ביקורת הספרים של טלי | אשתו של הנוסע בזמן

תקציר: הרומן המרתק והמפתיע הזה מתאר סיפור אהבה בין גבר שמסוגל לנוע בזמן, לאישתו, שבלית ברירה מתרגלת לנסיעותיו התכופות של בעלה. הגבר הוא הנרי, שפוגש לראשונה את קלייר כשהוא בן 28 והיא בת 20. הנרי הוא ספרן הרפתקני, קלייר היא סטודנטית יפה לאומנות. הנרי מעולם לא פגש את קלייר לפני כן למרות שהיא מכירה אותו מאז הייתה בת 6. איך זה יתכן? מסע בזמן. אודרי ניפנגר היא סופרת ואמנית אמריקאית שידועה בעיקר בשל ספר זה, הלא הוא ספר הביכורים שלה שיצא בשנת 2003. לגברת ניפנגר 'הלך קלף מטורף'. הספר הראשון שלה לא רק עובד לסרט מצליח בשם זהה שיצא בשנת 2009, הוא גם הפך לרב-מכר מיד עם הופעתו בארצות הברית, ונמכר ביותר ממיליון עותקים! האם הוא שווה את זה? אני חושבת שכן.

לב הביקורת: זה אחד מסיפורי האהבה המפתיעים ביותר שנתקלתי בהם. זמן ואהבה, כנראה שני המונחים המופשטים והמנוגדים ביותר בקיום האנושי, מתחברים כאן לידי סיפור שקל להזדהות איתו וקשה לוותר עליו. מי היתה מאמינה שבגלל פגם גנטי הנרי יהפוך לנוסע בזמן, בכוחות עצמו וללא כל כלי עזר כנגדו? כנראה שאודרי ניפנגר. וזה מספיק. היא שולחת אותו בזמן, ללא שליטה, וזורקת אותו בעל כורחו למקומות שונים על הגלובוס ועל לוח השנה, בלי כסף, בלי בגדים ובלי עזרה. הוא נאלץ להסתדר בדיוק כך עד שהמסע הבא בזמן תוקף אותו מחדש. בכל פעם הוא נתון במסגרת הזמן שהגורל הקצה לו ובכל פעם פותר סיטואציה אחרת, לא בהכרח סיטואציה אישית שלו. יתכן שזו המטרה הקיומית של הנרי, יתכן שזו המטרה הקיומית של הסופרת, אך מה שבטוח הוא שהסיפור מסופר מנקודת ראותה של אשתו הלומת השעון. הם הרי חברים מזמן… הוא פוגש אותה לראשונה בילדותה. בזמן שהוא כבר יודע שהיא תהיה אשתו והיא לא מבינה מה הגבר המבוגר הזה רוצה ממנה… שנים אחר כך היא מוצאת את עצמה מתעוררת בבוקר, מגלה שבעלה איננו ומבינה שהוא לא עזב אותה, אלא עזב בזמן… מרתק.

אהבתי בספר: אוהבת מאוד ספרים עם סיפורים מעניינים. אשתו של הנוסע בזמן הוא ספר כזה, שמצליח ליצור עניין רב בגלל המשיכה של כולנו לקונספט המרתק של תנועה בזמן. יש לי הרגשה שכל אחת ואחד היו רוצים שתהיה להם גישה מוחלטת כל כך לשעון וליכולותיו, והספר הזה עושה בדיוק את זה מבלי לכפות עליך עודף סיפורי פנטזיה בדיוניים. זה ספר שכתוב טוב, קולח, שסוחף אותך בזמן, שגורם לך לרצות לדעת עוד על איך הרעיון הזה עובד, ולא פחות חשוב – שעוסק בשאלה "איך אישה מתמודדת עם העובדה שבעלה נעלם לה כל הזמן". מתמונה בנאלית של זוג נורמלי הספר משליך את קוראיו להתמודדות מול גבר עם חיים מקבילים לחייה של אשתו האוהבת, ועושה את זה טוב.

פחות אהבתי בספר: קצץ קיטש אמריקאי. הכל בספר נורא אמריקאי, עם ערכים אמריקאיים ותפיסת עולם אמריקאית. גם הסוף שלו, מבלי להסגיר פרטים אמריקאיים, מלא בהרואיות ושמנוניות אמריקאית. האמת? לפעמים דווקא מתאים לי לקרוא ספרים כאלה, שהם קלילים במידה מסוימת, שלא מחזיקים אותי במתח רב מדי, שלא מעמיסים עלי דרמה מעיקה ופרטים מיותרים. "סתם" סיפור אהבה מעניין. אבל סיפור אהבה מעניין ו… אמריקאי.

שורה תחתונה: לא יכולתי להניח את הספר בצד ולו רק בשל הסקרנות. זה קצת העיק עלי, כי אני לא נוסעת בזמן וצריכה לקום מוקדם בבוקר. עם זאת הספר הנהדר הזה היה מרתק מתחילתו ועד סופו. לו יכולתי לחזור בזמן ולקרוא אותו מחדש בלי להכיר אותו, הייתי עושה את זה מזמן.

4 מתוך 5 כוכבים של הנאה ללא גבולות, מרחב וזמן

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך