שפה שיווקית – 4 כללים קלילים לשיפורה

כולנו היינו שם בתחילת הדרך. משקיעים שעות בכתיבת פוסט לבלוג שאף אחד לא קורא, שוברים את הראש בניסיון לכתוב טקסט מכירתי שמעטים מגיבים אליו. אבל "היינו" שייך לעבר. בהווה יש לנו שיטה שמוכרת. מה הם אותם "סודות" גדולים שיכולים להפוך כתיבה שיווקית ליעילה יותר? להלן 4 דרכים קלילות להשיג יעילות יתרה בכתיבה שיווקית:

  1. שיטת ה"אז מה?"

נתחיל עם החדשות הרעות: אף אחד לא רוצה לקנות את המוצר שלך. זאת אומרת חלק כן, אבל רוב האנשים לא מעוניינים במה שיש לך למכור, רק במה המוצר שלך יכול לעשות עבורם. הם רוצים לדעת איך הם יכולים להרוויח ממנו בחיים, בעבודה או בהובי שיש להם. זו עובדת חיים שצריך להפנים כשכותבים שיווקית. עליך לדבר על היתרונות של המוצר או השירות שלך הרבה יותר מאשר מה הוא יכול לעשות. משמעות הדבר היא שלא כותבים "החברה שלנו מציעה תוסף למדיה חברתית", אלא מתמקדים ב"המוצר שלנו פותח בפניך אפשרויות חדשות לניתוח ולשיפור התקשורת עם הקהל שלך".

נכון. כשמתמקדים בתועלות מתעוררים קשיים. לא תמיד קל למצוא תועלות בולטות כשמוכרים, נגיד… חולצה, אבל יש לי שיטה שיכולה לעזור לך לעקוף גם את המכשול הזה: בכל פעם שכתבת על המוצר, עליך לשאול את עצמך "אז מה?". נגיד "שיטת NLP תעזור לך לשחרר רגשות כלואים" – "אז מה?". אז… "שחרור רגשותיך הכלואים יעזור לך לשפר ביצועים בזוגיות ובעבודה". זו תועלת שאולי ברורה מאליו למטפלים בגישה הזו, אבל לא לקהל הרחב. היא מגדילה את הסיכוי שיבחרו דווקא בך לטיפול NLP.

  1. לכתוב (כמעט) כמו שמדברים

רוב הכותבים נוטים לכתוב אחרת ממה שהם מדברים. הם מתיישבים ליד מחשב או מעל איזה טלפון נייד ונכנסים ל"מצב כתיבה". הם משדרגים את השפה שלהם, אבל בדרך כלל עושים זאת באופן מלאכותי והכי צפוי שיש. הם כותבים "אנו" במקום "אנחנו", הם כותבים "אנו חרטנו על דגלנו…" במקום "שמנו דגש על…". המילה המדוברת היא לעתים קרובות ברורה וישירה יותר. בדיוק מה שצריך כשרוצים לכתוב שיווקית טובה.

בשפה המדוברת יש משפטים קצרים ופשוטים יותר כי בשפה המדוברת יש מילים קצרות ופשוטות יותר. פשוט יותר לבטא רעיונות פשוטים – וכשרעיונות פשוטים מבוטאים בפשטות, המכירה הופכת פשוטה יותר. עברית מדוברת היא הרבה יותר רגועה ופחות מעיקה מאשר טקסטים בומבסטיים שמישהו הכניס לראשך "כי ככה צריך לכתוב".

אל דאגה, אם נאבקת כדי לכתוב כתיבה מדוברת, תמיד אפשר לקצר משפטים אחרי שכתבת אותם רע, או לפשט מילים שרק הקולגות שלך מכירים. מומלץ לקרוא את הטקסט שכתבת בקול רם ולשאול את עצמך "האם זה נשמע פשוט וטוב?".

לקריאה מורחבת על כתיבה שיחתית לוחצים על מקבץ המילים הזה

מצד שני, לכתוב שיווקית באופן עילג זה רע לעסקים. האמת, כרגיל, נמצאת באמצע. "שיווקית מדוברת "היא לא "שיווקית מרושלת". כדאי להיות מודעים לטעויות דקדוק ואיות נפוצות ולתקן אותן לפני שמשחררים את הטקסט לקוראים הפוטנציאליים, אחרת המוצר או השירות שלך יראו כמוך בבוקר…

  1. לכתוב חיובי

לרובנו יש המון בעיות. גם לי, גם לך, גם לקוראים שלך, והם לא צריכים לשמוע ממך גם את הצרות שלך. לכן, תמיד צריך לשמור על צליל חיובי בסיפור השיווקי. חובה על כל טקסט שיווקי להישאר חיובי כדי שבאמת יניע את הקוראים לפעול. הרבה יותר קל לקרוא את רשימת היתרונות של המוצר שלך מאשר את רשימת החסרונות שהוא יפתור. טון חיובי מקרב אנשים אל הפתרון שהעסק או שהשירות שלך מציעים. זה לא שאי אפשר להזכיר בעיות שהמוצר שלך פותר, אבל במהרה, עדיף כבר באותה שורה, להציע את הפתרונות.

  1. כותרת בולטת, טובה וקצרה

בממוצע 80% מהאנשים קוראים כותרות, והרבה פחות אנשים (5% בלבד!) קוראים את שאר הטקסט. נתונים סטטיסטיים כאלה מוכיחים עד כמה חשובה היא כותרת טובה. תפקידה לתפוס את תשומת הלב של הקוראים. תאכלס? הכותרת היא החלק היחיד בטקסט שבאמת עושה את זה.

למעשה, בכל פעם ששמעת חבר או חברה אומרים "נתקלתי בסיפור הזה" או "נתקלתי במוצר ההוא" הם נתקלו בכותרת ורק אז העמיקו – לא ההפך. כשמבינים כלל בסיסי שכזה בכתיבה שיווקית ברור לנו שחייבים להשקיע זמן ומחשבה בניסוח כותרת טובה וקצרה.

לקריאה מורחבת על בניית כותרת שיווקיות לוחצים על מקבץ המילים הזה

כשיוצרים כותרת צריך לדעת על מה ולמי כותבים. למשל, קהל שקורא עיתון מצפה לכותרות שונות מאוד מאלה שקוראים בלוג, וקהל של בלוג מצפה לכותרות שונות מכותרות של פרסומת.

רבים שואלים אותי מה אורכה הרצוי של כותרת מקוונת. לפני שאתן את התשובה היבשה אסביר שלפעמים עדיף לחזק כותרת בעוד כמה מילים או תווים מאשר להותיר אותה קצרה ולא מעניינת. והנה התשובה הקצרה והיבשה: 70 תווים. באינטרנט כדאי לשמור על כותרות בנות כ-70 תווים או פחות. בעברית זה יוצא פחות או יותר 16 מילים – וזה המון. כותרות בדרך כלל לא מגיעות למספרים כאלה, וטוב שכך.

יש להבין שאנשים בדרך כלל עסוקים בעצמם, לא בכותרות שלך. הם רוצים לבלות את כמות הזמן המינימלית בקריאת כותרות. כדי לתפוס את תשומת ליבם לא מספיק לקצר את הכותרת, צריך להיעזר גם במספרים בכותרת, ככל הניתן, ואם מספרים לא מתאימים אז לפחות לתת בכותרת הצעה שקהל היעד שלה פשוט לא יכול לסרב לה.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך