ביקורת הספרים של טלי | ארמון הזכוכית

בשלהי המאה ה-19 בבורמה, נער עני בשם רג'קומר מתאהב בדולי בת העשר. על אף שמה אין זו כבשה משובטת, אלא המשרתת היפה של המלכה. עולמו חרב עליו כשאהובתו הצעירה נאלצת לצאת מארמון הזכוכית אל הגלות, בשל הפלישה הבריטית וקריסת הממלכה הבורמזית. רג'קומר יכול לשכוח מה אכל בבוקר, אם בכלל אכל, אבל בחיים לא יהיה מסוגל לשכוח את דולי. במהלך הספר הסיפור מתהפך. לאורך שנות חיפוש ארוכות ובתום מסע ארוך בעקבותיה, ניכר שגורלותיהם התחלפו. הוא כבר איש עשיר שהקים אימפריה משלו והיא, יפה ובשלה מתמיד, אך ארוחת הערב אינה מובטחת לה כבעבר. מלחמות ותהפוכות היסטוריות משפיעות על חייהם של השניים ועל סיפור אהבתם שמייצג את מה שמתרחש בלב של כולנו בעתות אהבה, כבבואה של המתרחש בעולם שמסביב.

הסופר אמיטאב גהוש, תושב ניו יורק, הוא יליד כלכותה. את ילדותו העביר בבנגלדש, בסרילנקה ובצפון הודו, בבגרותו לימד באוניברסיטאות בהודו ובאמריקה, והספיק מאז ועד היום לפרסם ספר מסעות ושלושה רומנים ידועים. במגזין ה'טיימס' כתבו על הספר: "עוצר נשימה… אינני מעלה בדעתי סופר נוסף בן זמננו, שאיתו יהיה כה מרגש ללכת רחוק כל כך מהר כל כך".

צודקים.

בעיקר מפני שזה לא רק סיפור אהבה, אלא מסע עשיר בהיסטוריה מהולה בנחישות של ילדים, שהופכים למבוגרים נחושים. סיפור התאהבותו הטהורה של ילד, שלא יכול לממש את אהבתו בגלל פערי המעמדות נוגע ללב ומעניין. מהרגע בו הוא מרגיש שאהבה משתלטת על כל איבריו ועד שהוא מממש אותה, תהפוכות הרות גורל מעצבות מחדש את הארץ בה הוא חיי. כמיהתו אל דולי וכל מה שעובר עליו עד שהוא פוגש אותה במצבה החדש והבוגר הוא תמצית הסיפור המקסים הזה.

אהבתי בספר: כחובבת סיפורים היסטוריים, לא יכולתי שלא לאהוב את השעטנז בין אהבה פנטסטית למציאות קרה. ההתפתחות של הדמויות סוחפת ולא נותנת מנוח. ההשלמה עם ה"אנשים הפשוטים" ואורחות חייהם מורגשת לאורך כל הסיפור. אהבתי שהספר לא פוסח על התרבות הבורמזית ועל אנשיה. אהבתי את האופן בו הוא מצליח לעורר בי עניין. אהבתי את תחושת התודה של הגיבור והשלמתו עם המעט הקיים בחייו, ומצד שני את נחישותו להשיג את אהבתו ויהי מה. הספר סוחף ומפתה להמשיך בקריאה כדי לגלות מה עלה בגורלה של דולי לאחר שברחה מארצה, האם יגיע אליה ואם כן איך. כל המרכיבים הללו נעזרים בתרגום טוב ובטקסט קולח, ויוצרים יחדיו ארמון טקסטואלי.

פחות אהבתי בספר: היה קצת קשה לעקוב אחר הסיפור ההיסטורי. דווקא עושרו העיב, לעתים, על הקריאה, ונדמה היה שהרקע ההיסטורי מטשטש על רקע ריבוי הפרטים והשמות הבורמזיים, שהכבידו עלי. עד כדי כך שהיה עלי לחזור כל כמה פרקים לאחור כדי להיזכר או להבין על מי ועל מה מדובר.

שורה תחתונה: ספר קלאסי לאוהבים סיפורי אהבה. 'ארמון הזכוכית' כל כך תפס אותי עד שהייתי צריכה 'להתאפס' כמה ימים אחרי סיומו, לחזור ולקרוא שוב את שני הפרקים האחרונים, כטקס פרידה. זה קורה לי עם ספרים מסוימים, ובדרך כלל עם הספרים הטובים ביותר.

ארבעה וחצי מתוך חמישה כוכבים של אהבה בורמזית מזכוכית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית