר מתכונים. מה שאנשי קוב לא ממש יודעים הוא שחייהם עומדים להשתנות מן הקצה אל הקצה. "הטבח", ספרו של הארי קרסינג (שם עט), יצא לאוויר העולם מזמן, ממש מזמן, אי אז בסוף שנות השישים של המאה העשרים. שמו האמיתי של הסופר הוא הארי אדם רובר, עורך דין אמריקאי שחי באירלנד ובלונדון והלך לעולמו במינסוטה בשנות התשעים. הספר חזר לדפוס בשנת 2015 ומלבד לאווירת המסתורין שאופפת אותו הוא נהנה מתרגום מצוין של תומר בן אהרון.

לב הביקורת: נתחיל מהסוף – המדובר בספר שהוא יצירת מופת, שמוביל את קוראיו במתח שמאפיין סרטי אימה מהרגע הראשון ועד האחרון. מסתורין ומתח הם תבליני המתכון של הטבח שמצליח לאפות יצירה ספרותית שלא מותירה לקוראיו הזדמנות ראויה להניח את הספר וללכת לישון קצת. וכי איך אפשר? התחושה שמשהו מסוכן באוויר לא נותנת מנוחה. לאורך חלקו הגדול של הספר לא יודעים מה היא, ממה היא נובעת, הרי הכל לכאורה טוב, גיבור הספר יוצר קשרים חברתיים, מבשל את דרכו לצמרת החברתית באופן שמעורר השתאות, כולם מעריצים אותו באופן עיוור, אבל די מהר מתברר שדרך המזון הוא שולט בעולם – מסייע לבעיות בריאותיות של אנשים מסוימים וגורם לאחרים להיות חולים. האם זוהי אגדה? מטפורה? עוד ספר מתח? או שאולי אני קוראת מסמך המדבר בשבחי הטעם? זה לא ברור עד הסוף, וזה נהדר כמו מעדן גורמה אמיתי.

אהבתי בספר: את התחושה הברורה והמוחשית של סכנה, שכל המתרחש בספר 'בדרך לתאונת דרכים' בלי לפגום בקסם ששורר בין הדפים ובין שורות הספר. אי אפשר להתנתק מהקריאה. 'הטבח' קולח, התרגום מוצלח, השפה טובה, הפרקים והפסקאות קצרים וקלים לעיכול. אהבתי גם את העובדה ש'הארי קרסינג', שם עט או לא, הוא סופר שאיני מכירה והיה מעניין להתנסות במשהו חדש שיוצא ממטבח מילים שעוד לא ניסיתי. גם עצם העיסוק באוכל כאמצעי ליצירת מתח היה מרתק. התיאורים של האוכל והכנתו מוגשים כאן בניחוח מאוד אירופאי והתבשיל שמוגש לקוראים הוא לא פחות מאשר מצוין.

פחות אהבתי בספר: לקראת סוף הספר 'המעדן' קצת נמרח. תיאורי הסעודות המטורפות טיפה חוזרים על עצמם ואולי אפשר היה לקצר במשהו שניים עד שלושה פרקים שמעמיסים על הטעם, כמו עודף סוכר בעוגה מוצלחת. האמת? גם את הביקורת הזו גירדתי בקושי, כי הספר הזה באמת הדהים אותי.

שורה תחתונה: הטבח הוא ספר מרתק לאוהבי המסתורין והמתח, אבל גם לחובבי הבישול והגורמה… וגם למתמכרים לאווירה מעורפלת שנמצאת בנסיקה תמידית… וגם לחובבי קריאה באשר הם… אל תחמיצו.

5 מ – 5 בסולם הטעם של טלי

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית